Lidovky píšu, že protisystémový kandidát 61-ročný sudca Harabin to môže vo voľbách “dotiahnuť najďalej”.
Český denník uviedol, že podpora Harabina v prieskumoch sa pohybovala okolo úrovne 15 percent, čo by vraj malo vo voľbách znamenať tretiu priečku za Čaputovou a Šefčovičom, no Lidovky dodávajú, že skutočná podpora Harabina môže byť vyššia, a preto sa očakáva vyrovnaná konfrontácia s kandidátom Smeru-SD.
“Mnohé nasvedčuje tomu, že Harabin dokázal úspešne osloviť aj voličov, ktorí by inak podporovali radikála Mariana Kotlebu,” myslia si Lidovky. Denník uvádza, že oproti Kotlebovi je Harabinovou výhodou, že o ňom nikto nemôže vyhlásiť, že je fašista alebo antisemita, “takže je prijateľný aj pre voličov, ktorým práve toto u Kotlebu vadí”.
V aktuálnej kampani, ktorú Harabin začal už vlani v lete zberom potrebných 15-tisíc podpisov, vystupuje ako “protisystémový kandidát”.
V rôznych verejných vyjadreniach dal neraz najavo, že by sa stal rád slovenskou verziou lídra USA Donalda Trumpa, ktorý si neberie servítky a “nazýva veci pravým menom”.
Na Harabinovom programe si českí novinári všimli, že sa snaží prezentovať ako kandidát “konzervatívno-katolíckeho Slovenska”, apelovať na národné city. “Vyzdvihuje všeslovanskú vzájomnosť, podporuje zblíženie s Ruskom a presadzuje zrušenie ekonomických sankcií vyhlásených voči Moskve”.
V článku sa Lidovky venujú aj jeho účasti vo Ficovej vláde, ktorú mu mnohí priaznivci i neprajníci často vyčítajú, napriek tomu, že nebol členom HZDS ani Smeru-SD. No nikto sa doteraz nezamyslel, prečo bol Harabin nepohodlný a jedného dňa prišlo k výraznému ochladeniu vzťahov vtedajšieho premiéra Roberta Fica a Štefana Harabina. Vzhľadom na nevyberané spôsoby pri presadzovaní pravdy a spravodlivosti, pri ktorých si Harabin servítku pred ústa nedáva ani dnes, bol zrazu nevyhovujúci pre Západ. Fico vraj dostal ultimátum: buď on alebo Harabin.