Bratislava 10. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa,SITA/AP-Petr David Josek,TASR/AP-Michael Gruber)
Česi sa z chýb Slovákov vôbec nepoučili. Česku hrozí slovenský scenár. Tvrdá rana aj pre V4. Poslednou nádejou je český prezident Miloš Zeman. Víťazom českých parlamentných volieb sa stala koalícia SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s nádejným premiérom Petrom Fialom so ziskom 27,79 % hlasov. Na druhom mieste v tesnom závese skončila strana premiéra Andreja Babiša ANO s 27,12 %, tretie miesto obsadila koalícia Piráti a Starostové (Piráti a STAN) s 15,62 % a na štvrtom mieste skončila strana SPD Tomia Okamuru s 9,56 %. Volebná účasť dosiahla 65,43 %
Do parlamentu sa tesne nedostali sociálni demokrati, strana Přísaha a po 100 rokoch z parlamentu vypadli aj komunisti (KSČM).
Česi sa nepoučili z vládnej katastrofy na Slovensku
Vyzerá to tak, že občania Českej republiky sa vôbec nepoučili z politického diania na Slovensku. Voľby v Česku dopadli v podstate takmer rovnako ako na Slovensku v parlamentných voľbách 2020.
V Česku vyhrala predvolebná koalícia Spolu, ktorá tvorí tri strany – ODS, KDU – ČSL a TOP 09. Ak by sme to prirovnali k slovenským stranám vyzeralo by to takto:
ODS = SaS, alebo bývalá SDKÚ
KDU-ČSL – zliberalizované KDH za Hlinu
Top 09 – Za ľudí
Vládu s najväčšou pravdepodobnosťou zostavia s dvojkoalíciu Piráti a STAN, čo už deklarovali pred voľbami. Prenesené do slovenských reálií:
Piráti = Progresívne Slovensko
STAN – príčetnejšia verzia OĽaNO
Jediným pozitívom českých volieb je to, že neomarxistickí Piráti totálne pohoreli. Voliči do českej snemovne prekrúžovali najmä politikov zo strany STAN. Z pirátov tam budú len štyria. Podobne vyhoreli na Slovensku aj progresívni neomarxisti, ktorí sa ani do parlamentu nedostali – respektíve teraz majú jedného poslanca Tomáša Valáška, ktorý odišiel zo Za ľudí.
Česku hrozí chaos
V Česku sa teda k moci dostane veľmi podobná pravicová partička ako na Slovensku. Navyše to bude 5-koalícia , čo bude zrejme vytvárať veľkú nestabilitu a chaos, podobne ako tomu je na Slovensku. Aj keď povedzme si to otvorene, hegeromatovičovú vládu v deštrukcii štátu niekto len tak ľahko neprekoná.
Pravdepodobná nová česká vláda má rovnaké názory ako tá slovenská aj v zahraničnej politike. Jedná sa o probruselských a proamerických jastrabov, ktorí sa držia hesla so „Západom na večné časy a nikdy inak.“
V4 v ohrození
Kolenačková politika novej českej vlády voči Bruselu zapríčiní, že Vyšehradská štvorka bude ešte viac oslabená. Zrejme nebola náhoda, že západní investigatívci vytiahli len pár dni pred českými voľbami na terajšieho premiéra Andreja Babiša kauzu “Pandora Papers” a dosiahli, čo potrebovali.
Je totiž v záujme Západu, aby sa k moci v krajinách strednej Európy dostávali ich verní ľudia, ktorí zničia V4. Takzvaná “Vé štvorka” je totiž posledným ostrovom zdravého rozumu v rámci Európskej únie. Krajiny V4 sa dlhodobo stavajú proti príchodu migrantov, zastávajú tradičné hodnoty a odmietajú zvrátenosti, ktoré sa k nám tlačia z Bruselu.
Po českých voľbách už krajinami vzdorujúcimi západným šialenostiam ostali len Poľsko a Maďarsko. Podobný scenár je plánovaný aj v Maďarsku, kde sa budú voľby konať o pol roka. Taktiež sa tam spájajú všetky opozičné strany do koalície a ich jediným programom je anti-Orbán.
Zamieša karty Miloš Zeman?
Napriek jasnej väčšine koalícii Spolu a Pirátostanu, zamiešať karty ešte môže prezident českej republiky Miloš Zeman. Ten je známy svojimi obštrukciami po voľbách.
Zeman sa už pred voľbami vyjadril, že vytváranie predvolebných koalícii považuje za podvod a zostavením vlády poverí najsilnejšiu stranu, ktorou je Babišovo ANO.
Babiš však s najväčšou pravdepodobnosťou nezíska väčšinu na svoju stranu a preto vládnuť nebude. Môže síce istý čas vládnuť aj v menšinovej vláde, no ak mu zákony nebudú prechádzať, bude to neudržateľné.
Jasná väčšina koalícii Spolu a Pirátostanu značne okliešťuje možnosti Zemana a Babiša. Nová pravicová partička sa teda skôr či neskôr k moci dostane. Otázne je len kedy. Môže to byť kľudne aj o pol roka, či v krajnom prípade o rok.
Možno ale aj to je riešenie. Nová koalícia by tak namiesto štyroch rokov vládla len tri, čo by mohlo znamenať, že urobí menej škôd než podobne konštituovaná vláda na Slovensku – aj keď treba jasne povedať, že tej sa deštrukcia štátu podarila už za rok a pol a to už je čo povedať. Snáď to nová česká vláda neprekoná.
Samuel Gdovin