Na čele tímu odborníkov z piatich krajín stojí český profesor Jiří Bartko. Tím skombinoval niekoľko druhov výskumu a zistil, že lacný liek disulfiram, po mnoho desaťročí predávaný pod názvom Antabus a používaný na liečbu alkoholovej závislosti, má mimoriadne protinádorové účinky. Ich práca vychádza z epidemiologickej štúdie uskutočnenej na dánskych pacientoch – alkoholikoch, u ktorých sa zistilo zhubné rakovinové ochorenie. Ukázalo sa, že pacienti, ktorí aj po nádorovej diagnóze užívali disulfiram, mali výrazne menšie riziko úmrtia než tí, ktorí s užívaním lieku prestali.
Na výskume sa podieľal medzinárodný výskumný tím vedený výskumníkmi z Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny Lekárskej Fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Celkovo sa do projektu zapojili vedci z piatich krajín sveta – Dánska, Švédska, Švajčiarska, USA a Kanady.
Výsledky, ktoré naznačovali možný protinádorový efekt disulfiramu, viedli k ďalšiemu výskumu zameranému na pôsobenie liečiva na nádorové bunky. Ukázalo sa, že disulfiram sa v ľudskom tele za prispenia medi premieňa na inú látku, ktorá sa zhromažďuje v nádorových bunkách. V nich sa viaže na jeden proteín, ktorý potom prestáva fungovať – lenže rakovinové bunky ho nutne potrebujú k tomu, aby sa vyrovnávali so stresom.
“Spôsobí to niečo podobné, ako keby ste v meste zastavili zvážanie odpadu, bunky začnú ten odpad hromadiť… a v dôsledku toho bunky potom nie sú schopné ďalej prežívať,” objasňuje proces liečby Martin Mistrík z Ústav molekulárnej a translačnej medicíny, UP Olomouc.
Efekt vyvolaný disulfiramom je pre vedcov prelomovým zistením. Umožňuje podľa autorov štúdie v budúcnosti cielenú liečbu touto látkou, a teda jeho predpisovania chorým, u ktorých je najväčšia pravdepodobnosť úspešnej liečby. V tomto ohľade vedci, ktorí sa na výskume podieľali, pokračujú v ďalšom bádaní a účinky disulfiramu v kombinácii s meďou overujú v ďalšej klinickej štúdii, ktorá je otvorená pre pacientky s metastatickým karcinómom prsníka.
Ako liek funguje?
Bunky v našom tele sa potrebujú zbavovať zlých proteínov. Aby sa im to podarilo, využívajú sústavu signálov, ktoré si medzi sebou odovzdávajú molekuly v bunke. Hovorí sa jej dráha – môžete si ju predstaviť ako kocky domina zoradené za sebou: keď spadne prvá, zhodí druhú a potom ďalšie a ďalšie.
Antabus používaný na liečbu alkoholizmu plní svoju úlohu už niekoľko desaťročí. Liek neovplyvňuje potrebu napiť sa, nemá žiadne psychofarmakologické efekty. Jedná sa o liek, ktorý bol pôvodne používaný v liečbe črevných infekcií, avšak náhodne sa zistilo, že jeho interakcia s alkoholom je veľmi výrazná, a preto začal byť používaný v terajšej indikácii. Liek môže fungovať ako užitočná pomôcka u ľudí, ktorí sa rozhodnú prestať piť alkohol, ale potrebujú získať “poistku”, ktorá im umožní plnú abstinenciu od alkoholu dodržať.
Disulfiram pôsobí tak, že v kombinácii s alkoholom vyvoláva pomerne výraznú, prevažne obehovú reakciu. Ide o bolesti hlavy, závraty, pocity sťaženého dýchania, pocity tepla v hlave, mravčenie v prstoch, kolapsové stavy a pod., Pri masívnej reakcii môže dôjsť aj k úmrtiu v dôsledku útlmu dychového centra. Liek teda funguje ako dvojaká bariéra – chemická (vyvoláva vyššie popísanú reakciu) a psychologická (vedomie, že požitie alkoholu vyvoláva uvedené symptómy, má pomôcť, aby som sa alkoholu nenapil).
Antabus je veľmi lacný prípravok. Cena jedného balenia sa pohybuje v súčasnosti okolo 25 eur. Balenie obsahuje 50 tabliet, teda pri bežnej dávke 2 × 1 tableta týždenne vystačí asi na pol roka. Mesačné náklady sa teda pohybujú okolo 2 až 3 eur.