Bratislava 5. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)
Zaangažovanie miestnych komunít pri ochrane lokalít svetového dedičstva, dodržiavanie ľudských práv, rodovej rovnosti a rešpektu miestnych obyvateľov. Ide o hlavné princípy dohovoru o svetovom dedičstve a udržateľnom rozvoji, v utorok (4.7.) toto rozhodnutie prijali na zasadnutí Výboru pre Svetové dedičstvo UNESCO v Krakove
“Pripomína potrebu zaistiť vzájomnú vyváženosť ochrany a rozvoja,” informovalo Stále zastúpenie SR pri UNESCO s tým, že predstavuje výrazný postup pri integrácii ochrany Svetového dedičstva do Cieľov OSN, deklarovaných v Agende 2030 pre udržateľný rozvoj.
Rozhodnutie bolo prijaté po prezentácii správy o implementácii Politík udržateľného rozvoja Centra Svetového dedičstva (WHC). “WHC prispieva k naplneniu jedným z cieľov Agendy 2030 – premeniť všetky mestá a ľudské obydlia na inkluzívne, bezpečné, odolné a trvalo udržateľné,” napísalo v stanovisku Stále zastúpenie SR pri UNESCO.
Výbor Svetového dedičstva UNESCO upozorňuje, že dosiahnutie želanej rovnováhy medzi udržateľným životným prostredím, inkluzívnou sociálnou politikou a ekonomickým rozvojom na jednej strane a zachovaním jedinečných hodnôt Svetového dedičstva na strane druhej, “bude značne zložitým, avšak pre našu budúcnosť kľúčovým procesom”.
“V záujme jeho úspešného uskutočnenia vyzýva výbor členské štáty k zvýšenému úsiliu a prízvukuje potrebu zakomponovania princípov udržateľného rozvoja do svojich národných politík ochrany, obnovy a manažmentu lokalít (nielen) Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva,” uviedlo Stále zastúpenie SR pri UNESCO.