Jediní, koho Česi zatiaľ nedokázali prekonať v pití alkoholu sú obyvatelia Litvy, ktorá vykazuje priemernú ročnú spotrebu 15 litrov alkoholu na jedného človeka (per capita). Česi však za Litovčanmi zaostávajú iba mierne, keďže priemerný Čech dokáže ročne vypiť porovnateľné množstvo 14,4 litra alkoholu. Až za Čechmi sa umiestnili Nemci so spotrebou 13,4 litra alkoholu.
Naopak, Rusi sa podľa údajov ministerstva zdravotníctva (Minzdrav) prepadli v hodnotení troch desiatok krajín až na 25. miesto medzi Španielov (10,0 l) a Švédov (9,2 l), nakoľko priemerná ročná spotreba alkoholu na jedného človeka v Rusku klesla pod 10 litrov. Kritici pripisujú vinu za tento stav hospodárskej a sociálnej politike prezidenta Vladimira Putina, v dôsledku ktorej sa Rusi v posledných rokoch venujú iným formám sebarealizácie ako je tradičné popíjanie vodky. Rusko sa nevyhlo masovej automobilizácii, rozšírila sa sieť fitnes-centier a obyvateľstvo získalo prístup k mnohým iným formám zábavy a napĺňania voľného času, vrátane možnosti cestovania, podnikania, farmárčenia, návštevy obchodno-zábavných centier, kultúrnych podujatí a pod. Alkoholizmus v Rusku vyšiel z módy, k čomu prispel aj zákaz reklamy na alkohol a obmedzenie predaja alkoholu po desiatej hodine večer.
V Rusku sa tak za Putinovej éry podarilo spontánnym spôsobom dosiahnuť to, v čom zlyhal posledný sovietsky vodca Michail Gorbačov, keď sa v 80-tych rokoch minulého storočia neúspešne pokúšal obmedziť spotrebu alkoholu tzv. suchým zákonom, ktorý spočíval v administratívnych opatreniach regulujúcich distribúciu a predaj alkoholu.
Gabriel Gačko