“Model Q100 je z nášho pohľadu prelomový, ponúka rýchlu streleckú pohotovosť, minimálny odpor spúšte (neuveriteľné, kto nevyskúša, neuverí!), Obojstranné ovládanie, skrytý bicí mechanizmus a to všetko pri spoľahlivosti a bezpečnosti zhodnou s modelom K100. Už teraz môžeme povedať, že ide o prevratný model, ktorý prakticky nemá v pomere cena) výkon konkurenciu”, píšu české policajne noviny.
Pištoľ navrhol slovensky konštruktér zbraní Jaroslav Kuracina, ktorý na rozdiel od zahraničných investorov vybudoval fabriku bez investičných stimulov, či daňových prázdnin. V súčasnosti zamestnáva cez 100 ľudí a svoje produkty vyváža do 70 krajín sveta. Zatiaľ čo v Českej republike si odborníci jeho zbraň nevedia vynachváliť, slovenské úrady robia všetky možné obštrukcie, aby sa verejnej zákazky na prezbrojenie polície a armády nemohol zúčastniť. Keď úrad pre verejne obstarávanie uznal sťažnosť spoločnosti Grand Power a označil súťažne podmienky za diskriminačné, vtedajší minister Lipšic ich “nahradil” klauzulou , že obstará pištole od prvých troch úspešných súťažiacich. No nestanovili od koho koľko. Čo by znamenalo, že aj keby slovenský výrobca tender vyhral, kúpili by od neho trebárs päť pištolí a tridsaťtisíc by kúpili napríklad od firmy, ktorá v tendry skončila na treťom mieste.
Chytráka Lipšica vymenil na poste Kaliňak, ktorý tender zrušil a vyhlásil novú súťaž, v ktorej sú opäť zakomponovane súťažné podmienky, podľa ktorých sú pištole Grand Power nevyhovujúce. A hoci Grand Power ponúkol cenu 300 eur za pištoľ, ministerstvo vnútra sa radšej rozhodlo pre cestu finálnej elektronickej aukcie, pričom výkričná cena za pištoľ je 730 €. Čo je viac ako dvojnásobok ceny, ktorú ponúkol slovenský výrobca, ktorý na rozdiel od favorizovanej Českej Zbrojovky nie je vlastnený cyperským holdingom s neprehľadnou vlastníckou štruktúrou, ktorej súčasťou sú údajne aj politické špičky.
Martin Brandt