Čarnogurský ml.: Referendum je viac ako ústava. Toto referendum sa malo konať. Ale nie je to také jednoduché

❚❚

Bratislava 10. júla 2021 (HSP/Foto:Facebook)

 

Rozhodnutie Ústavného súdu SR o tom, že referendum o predčasných parlamentných voľbách nie je v súlade s ústavou, vyvolalo veľké protesty a emócie. Na názor sme sa spýtali známeho právnika Jána Čarnogurského ml.

Ján Čarnogurský ml.
Na snímke Ján Čarnogurský ml.

Hlavné správy: Aký je váš pohľad na to, že Ústavný súd odmietol referendum o predčasných parlamentných voľbách ako neústavné?

.

Čarnogurský: Referendum je viac ako ústava. Nie každý zákon má rovnakú silu. Nad vyhláškou je zákon, nad zákonom je ústavný zákon, nad ním je takzvané jadro ústavy a nad tým všetkým by malo byť referendum. Takto to však nie je napísané v Ústave SR.

Je logické, že ak referendum o niečom rozhodne, teda ak občania nejakou kvalifikovanou väčšinou rozhodnú, tak by to malo byť viac ako ústava. Momentálne však naša ústava nič také nehovorí a na to, aby referendum malo takú silu, ešte väčšiu ako Ústava, musí spĺňať určité predpoklady.

.

Ak takéto predpoklady spĺňa, tak aj keď to Ústava neumožňuje, keďže o tom priamo nehovorí, malo by sa referendum konať. Čiste z princípu, že sme demokratický štát v ktorom ľudia, ak o niečom chcú rozhodnúť v referende, mali by tú možnosť mať.

Na to, ako a kedy sa má referendum konať a aké to bude mať účinky vo vzťahu k Ústave, nemáme žiadny právny predpis. Keby sa to referendum aj konalo a vzišiel by z neho nejaký výsledok vo vzťahu k Ústave, že sa má skrátiť volebné obdobie, tak nie je dosť jasné, akým spôsobom by sa malo volebné obdobie skrátiť, o koľko, atď.

Myslím si, že v tomto prípade to Boris Kollár vyriešil rozumne: áno, chceme aby sa konalo referendum a urobíme na to zákon, ktorý to vyrieši, teda že pri každom možnom výsledku referenda budeme vedieť čo sa má ďalej diať.

 

Hlavné správy: Bývalý minister školstva Juraj Draxler povedal, že podľa takéhoto výkladu, s akým prišiel Ústavný súd, bolo aj referendum o vstupe do Európskej únie neústavné…

.

Čarnogurský: Nemyslím, že by to bol rovnaký prípad. Problém tohto referenda nespočíva v tom, či by sa malo alebo nemalo konať – ono by sa malo konať. Tu však nie je úplne jasné, že keď sa referendum vykoná a vzíde z neho nejaký výsledok, čo a kedy sa má následne stať. To znamená, že je ako keby „nevykonateľné“.

To je jediný problém tejto referendovej otázky, pod ktorú sa podpísalo tých takmer šesťstotisíc ľudí. Kdežto pri referende o vstupe do Európskej únie bolo jasné čo sa má pri akom výsledku referenda stať: pri kladnom výsledku máme vstúpiť do EÚ, pri zápornom výsledku nevstúpiť.

 

Hlavné správy: Dá sa povedať, že tento prípad svedčí o nedokonalosti našej legislatívy, že táto neráta so všetkými eventualitami?

Čarnogurský: Legislatíva týkajúca sa referenda je u nás v plienkach a tým, že doteraz všetky referendá, okrem toho jediného, o vstupe do Európskej únie, boli neúspešné, tak to ani nikto neriešil. Ale keďže poznáme referendum ako inštitút, ktorý funguje v každej demokracii a máme ho aj u nás, tak treba skonštatovať, že síce existuje, ale nie je úplne jasne zadefinované pozitívnymi právnymi normami, čo sa kedy má stať, keď sa referendum uskutoční.

.

 

Hlavné správy: Boli by ste vy osobne za zníženie kvóra pre platnosť referenda zo súčasných 50 percent oprávnených voličov?

Čarnogurský: Kvórum učite treba znížiť, ale nie iba znížiť, ale ho aj nejako „zreálniť“. Keby sa iba znížilo, a znížilo by sa príliš, tak budeme mať referendum každú chvíľu aj o veciach, kde by to prišlo možno draho. Nemusí byť zlé mať referendum často, ale toto treba rozumne domyslieť. Kvórum by sa napríklad mohlo nejakým spôsobom odvíjať od toho, koľko ľudí bolo voliť v posledných voľbách.

Ivan Lehotský

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:06

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok povedal, že je pripravený rokovať o termíne hlasovania o dôvere svojej vláde, ktoré môže viesť k predčasným voľbám po tom, ako rozpad vládnej koalície vyvolal v Berlíne politickú krízu.

20:05

Írsky prezident Michael D. Higgins v piatok oficiálne rozpustil parlament krajiny, čím odštartoval trojtýždňovú kampaň pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 29. novembra.

20:05

Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov v piatok informovalo o obvinení Iránca, ktorý mal podľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) za úlohu naplánovať atentát na novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Objednávku na vraždu dostal údajne od iránskeho vládneho predstaviteľa.

19:44

Ceny ropy v piatok klesli o viac než 2 %, pričom cena Brentu skĺzla pod 74 USD za barel (159 litrov). Ceny nadol potlačilo najmä zmiernenie obáv, že hurikán Rafael by mohol spôsobiť výraznejšie škody na produkcii ropy v USA. Navyše, čiastočne sa pod vývoj cien komodity podpísala aj Čína a jej nové opatrenia na podporu ekonomiky. Tie trhy zhodnotili ako nedostatočné, čo znamená, že nepredpokladajú výraznejšie zvýšenie dopytu po rope v druhej najväčšej ekonomike sveta.

19:27

Automobilka Stellantis opätovne zastaví výrobu vo svojom historickom závode Mirafiori v Turíne. Ten vyrába elektrický model Fiat 500 a dve športové vozidlá Maserati. Uviedol to v piatok zdroj z odborov, ktorý tak potvrdil predchádzajúce správy z talianskych médií. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:59

Pre smog v piatok nariadili vo východopakistanskej provincii Pandžáb zákaz vstupu do parkov, zoologických záhrad, detských ihrísk, múzeí a iných verejných priestorov. Zákaz by mal platiť do 17. novembra a cieľom je ochrániť verejnosť pred znečisteným ovzduším.

Smog v Pakistane
Ľudia kráčajú počas smogu v druhom najväčšom pakistanskom meste Láhaur v piatok 8. novembra 2024
18:58

Prvý let s evakuovanými Izraelčanmi z Amsterdamu v piatok pristál na medzinárodnom letisku v Tel Avive, oznámil Izraelský úrad letovej prevádzky. K evakuácii pristúpila izraelská vláda v dôsledku násilných zrážok po futbalovom zápase v holandskej metropole.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Ponitrianske múzeum v Nitre v týchto dňoch sprístupnilo výstavu venovanú sovám

Autor: FOTO TASR-Henrich Mišovič

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Ivan Štubňa

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali