Washington 20. júna 2023 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Leah Millis)
USA prijmú opatrenia v súlade s konsenzom z Bali “kľúčom k nasmerovaniu bilaterálnych vzťahov” na správnu cestu
Čínsky štátny radca a minister zahraničných vecí Čchin Kchang a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v nedeľu ukončili takmer šesťhodinový úprimný, hĺbkový a konštruktívny rozhovor týkajúci sa celkových vzťahov medzi Čínou a USA, pričom sa dohodli na štyroch oblastiach vrátane udržiavania kontaktov na vysokej úrovni a napredovania spoločnej pracovnej skupiny Číny a USA s cieľom riešiť konkrétne otázky a zároveň rozšíriť medziľudské a vzdelávacie výmeny medzi oboma krajinami.
Niektorí čínski experti uviedli, že z informácií čínskej strany vyplynulo, že sa dosiahli určité pozitívne výsledky, ktoré budú užitočné pre pokrok vo vzájomných vzťahoch medzi oboma krajinami v nasledujúcich mesiacoch. Obe strany sa tiež dohodli na pokračovaní dialógu, čo odráža spoločný konsenzus v otázke zvládania rozdielov a spoločnú nádej, že vzťahy medzi Čínou a USA by sa nemali vymknúť spod kontroly, uviedli odborníci.
V súčasnosti sú čínsko-americké vzťahy na najnižšom bode od nadviazania diplomatických vzťahov medzi oboma stranami. To nezodpovedá základným záujmom ľudí v oboch krajinách, ani spoločným očakávaniam medzinárodného spoločenstva, uviedol Čchin počas stretnutia s Blinkenom, ako sa uvádza v správe, ktorú v nedeľu neskoro večer vydalo čínske ministerstvo zahraničných vecí.
Čína je odhodlaná budovať stabilné, predvídateľné a konštruktívne vzťahy s USA. Dúfame, že americká strana bude presadzovať objektívne a racionálne chápanie Číny, aby jej vyšla v ústrety, zachová politické základy čínsko-amerických vzťahov a bude pokojne, profesionálne a racionálne riešiť neočakávané incidenty, uviedol Čchin.
Očakáva sa, že Blinkenova návšteva Číny, ktorá bola označená za “vzácnu” a “vysoko rizikovú”, keďže ide o prvú cestu najvyššieho amerického diplomata do krajiny od roku 2018, pomôže nasmerovať čínsko-americké vzťahy na stabilnú cestu, keďže bilaterálne vzťahy sú na najnižšej úrovni za posledné desaťročia. Obidve krajiny sú v rozpore vo viacerých otázkach vrátane obchodu, národnej bezpečnosti a technológií, pričom čelia rastúcemu napätiu v Taiwanskom prielive v dôsledku opakovaných provokatívnych činov, ktoré USA uskutočňujú politicky aj vojensky.
Za posledné štyri mesiace sa vzťahy medzi Čínou a USA stretli s novými výzvami, pričom dialóg a komunikácia medzi oboma stranami boli zväčša v “zmrazenom” stave a “balónový incident” poukázal na krehkosť a nestabilitu bilaterálnych vzťahov, uviedli niektorí odborníci.
Čchin tiež zopakoval slávnostný postoj Číny a jasne vyjadril požiadavky týkajúce sa hlavných záujmov Číny a hlavných problémov vrátane taiwanskej otázky. Zdôraznil, že otázka Taiwanu je jadrom hlavných záujmov Číny, najdôležitejšou otázkou a najvýraznejším rizikom vo vzťahoch medzi Čínou a USA. Naliehavo vyzval americkú stranu, aby dodržiavala zásadu jednej Číny a tri spoločné čínsko-americké komuniké a realizovala svoj záväzok nepodporovať “nezávislosť Taiwanu”.
Obe strany viedli dlhé obdobie úprimnej, hĺbkovej a konštruktívnej komunikácie o celkových vzťahoch medzi Čínou a USA a súvisiacich dôležitých otázkach. Dohodli sa, že budú spoločne vykonávať dôležitý konsenzus dosiahnutý na stretnutí hláv oboch štátov na Bali, účinne riadiť a kontrolovať rozdiely a podporovať dialóg, výmeny a spoluprácu, uvádza sa v čítanom texte.
Niektoré médiá uviedli, že ich stretnutie trvalo 5,5 hodiny, kým sa Čchin a Blinken presunuli na pracovnú večeru.
Námestníčka čínskeho ministra zahraničných vecí Hua Chunying, ktorá sa na stretnutí zúčastnila, zverejnila na Twitteri fotografiu, na ktorej si Čchin a Blinken podávajú ruky, a uviedla: “Dúfam, že toto stretnutie pomôže vrátiť čínsko-americké vzťahy k tomu, na čom sa obaja prezidenti dohodli na Bali.”
Obe strany sa dohodli, že budú udržiavať kontakty na vysokej úrovni. Blinken pozval Qina na návštevu USA a Qin vyjadril ochotu navštíviť USA, keď to bude pre obe strany vhodné.
Dohodli sa tiež, že budú naďalej napredovať v konzultáciách o hlavných zásadách vzťahov medzi Čínou a USA, ako aj v konzultáciách spoločnej pracovnej skupiny Číny a USA s cieľom riešiť konkrétne otázky vo vzťahoch medzi Čínou a USA, pričom sa dohodli, že budú podporovať rozširovanie medziľudských a vzdelávacích výmen medzi oboma krajinami vrátane aktívneho skúmania pridania osobných letov, vítania väčšieho počtu študentov, vedcov a podnikateľov, ktorí navštívia krajinu druhej strany.
“Odpočet poukázal na niektoré pozitívne výsledky, ktoré v nasledujúcich mesiacoch pomôžu posunúť dopredu vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami,” povedal v nedeľu pre Global Times Li Haidong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí.
Zatiaľ čo obe strany dosiahli konsenzus o pokračovaní dialógu a účinnom riešení rozdielov, poukázali sme aj na nevhodné aspekty politiky USA voči Číne vrátane nedostatku racionality a profesionality, keďže jej politika bola do veľkej miery ovplyvnená jej neobjektívnou, extrémnou a ideologicky motivovanou politikou, uviedol Li.
Hoci americkí predstavitelia bagatelizovali vyhliadky na zásadný prelom počas Blinkenovej cesty, návšteva, ktorú poháňa naliehavá potreba USA nadviazať s Čínou kontakty, môže poslúžiť ako “okno príležitosti” na záchranu bilaterálnych vzťahov pred zhoršením na “horšie ako najhoršie”, uviedli niektorí experti. Možno ju vnímať len ako náznak toho, že Čína aj USA sú ochotné ukončiť nedávne obdobie stagnácie, pokračovať v rozvíjaní interakcií na vysokej úrovni a pokúsiť sa vyriešiť niektoré významné otázky v bilaterálnych vzťahoch, ako aj podporiť koordináciu a spoluprácu v určitých otázkach.
Hlavné záujmy Číny
Predtým, ako sa Blinken vydal na cestu do Číny, mal s ním Čchin v stredu na jeho žiadosť telefonický rozhovor, v ktorom Čchin vyjadril pevný postoj Číny k základným záujmom, ako je otázka Taiwanu, a zdôraznil, že USA by ho mali rešpektovať, prestať zasahovať do vnútorných záležitostí Číny a prestať poškodzovať zvrchované bezpečnostné a rozvojové záujmy Číny v mene hospodárskej súťaže.
“Pokiaľ ide o taiwanskú otázku, USA musia dodržiavať zásadu jednej Číny a tri spoločné komuniké Číny a USA, inak nebude existovať žiadny základ pre spoluprácu v iných oblastiach,” povedal Li.
Niektorí experti sa domnievali, že celkový stav čínsko-amerických vzťahov je stále krehký a nestabilný a v tejto chvíli, ak sa vyskytnú neočakávané incidenty, musia ich obe strany riešiť pokojne a nemali by sa nechať príliš ovplyvniť domácou politikou. Najmä v otázke Taiwanu USA skutočne “zašli príliš ďaleko” a vykazujú nebezpečné známky prekročenia červenej čiary.
“Ak sa objavia problémy týkajúce sa taiwanskej otázky, politický základ pre spoluprácu medzi Čínou a USA už nebude existovať, čo ešte viac sťaží dosiahnutie plodnejších výsledkov v hospodárskej a obchodnej oblasti,” povedal Li.
Zodpovední politici a podnikateľská komunita v oboch krajinách, a dokonca aj široká verejnosť nechcú, aby USA zaujali bezohľadný prístup k zásade jednej Číny alebo aby využili taiwanskú otázku ako tromf na narušenie rýchleho rozvoja Číny a narušenie regionálneho poriadku, čo by bolo škodlivé správanie, poznamenal Li.
“Kľúčom k nasmerovaniu bilaterálnych vzťahov späť na správnu cestu je, aby USA prijali konkrétne opatrenia na návrat ku konsenzu, ktorý dosiahli obaja lídri na Bali a ktorý bol jasne vyjadrený aj na stretnutí,” povedal Li.
Veľmi očakávaná cesta USA
Je zrejmé, že USA sa teraz veľmi snažia nadviazať kontakty s Čínou. Z jedného dôvodu – čoskoro vstúpi do volebného obdobia a na ďalšie kroky už nezostáva veľa času. Z ďalšieho dôvodu čelia rastúcemu tlaku tretích strán vrátane Európy a ázijsko-tichomorských krajín, ktoré si neželajú, aby USA potláčali Čínu takýmto spôsobom, uviedol v nedeľu pre Global Times Sun Chenghao, výskumný pracovník z Centra pre medzinárodnú bezpečnosť a stratégiu na univerzite Tsinghua.
Hoci verejná mienka v USA má v súvislosti s touto návštevou nízke očakávania, základom týchto očakávaní je, že USA musia urobiť určité úpravy vo svojej politike voči Číne, ale pre USA je teraz ťažké ju upraviť, povedal Sun. “Je nereálne dúfať, že niektoré z kľúčových sporov medzi Čínou a USA sa podarí vyriešiť prostredníctvom súčasnej Blinkenovej návštevy.”