Bratislava 7. júna 2023 (HSP/Foto:Twitter@praisethesteph)
Novojičínsky vojenský opravárenský podnik začne v najbližšom čase opravy ukrajinských tankov T-64. Modernizácia bude pod technickým dohľadom odborníkov z Ukrajiny. Presný počet kusov techniky, ktorá v ČR prejde modernizáciou, český rezort obrany z bezpečnostných dôvodov zatajil. Tanky musia byť opravené a pripravené na boj do konca roka
Ukrajinské tanky T-64, ktoré stáli desiatky rokov v skladoch sa budú opravovať a modernizovať v Česku a odkiaľ zamieria na bojisko. Zmluvu na ich opravu a modernizáciu uzavrel český štátny Vojenský opravárenský podnik (VOP CZ) s ukrajinským koncernom Ukroboronprom vo februári.
„Česká republika podporuje a bude podporovať Ukrajinu v jej boji proti ruskému agresorovi. Poskytujeme nepotrebný vojenský materiál, cvičíme ukrajinských vojakov a teraz pomáhame aj s opravami ukrajinskej techniky. Pri výcviku aj opráv ponúkame naše znalosti a schopnosti a od Ukrajincov získavame neoceniteľné skúsenosti z boja,” uviedla česká ministerka obrany Jana Černochová.
„Pre VOP CZ je to skvelá príležitosť opravovať techniku, ktorá potom ide rovno na front,” hovorí riaditeľ spoločnosti Marek Špok. Dodal, že pracovníci jeho podniku v minulých týždňoch navštívili na Ukrajine závody Ukroboronpromu, aby nadviazali vzájomnú spoluprácu.
Tanky boli podľa Špoka desiatky rokov umiestnené v skladoch a vyžadujú kompletnú demontáž, výmenu mnohých náhradných dielov a plnú obnovu bojaschopnosti. „Všeobecne platí, že modernizácia bude prebiehať pod technickým dohľadom odborníkov ukrajinskej strany, vzhľadom na jej priamu účasť. Tanky budú vybavené prostriedkami optického pozorovacieho systému, dokonalejšou komunikáciou a tak ďalej,” vysvetľuje Špok s tým, že všetko bude prebiehať za zvýšených bezpečnostných opatrení.
„Spolupráca vo všeobecnosti zahŕňa výrobu vojenskej techniky, zvýšenie výroby munície rôznych kalibrov (ako na existujúcich kapacitách, ako aj novo vytvorených na bezpečných miestach), rozvoj obslužných uzlov pre údržbu a opravy protilietadlových zbraní, ako aj spoluprácu v oblasti špičkových technológií, najmä vytváranie spoločných vedecko-výskumných centier,” uviedol generálny riaditeľ Ukroboronprom Jurij Husjev.
Projekt je jedným z prvých konkrétnych výsledkov spolupráce po vzniku tzv. obranného klastra (viac tu), ktorý má podporiť vznik nových česko-ukrajinských spoločných podnikov s cieľom navýšiť produkciu vojenského materiálu pre potreby ozbrojených síl Ukrajiny.
Česko ešte minulý rok poslalo Ukrajine vojenskú pomoc za viac ako miliardu českých korún. Česko poslalo na Ukrajinu niekoľko desiatok tankov T-72 a bojové vozidlá pechoty československej výroby BVP-1. Taktiež ručné zbrane, rakety, samohybné húfnice Dana a salvové raketomety RM-70 Grad. Podľa českej ministerky obrany sa má na opravách ukrajinských tankov podieľať aj Slovensko. Na opravách ukrajinskej techniky by sa mohla podieľať slovenská štátna firma Konštrukta Defence, ktorá spadá pod slovenský rezort obrany.