Bratislava 29. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Michal Svítok)
Na Slovensku má vzniknúť centrálny register účtov. Cieľom je zefektívniť vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti. Oprávnené orgány v ňom budú mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach
Finančné inštitúcie vrátane Národnej banky Slovenska (NBS) majú zmeny v údajoch elektronicky zasielať každý pracovný deň. Ministerstvo vnútra predložilo návrh zákona do medzirezortného pripomienkového konania.
“Centrálny register účtov predstavuje dlhodobé, komplexné a systémové riešenie aj s ohľadom na predpokladané zvyšovanie počtu žiadostí príslušných orgánov členských štátov EÚ a zaťažovanie finančných inštitúcií s okamžitým vybavovaním žiadostí, keďže registre účtov sa majú v budúcnosti v rámci EÚ vzájomne prepojiť,” uviedlo ministerstvo v predkladacej správe.
Ministerstvo vnútra sa pri zriadení registra odvoláva na napĺňanie európskych smerníc a odporúčaní výboru Rady Európy. Prístup k dátam budú mať napríklad orgány činné v trestnom konaní, súd, služba kriminálnej a finančnej polície, inšpekčná služba Policajného zboru, ale aj Kriminálny úrad finančnej správy, Slovenská informačná služba a Vojenské spravodajstvo.
V registri by mali byť zapísaná finančná inštitúcia, dátum založenia účtu alebo začatia prenájmu bezpečnostnej schránky, číslo účtu alebo identifikačné číslo schránky, identifikačné údaje klienta a konečného užívateľa výhod, dátum vzniku a zániku oprávnenia klienta na nakladanie s finančnými prostriedkami na účte a dátum zrušenia účtu alebo ukončenia prenájmu bezpečnostnej schránky.
Register má spravovať Ministerstvo financií
Register má spravovať Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré má na svojom webovom sídle raz ročne zverejňovať súhrnnú správu o jeho vedení a využívaní. Rezort má tiež uchovávať tzv. logy obsahujúce spisovú značku alebo číslo spisu, dátum a čas vyhľadávania, jedinečný identifikátor výsledkov, označenie orgánu a jedinečný identifikátor používateľa.
Dáta sa budú uchovávať desať rokov od roku, v ktorom bol účet či nájom schránky zrušený. NBS má zároveň dohliadať nad plnením povinností finančných inštitúcií.
Navrhovaná účinnosť zákona je od decembra 2021, register by mohli uviesť do prevádzky do dvoch rokov.
SaS: Je správne, že štát nebude kontrolovať zostatky na účtoch
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) víta rozhodnutie ministerstva vnútra, že štát nebude kontrolovať zostatok peňazí na účtoch ľudí a firiem
„Považujeme za správne, že ministerstvo vnútra nejde napokon nad rámec európskej smernice, ktorá od nás vôbec nežiadala kontrolovať zostatky na účtoch. Ako sme avizovali, tento krok by sme považovali za zásadný zásah do ústavných práv občanov na súkromie a bankové tajomstvo. Aj preto sme boli pripravení vetovať tento návrh zákona. Sme radi, že ministerstvo vnútra od tohto zámeru upustilo,” uviedol predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič.
Redakciu informoval Ondrej Šprlák, hovorca SaS.