Moskva 28. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Ceny zemného plynu na európskom spotovom trhu sa vyšplhali na skoro historické maximá. Naposledy bola taká úroveň ceny “modrého paliva“ zaznamenaná v roku 2008, píše denník Izvestija
Podľa Márie Belovovej, riaditeľky výskumu spoločnosti VYGON Consulting, je hlavným dôvodom rastu cien horúce leto. Všetko sa to navalilo na situáciu s pomalým doplňovaním zásob plynu v pozemných zásobníkoch: počas studenej vykurovacej sezóny boli maximálne vyčerpané.
“Okrem toho dochádza k poklesu dodávok skvapalneného zemného plynu do Európy, pretože jej dodávatelia, vrátane tých, ktorí ponúkli EÚ svoje ,molekuly slobody‘, si vyberajú ázijské trhy, kde je cena plynu atraktívnejšia než v Európe,“ uviedla.
Riaditeľ Inštitútu energetiky a financií Marcel Salichov vysvetlil, že európsky trh s plynom je liberalizovaný: hlavné dôvody súvisia s faktormi ponuky a dopytu.
Ako vyplýva z údajov operátorov prepravných sústav, v máji 2021 bol dopyt o 17% vyšší ako v predchádzajúcom roku.
V januári až máji 2021 bol tento ukazovateľ medziročne vyšší o 17,6%.
Ďalším faktorom, ktorý udrží ceny plynu po určitú dobu na vysokej úrovni, sú problémy s námornou prepravou. LNG sa prepravuje tankermi. Podľa údajov agentúry Bloomberg existuje vysoká pravdepodobnosť dopravných zápch v Panamskom prieplave, a preto americké lode mieria do Ázie a obchádzajú mys Dobrej nádeje, čo predlžuje dodaciu lehotu o týždeň alebo dva a výrazne znižuje ponuku.
Na začiatku júna sme písali o tom, že ropa Brent, ktorá stúpla nad 74 dolárov za barel prvýkrát od apríla 2019, trochu klesla. Ceny rástli v očakávaní osobnej schôdzky Vladimíra Putina a Joea Bidena, zdraženie pokračovalo tiež po ženevskom samite, ale došlo k nepatrnému poklesu. Ale predsa len sú ceny vysoké. Prejavuje sa politika a tiež fakt, že krajiny OPEC+ disciplinovane obmedzujú ťažbu.
Čierne zlato začalo zdražovať, keď sa svet dozvedel, že Joe Biden navrhol Vladimirovi Putinovi schôdzku. Obvykle sa takéto samity prejavujú na trhu kladne. Biznis ich vníma ako príznak zlepšenia vzťahov, počíta s obnovením ekonomickej spolupráce medzi štátmi.
Ropa ale zdražela predovšetkým kvôli dohode OPEC+, ktorá sa prísne dodržiava. Výrobu zvyšujú veľmi pomaly. V máji o 320 tisíc barelov denne, na 40,4 milióna. Členovia kartelu splnili dohodu na 124 percent. Ostatní na 94.
V dôsledku dopyt prevyšuje ponuku. Rozdiel nahrádzajú zásobami nahromadenými v prvej polovici roka 2020.
Podľa predpovede najväčších surovinových traderov zostanú do konca roka 2021 ceny ropy v rozmedzí 70-80 dolárov. Je to odhad FT Commodities Global Summit. Nie je vylúčené ani zdraženie na stovku.
Od apríla tak stúpol trh o viac než 20%. Hráči očakávajú zvlášť rýchle obnovenie dopytu po palive v druhom polroku.