Praha 18. marca 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
Nový koronavírus ktorý sa dostal medzi ľudí z netopierov predávaných na trhoch, ktorých Číňania radi konzumujú, nemusí byť jediným pôvodom jeho vzniku. Česká biologička Soňa Peková , ktorá tento koronavírus skúmala tvrdí, že má charakteristiky, ktoré nevyzerajú ako prírodné a pravdepodobne bol neopatrnosťou vypustený z laboratória, ktoré sa nachádza práve v čínskom meste Wu-chan, čo bolo prvotné epicentrum tejto nákazy
Z nového koronavírusu sa už stala pandémia. Všetko to začalo v Číne, no vírus sa rozšíril do celého sveta. Existujú už státisíce prípadov nakazenia a tisíce úmrtí. Po Číne je na tom najhoršie Taliansko. Rôzni západní lídri dokonca tvrdia, že nakaziť sa týmto koronavírusom môže až 70 % populácie.
Na Slovensku sú však odhady o dosť miernejšie. Analýza Inštitútu zdravotnej politiky predstavila model vývoja koronavírusu na Slovensku, z ktorého vyplýva, že najhoršie na tom budeme na 110. deň, kedy bude pravdepodobne nakazených približne pol milióna ľudí, čo predstavuje asi 10 % populácie na Slovensku.
V odborných kruhoch prevažuje názor, že ľudia sa v čínskom meste Wu-chan nakazili od exotických zvierat, ktoré sa predávajú na miestnom trhu na konzumáciu.
Česká molekulárna bilologička Soňa Peková, ktorá je vedúca súkromného laboratória, ako jedna z mála skúmala nový typ koronavírusu . V rozhovore pre televíziu TA3 ozrejmila niektoré zaujímavé zistenia o tomto víruse.
Všeobecné názory odborníkov sú také, že koronavírus sa preniesol na človeka zo zvierat:
„Pôvodne to mali byť hady, neskôr sa to ale zavrhlo, potom to mal byť šupinavec, veľmi unikátne zviera žijúce v Číne, to sa potom taktiež zavrhlo, no a potom na základe molekulárnych testov bolo určené, že najbližší príbuzný toho vírusu je koronavírus, ktorý pochádza z netopierov,“ uviedla Peková.
Česká biologička však tvrdí, že všetko môže byť úplne inak:
„Je síce pravda, že tento vírus je podobný tomu, ktorý pochádza z netopierov, ale možno ste už zaregistrovali, že z pôvodného názvu, ktorý bol malé n, COV – 2019, sa jeho názov zmenil na SARS- COV – 2 a je to tým, že na základe tých sekvencií, ktoré sme získali z izolátu toho vírusu, tak jeho najbližší príbuzný je ten vírus SARS, ktorý sa objavil v roku 2003.“
Peková naznačila, že nový koronavírus nemusí byť prírodne vytvorený:
„Fakt je, že ten vírus ma určité genetické charakteristiky. Už vieme, že má niektoré sekvencie, ktoré sa normálne v bežných izolátoch koronavírusu nevyskytujú. Odbor genetického inžinierstva je aj môj odbor, to je tá molekulárna biológia, takže vlastne vieme robiť rôzne varianty génov, od tej doby, čo poznáme genómy rôznych zvierat, alebo človeka, tak vieme tie gény modifikovať, vieme vkladať mutácie a plno ďalších vecí.“
Práve vírus SARS z roku 2003 bol skúmaný v laboratóriu v čínskom meste Wu-chan a je to práve to isté mesto, kde sa prvýkrát nový koronavírus objavil. Biologička Soňa Peková k tomu dodáva:
„To by som rada zdôraznila, že v žiadnom prípade si nemyslím, že by to bola nejaká biologická zbraň. Faktom je, že to má charakteristiky, ktoré nevyzerajú ako prírodný izolát, v mojich očiach to trochu vyzerá ako nejaký náhodný únik nešťastnou náhodou z nejakého laboratória, pretože skutočne tam v tom mieste, v tom epicentre je laboratórium, v ktorom sa s týmto vírusom pracuje a to všetko ukazuje tým smerom, ale to je na úrovni hypotéz. Ale ten genóm nás trochu presviedča o tom, že prírodný izolát to zrejme nebude.“
Celý rozhovor s molekulárnou bilologičkou Soňou Pekovou si môžete pozrieť tu:
https://www.youtube.com/watch?v=P2KW1kud9fg&feature=emb_title
Samuel Gdovin