Ceny energií, prerušenia dodávateľských reťazcov, ozbrojené konflikty: Niektoré krajiny sa s tým vyrovnajú, zatiaľ čo iné krajiny budú mať revolúcie a prevraty

❚❚

Bratislava 28. júla 2022 (HSP/theintercept/Foto:Pixabay)

 

Ceny energií, prerušenia dodávateľských reťazcov, ozbrojené konflikty a trvalé následky pandémie vytvárajú dokonalú búrku. Niektoré krajiny sa s tým vyrovnajú a dostanú sa cez to, zatiaľ čo iné krajiny budú mať revolúcie a prevraty, píše The Intercept

Ilustračné foto: protesty na Sri Lanke

Keď začiatkom tohto mesiaca demonštranti zaútočili na vládne budovy na Srí Lanke, neboli sme svedkami ani tak vyvrcholenia revolučného procesu, ako skôr kolapsu rozvojovej krajiny pod ekonomickým stresom. Srílančania sa niekoľko mesiacov vyrovnávali s vyššími cenami potravín a energií. Akonáhle sa vláde vyčerpali devízové rezervy potrebné na dovoz základných potrieb, ako sú potraviny a plyn, tlak sa stal príliš veľkým. Vládnuca strana celé roky zle spravovala ekonomiku a vytvárala napätie, ktoré ešte zhoršila pandémia Covid-19. Čo však Srí Lanku nakoniec posunulo za okraj, boli ekonomické otrasy, ktoré teraz pociťuje z vojny na vzdialenej Ukrajine. Všetky znaky nasvedčujú tomu, že to nebude posledná krajina, ktorá padne.

.

Svet teraz čelí dokonalej búrke rastúcich cien energií, narušeniam dodávateľského reťazca a ozbrojeným konfliktom – to všetko znásobené pretrvávajúcimi dopadmi pandémie. Napriek miliónom úmrtí na choroby sa svetu podarilo odvrátiť najhoršie politické krízy, ktorých sa obávali, keď prvýkrát udrel Covid. Teraz sa zdá, že tieto obavy boli len oneskorené.

„Na rozdiel od predchádzajúcich energetických kríz, ktoré sa týkali výlučne ropy, ide o krízu ropy, plynu, kovu, uhlia, potravín a mnohých ďalších komodít. Každá krajina s vysokým dlhom a významným vystavením sa týmto dovozom je ohrozená,“ povedal Robin Mills, člen Centra pre globálnu energetickú politiku Kolumbijskej univerzity a generálny riaditeľ Qamar Energy. „Niektoré krajiny sa s tým vyrovnajú a dostanú sa cez to, zatiaľ čo iné krajiny budú mať revolúcie a prevraty. Bude to veľmi destabilizujúce a myslím si, že ešte nie sme na tom najhoršom.”

.

Pred súčasnou vojnou to možno nebolo všeobecne uznávané, ale Rusko a Ukrajina sú veľmoci v produkcii potravín. Obe krajiny spoločne vyvážajú 12 percent všetkých kalórií spotrebovaných na celom svete, z toho veľkú časť vo forme pšenice. Ukrajina je zdrojom približne 50 percent všetkého slnečnicového oleja používaného na globálnom trhu a prerušenie jej kritického exportu spôsobilo prudký nárast cien po celom svete.

Nedávna dohoda podpísaná medzi oboma krajinami ponúkala určitú nádej, že milióny ton uväzneného obilia by sa mohli obnoviť vo vývoze na svetové trhy, ale takmer hneď ako bola dohoda podpísaná, spochybnili to nové ruské údery proti prístavu Odesa. Krajiny ako Egypt, Tunisko, Laos, Ekvádor a Nigéria sú len niektoré z krajín, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na ruský a ukrajinský dovoz a teraz im v budúcom roku hrozí potravinová neistota. V Somálsku sa viac ako 90 percent pšenice dováža z ruských alebo ukrajinských zdrojov.

„Okrem pšenice a plynu je Rusko tiež veľkým producentom hnojív, ktoré nebude môcť vyvážať do iných veľkých poľnohospodárskych mocností, ako je Brazília,“ povedala Agathe Demarais, riaditeľka globálnej prognózy Economist Intelligence Unit. „Čas krízy cien potravín skutočne príde budúci rok, keď vidíme zvýšené ceny hnojív zmiešané s vplyvom vĺn horúčav spôsobených klimatickými zmenami, ktoré znižujú objem úrody na celom svete.“

Blížia sa aj väčšie cenové šoky z nárastu ropy a plynu. Nemecko už diskutuje o prideľovaní plynu počas nadchádzajúcej zimy, keď sa snaží odkloniť od ruských dodávok, ktoré pomáhajú financovať vojnovú mašinériu Vladimira Putina na Ukrajine. Najvyšší predstavitelia Európskej únie už začali varovať pred „veľmi, veľmi silným konfliktom a spormi“ na kontinente, ak bude nedostatok pokračovať, zatiaľ čo nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbock údajne povedala svojmu kanadskému kolegovi, že problém s plynom by mohol „podnietiť ľudové povstania“.

V Európe sú nepopierateľne ťažké časy. Dominové účinky na rozvojový svet sú však ešte horšie. Pakistan už čelí masívnemu výpadku prúdu vo svojich veľkých mestách po tom, čo stratil prístup k dovozu zemného plynu, keďže veľké množstvo dostupných dodávok skupujú európske krajiny, ktoré sa snažia nahradiť svoje vlastné nedostatky. Nedávny tender na plyn v hodnote 1 miliardy dolárov zo strany pakistanskej vlády nedostal žiadne ponuky, čím sa Pakistan ešte viac priblížil k veľkoobchodnému ekonomickému a politickému kolapsu, keďže zápasí s dlhom a infláciou.

.

Súvislosti medzi vojnou v Európe a utrpením v Ázii sú krištáľovo jasné. „Každá molekula plynu, ktorá bola v našom regióne dostupná, bola kúpená Európou, pretože sa snažia znížiť svoju závislosť od Ruska,“ povedal v nedávnej správe pakistanský štátny minister pre ropu Musadik Malik pre Wall Street Journal. Komentáre ministra boli pochmúrnym odrazom mechanizmu globálnej nerovnosti, ako aj predzvesťou utrpenia, ktoré pravdepodobne zažijú mnohé ďalšie rozvojové krajiny, keď sa kríza bez nápravy posúva ďalej.

Optimistické reči o rastúcom ázijskom storočí sa takmer vytratili. Ustúpilo to pochmúrnejším diskusiám: ako zabrániť tomu, aby milióny ľudí upadli do hladomoru, a ako sa môžu krehké, ťažko vyzbrojené štáty vyhnúť chaosu, ktorý v poslednom desaťročí otriasol mnohými krajinami Blízkeho východu.

„Pred niekoľkými rokmi sa veľa pozornosti venovalo myšlienke, že pre Euráziu ako integrovanú ekonomickú zónu, prepojenú rôznymi ekonomickými mechanizmami a infraštruktúrou, budú mať pozitívne ekonomické vyhliadky a že z toho budú mať prospech aj chudobnejšie krajiny. Tieto vízie už naozaj nie sú životaschopné,“ povedal Esfandyar Batmanghelidj, zakladateľ Bourse & Bazaar, think tanku zameraného na ekonomickú diplomaciu a rozvoj na Blízkom východe a v Strednej Ázii. „Spotrebiteľské trhy, o ktorých si všetci mysleli, že budú existovať, tu nebudú. Veľké spotrebiteľské trhy ako Rusko a Irán budú stláčané sankciami a chudobné krajiny v Eurázii budú stláčané vyššími cenami komodít.

Centrálne banky na celom svete reagovali na cenovú infláciu zvýšením úrokových sadzieb na pôžičky z ich historických miním. Myšlienkou tejto stratégie je spomaliť ekonomickú aktivitu vo všeobecnosti, a tak čiastočne znížiť nákupný tlak na ceny komodít. Táto stratégia pravdepodobne narazí na vážne problémy. Aj keby sa centrálnym bankám podarilo vyvolať globálnu recesiu, ceny pravdepodobne veľmi neklesnú, keďže infláciu poháňajú rovnako tlaky na strane ponuky ako aj dopytu.

Ozbrojený konflikt a politická dysfunkcia sú tu dvaja hlavní vinníci a Spojené štáty nepomáhajú. Dvaja z hlavných producentov ropy v Ázii – Rusko a Irán – sú teraz fakticky blokované americkými sankciami v poskytovaní energie na svetové trhy. Prvý bol odrezaný, pochopiteľne, v dôsledku vojny na Ukrajine, ale druhý má zákaz dodávať plyn na trh z dôvodu vlastného rozhodnutia Spojených štátov porušiť podmienky jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Aj keby iné krajiny na celom svete boli ochotné kupovať ruskú a iránsku energiu napriek obavám z vojny a šírenia jadrových zbraní, len málo z nich je ochotných podstúpiť riziko sekundárnych sankcií USA, ktoré by im mohli zablokovať prístup k medzinárodným bankovým kanálom.

.

Myšlienky na vybudovanie alternatívnych finančných kanálov na obchodovanie, dlhodobý sen národov, ktoré sú proti hegemónii USA, sú tiež predčasné: jednoducho dnes neexistujú právne a administratívne mechanizmy na vybudovanie alternatívneho ekonomického systému úplne bez vplyvu Západu.

Čistým výsledkom toho všetkého je, že – ak nedôjde k nepravdepodobnej budúcnosti, kde sa Rusko a Ukrajina, ako aj Irán a Spojené štáty zmieria pokojne – ceny energií budú naďalej stúpať. Tlaky, ktoré to vytvára, pravdepodobne privedú ďalšie krajiny na cestu ekonomického a sociálneho kolapsu, ktorým už Srí Lanka prešla.

„Aj keď budeme mať globálnu recesiu a dopyt klesne, ceny energií pravdepodobne zostanú zvýšené, pretože máme dvoch hlavných výrobcov energie mimo trhu. A keď sú náklady na energiu vysoké, všetko ostatné je drahšie,“ povedal Batmanghelidj. „Bohužiaľ, verím, že sme dosiahli bod zlomu. Veci sa pravdepodobne ešte zhoršia, kým sa neobjaví nová politická realita.“

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

17:58

Syn ugandského prezidenta Yoweriho Museveniho, ktorý predtým vyhlásil, že bude kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2026, v sobotu oznámil, že nebude kandidovať a namiesto toho podporí svojho otca.

17:42

Hnutia ANO, ktoré je v českej Poslaneckej snemovni v opozícii, vedie po sčítaní vyše 96 percent hlasov v krajských voľbách v Českej republike.

17:07

Počet obetí piatkového útoku Izraela na predmestie Bejrútu vzrástol v sobotu na 37, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotníctva. Izraelská armáda zároveň oznámila, že pri tomto útoku zabila najmenej 16 bojovníkov libanonského militantného hnutia Hizballáh.

17:00

Nemecká polícia vyšetruje sobotnú streľbu na predajňu hodín v Kolíne nad Rýnom ako možné prepojenie s nedávnymi výbuchmi v meste, uviedol policajný hovorca.

16:51

Taliansky motocyklista Francesco Bagnaia na Ducati triumfoval v sobotňajšom šprinte pred VC Emilia Romagna v seriáli MotoGP. Ziskom 12 bodov znížil manko na lídra priebežného poradia Jorgeho Martina, na ktorého stráca pred nedeľňajšími pretekmi štyri body.

Francesco Bagnaia
Taliansky motocyklista Francesco Bagnaia na Ducati pózuje na pódiu po triumfe v šprinte pred VC Emilia Romagna v seriáli MotoGP v talianskom Misane v sobotu 21. septembra 2024
16:48

Somálsko obvinilo susednú Etiópiu z dodávok zbraní do svojho severovýchodného regiónu Puntland, ktorý tento rok napriek protestom ústrednej vlády jednostranne vyhlásil, že bude fungovať ako nezávislý štát.

16:32

Výskumníci z Tomskej polytechnickej univerzity (TPU), ktorí doteraz spolupracovali s Európskym laboratóriom časticovej fyziky (CERN), sa už doma pripojili k ruským projektom. Uviedla to v sobotu ich univerzita.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Pohľad na historickú časť Bratislavy

Autor: TASR-Pavel Neubauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Marián Tkáč

Branislav Čech

Erik Majercak

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali