Bratislava 30. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Na výzvu slovenských sudcov, advokátov a ďalších právnikov reaguje aj zahraničie. Českí obhajcovia stotožnili s výhradami už takmer 400 slovenských príslušníkov slovenských právnických profesií voči poškodzovaniu právneho štátu na Slovensku
Pred necelými dvomi týždňami bola na stránke pravnystat.eu (link tu) zverejnená „Výzva slovenských právnikov proti sústavnému porušovaniu princípov právneho štátu v Slovenskej republike“ (ďalej Výzva), ktorú k dnešnému dňu podpísali už takmer štyri stovky členov súdnych orgánov, advokátov, akademikov a príslušníkov ďalších právnických profesií. Písali sme o nej napríklad tu.
Výzvu si všimli aj v zahraničí, na jej zverejnenie zareagovalo viacero jednotlivcov aj inštitúcií. Najnovšie svojím vyhlásením podporila slovenských právnikov česká profesná organizácia Unie obhájců České republiky. Toto vyhlásenie zverejnila na svojej stránke (viď tu). Prinášame ho v plnom znení.
Vyhlásenie Unie obhájců ČR k výzve slovenských právnikov proti sústavnému porušovaniu princípov právneho štátu v Slovenskej republiky
Prezídium Unie obhájců České republiky sa oboznámilo s “Výzvou slovenských právnikov proti sústavnému porušovaniu princípov právneho štátu v Slovenskej republike” (https://pravnystat.eu). Do chvíle zverejnenia tohto vyhlásenia sa k Výzve pripojilo viac ako 380 slovenských právnikov zo všetkých oborov – sudcov, prokurátorov, obhajcov, akademikov a iných právnických profesií. Už to svedčí o tom, že problémy, na ktoré Výzva poukazuje, nie sú banálne. Na obsahu Výzvy sa zhodli odborníci, ktorí nepochybne pochádzajú z rôzneho profesného, ale pravdepodobne aj politického prostredia. Členovia prezídia Unie obhájců ČR sledujú dianie na Slovensku a majú aj istú znalosť momentálnych problémov súvisiacich s niektorými trestnými stíhaniami, ktoré v Slovenskej republike prebiehajú. Niektoré problémy, na ktoré Výzva poukazuje, však nie sú len problémami Slovenskej republiky.
Unie obhájců ČR sa stotožňuje s Výzvou, pokiaľ poukazuje na aktuálne podmienky väzby v Slovenskej republike, najmä na úpravu dĺžky tzv. kolúznej väzby. Stotožňujeme sa aj s obavami, ktoré Výzva vyjadruje voči používaniu výpovede spolupracujúceho svedka ako kľúčového dôkazu. Aj my vnímame ako problém vynášanie informácií z trestných spisov a ich systematické, dlhodobé odovzdávanie vybraným médiám. Tiež nás znepokojuje to, čo Výzva označuje ako vzťahy medzi vládnucimi politikmi a súdnou mocou a prejevuje sa tým, že rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní sú vydávené za úspech výkonnej moci a takto prezentované. Stotožňujeme sa s názorom, že takýto postup pripomína rétoriku totalitných režimov, ktoré si svoju popularitu budovali aj takýmito procesmi.
Veľmi nás znepokojuje, že Výzva poukazuje na to, že súčasná vládna moc zbavuje sudcov ich rozhodovacej imunity za to, ako rozhodli, vrátane novo zavedeného trestného činu „ohýbania práva“. Sme znepokojení varovaním pred snahami obmedziť nezávislosť slovenskej advokácie.
Výzva upozorňuje na nebezpečné tendencie, ktoré identifikujeme aj v Českej republike: na zneužívanie stavu legislatívnej núdze na presadzovanie iných, než celkom nevyhnutných a stavom núdze vyvolaných legislatívnych zmien, na rozporuplné a neprimerané zásahy do ľudských práv, o ktorých sú verejnosť a dotknuté orgány verejnej moci informované oneskorene, a k u ktorým nedochádza na základe zákona, ale na základe sporných, nedostatočne odôvodnených podzákonných noriem.
Najsilnejšie pôsobí konštatovanie signatárov, že v Slovenskej republike dochádza k odstraňovanie princípov právneho štátu.
Ako bolo povedané v úvode, nie sme štátnymi príslušníkmi Slovenskej republiky a k niektorým bodom Výzvy sa nechceme vyjadrovať. Rovnako ako Výzva sama zachovávame úplnú neutralitu vo vzťahu ku konkrétnym trestným stíhaniam. Výzvu však vnímame ako odôvodnenú a plne v súlade s článkom 10 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, zaručujúcim slobodu prejavu. Preto vyjadrujeme Výzve vo vyššie uvedenom rozsahu plnú podporu.
Prezídium Unie obhájců ČR
Ivan Lehotský