Hamburg 11. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)
Britský spisovateľ Julian Barnes (70), ktorého diela sú známe i z prekladov do slovenčiny a českého jazyka, si dnes na radnici v severonemeckom Hamburgu prevzal Cenu Siegfrieda Lenza dotovanú sumou 50.000 eur.
Günter Berg, predseda predstavenstva Nadácie Siegfrieda Lenza, pri tejto príležitosti označil laureáta za vynikajúceho európskeho rozprávača a esejistu, ktorého diela charakterizujú tak satirické a ironické tóny, ako aj tradičné rozprávanie o zásadných životných otázkach, ktorými sa ľudia zaoberajú, uviedla tlačová agentúra DPA.
Rodák z Leicesteru, ktorého dielo radia kritici do postmoderny, premenil v roku 2011 štvrtú nomináciu na Man Bookerovu cenu konečne aj v zisk tohto ocenenia, a to vďaka románu The Sense of Ending (Vedomie konca). Barnes je i laureátom Rakúskej štátnej ceny za literatúru, holandského ocenenia Europese Literatuurprijs, ale aj britskej Somerset Maugham Award či francúzskej Prix Médicis. Ešte v roku 1992 získal vo Francúzsku i prestížne ocenenie Prix Femina za najlepší zahraničný román, a to za dielo Talking It Over (známe podobne ako iné Barnesove diela aj z prekladu do českého jazyka pod názvom Jak to vlastně bylo). V slovenčine vyšli autorove diela Arthur a George či Roviny života (Levels of Life).
Angličan je iba druhým laureátom ocenenia, ktoré nesie meno jedného z najvýznamnejších autorov nemeckej povojnovej literatúry a ktoré udeľujú od roku 2014 s dvojročnou periodicitou zahraničným autorom, ktorých dielo je blízke duchu Siegrieda Lenza (1926-2014).
Prvým rovnako oceneným sa stal pred dvoma rokmi renomovaný izraelský autor Amos Oz. Siegfried Lenz sa narodil v roku 1926 v meste Lyck vo vtedajšom východnom Prusku na dnešnom území Poľska a počas života sa politicky angažoval za zmierenie Nemecka s Poľskom a Izraelom. K jeho najvýznamnejším dielam patria romány Hodina nemčiny (1968) a Vlastivedné múzeum (1978).