Bratislava 27. mája 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Zavedenie eura v Česku nie je témou, ktorá by sa mohla riešiť v tomto volebnom období. Za dôvodmi oddialenia zavedenia eura v ČR stojí ekonomická situácia v krajine. Podľa českého premiéra Fialu (ODS) je najprv nutné dať do poriadku český štátny rozpočet a skrotiť infláciu. Česko sa zatiaľ neodvážilo stanoviť termín na prijatie eura a v takýchto intenciách sa vyjadrovalo aj ministerstvo financií a Česká národná banka
Česká vláda sa vlani pred Vianocami zhodla na tom, že Česko zatiaľ nestanoví termín na prijatie eura. Podporila tak odporúčanie ministerstva financií a Českej národnej banky zatiaľ taký krok nerobiť.
Minister financií Zbyněk Stanjura (ODS) v tej súvislosti uviedol, že debata o zavedení eura v Česku je predčasná, kým sa nepodarí znížiť infláciu a narovnať štrukturálnu nerovnováhu rozpočtov. Podobne sa vyjadroval aj predminulý víkend na konferencii ODS.
Podľa premiéra ČR Fialu, Česko neplní tzv. maastrichtské kritériá, ktorými je podmienený vstup do eurozóny. „Vzhľadom na to, aká je aktuálna ekonomická situácia, tak to vlastne nie je teraz téma, ktorú by sme mohli riešiť v tomto volebnom období,” ozrejmil Fiala a doplnil, že Česko si musí najprv dať do poriadku vlastný rozpočet a skrotiť infláciu: „Kým kritériá nebudeme napĺňať, alebo sa tomu aspoň blížiť, tak tá debata vlastne nie je taká, že áno alebo nie”. Fiala však ocenil diskusiu na túto tému, ktorá rezonuje v českej spoločnosti.
Po presadení úsporného balíčka a dôchodkovej reformy sa chce česká vláda sústrediť na urýchlenie a realizáciu veľkých strategických projektov, ktoré potiahnu českú ekonomiku v horizonte ďalšieho desaťročia. Súčasťou plánu je aj zriadenie výboru pre strategické investície.
Fiala chce zaistiť projekty, ktoré majú potiahnu českú ekonomiku v horizonte napríklad ďalšieho desaťročia dopredu. Česká vláda má zostaviť výbor pre strategické investície, ktorý má riešiť napríklad prekážky, ktoré sa nedajú prekonať rezortne ako napríklad vysokorýchlostné trate, dostavbu jadrovej elektrárne, obnoviteľné zdroje či zrýchlenie bytovej výstavby.
Štát chce tiež ušetriť aj na zrušených dotáciách cez 54 miliárd korún. Tiež to bude mať vplyv aj v ďalších rokoch, spomenul Fiala. „Máme odvahu prvýkrát siahnuť do toho, čo sa nazýva dotačné podnikanie, a skutočne výrazne redukovať dotácie, ktoré idú ziskovým podnikateľským subjektom. To bude mať tiež pozitívny vplyv v ďalších rokoch,” povedal.
Česká národná banka ešte koncom minulého roka odporučila nestanoviť dátum prijatia eura. Rozhodnutie je založené na informáciách obsiahnutých v dokumente „ Vyhodnotenie plnenia maastrichtských konvergenčných kritérií a stupňa ekonomickej zladenosti ČR s eurozónou “.
„V podmienkach dozvukov pandémie covid-19 a dôsledkov vojenskej invázie Ruskej federácie na Ukrajinu nebude Česká republika tento rok s najväčšou pravdepodobnosťou plniť hodnoty žiadneho z maastrichtských konvergenčných kritérií,” uvádza ČNB.
ČNB na svojej stránke taktiež prízvukuje, že: „Vo vlastnej pripravenosti Českej republiky na prijatie eura stále pretrvávajú slabé miesta. Za prekážku vstupu do menovej únie vláda považuje nedokončený proces ekonomickej konvergencie českej ekonomiky najmä v oblasti cenovej a mzdovej úrovne, ktorých odstup od priemeru eurozóny zostáva značný. Naďalej sa významne odlišuje štruktúra českého hospodárstva voči eurozóne, čo by mohlo spôsobovať problémy v prípade jednotnej menovej politiky. Vzhľadom na starnutie populácie nie je tiež doriešená dlhodobá udržateľnosť verejných financií.”
Slovensko prijalo euro 1. januára 2009 potom, ako Európska rada 8. júla 2008 schválila jeho vstup do eurozóny. Doteraz existujú hlasy, ktoré zbavenie sa vlastnej meny kritizujú a zavedenia eura považujú za unáhlený a nepremyslený krok.
„Dnes je posledný deň, kedy obchody na Slovensku prijímajú platby v dvoch menách – slovenských korunách aj eurách. Obdobie duálneho obehu končí dnešným dňom a slovenská koruna oficiálne prestáva byť zákonným platidlom,” uvádzala európska komisia na svojej stránke.
PREČÍTAJTE SI EŠTE
Pokles ekonomiky ako vlk obchádza Európsku úniu. Prispelo k tomu aj české stavebníctvo
Daily Shincho: EÚ draho platí za zlyhanie plánu na rozdrvenie ruskej ekonomiky