Praha 2. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Nick Potts/PA via AP)
Keby sme tento článok zverejnili prvého apríla, nikto by nám neveril. Ale žijeme vo zvláštnej dobe, ktorá prevracia z nôh na hlavu. Futbal nie je šport, je to pokračovanie politiky na pažiti. O čo ide?
Českí futbalisti v treťom z ôsmich stretnutí kvalifikácie majstrovstiev sveta prehrali vo Walese 0: 1 a v skupine utrpeli desať minút pred koncom stretnutia prvú prehru. To sa vie a je to smola pre fanúšikov českého futbalu.
Smola pre našu republiku je skutočnosť, že v súvislosti so zápasom sa hovorí o triviálnej veci. Než prvýkrát zaznela píšťalka rozhodcu, českí hráči odmietli pokľaknúť na podporu politického hnutia Black Lives Matter. A na Západe ich z toho chytil hysterák.
Všimli si to britské médiá, ktoré celú vec navyše spájajú s nedávnou aférou spoza obrancu pražskej Slavie Ondřeja Kudela, ktorý sa tiež objavil na trávniku v základnej zostave.
“Podľa mnohých ide o úplné pokrytectvo,” komentuje predzápasové vystupovanie českej reprezentácie napríklad denník Daily Record. Ten tiež pripomína, že rozhodnutie českého tímu – nepokľaknúť – je na ihrisku v poslednej dobe k videniu skôr ojedinele.
“Ondřej Kudela a jeho spoluhráči z Českej republiky sa rozhodli nepokľaknúť v zápase proti Walesu, ten istý (Kudela) bol pritom obvinený z rasizmu voči hviezde Rangers Glenovi Kamarovi,” upozorňoval po zápase bulvárny denník The Sun.
Tieto a ďalšie publikácie sa objavili aj napriek tomu, že vedenie futbalovej reprezentácie a česká futbalová asociácia upozorňovali, že sa k pokľaku nepripoja. “Český národný tím svoju podporu v boji proti rasizmu, ale aj ďalším prejavom neznášanlivosti, xenofóbie alebo antisemitizmu, vyjadrí poukázaním na nápis UEFA Respect na ľavom rukáve dresov, odkazujúci na rovnako nazvanú kampaň UEFA, ktorá sa týmito témami zaoberá,” uviedla česká futbalová reprezentácia vo vyhlásení pred zápasom.
Ale kto počuje hlas rozumu, keď v prvom rade ide o špekulovanie s politickými gestami, ktoré len okrajovo majú niečo spoločné s bojom proti rasizmu.
Nie sme v tom sami. Zdravý rozum prejavili aj naši severní susedia. Poľskí futbalisti v dueli s Anglickom pred zápasom napodobnili český tím a takisto odmietli pokľaknúť.
Dnes už nejde kopnúť do lopty bez povinného politického gestá? O tom Sputnik hovoril s Natáliou Vachatovou, spoluzakladateľkou hnutia Trikolóra a jeho podpredsedníčkou pre Stredočeský kraj.
“Prajem našim futbalistom, aby všetky tieto nezmyselné politické nátlaky aj do budúcnosti doslova ustáli. Kľačanie a podobné nezmysly do športu skrátka nepatria a my sa koniec koncov nemusíme nikomu spovedať. A hoci náš tím zápas fakticky nevyhral, bude to zrejme prvýkrát, kedy u ľudí za svoj postoj zvíťazil. Aj preto sa teším na dobu, kedy bude futbal opäť o športe,” hovorí politička.
Nie je škoda a možno až zbytočné, že šport je dnes plný podobných pseudoafér a pseudoskandálov, kto pokľakol a kto nie?
“Je to škoda. Keby bolo na mne, neukazovala by som ani na rukáv s nášivkou Respect, ako to urobili naši futbalisti. Prvý medzinárodný futbalový zápas sa hral pred 149 rokmi a 148 rokov z toho nikto nekľačal. Mimochodom naša futbalová asociácia okrem podpory UEFA Respect programu propaguje cez reprezentačný tím dlhodobo celý rad ďalších sociálnych programov, od podpory nevidiacich, nepočujúcich, zdravotne a mentálne postihnutých až po seniorský a veteránsky futbal, stará sa okrem iného aj o popularizáciu futbalu v detských domovoch. Je dobré to vedieť, ale cieľom futbalu nie je na to všetko poukazovať,” mieni pani Vachatová.
Malo by sa Česko pripojiť k trendu BLM, aby bol pokoj?
“Nemalo. Požiadaviek bude pribúdať a BLM žiadny pokoj ešte nikam nevniesol,” hovorí spoluzakladateľka Trikolór a podpredsedníčka hnutia pre Stredočeský kraj Natálie Vachatová.
Alena Novotná