Čarnogurský reagoval na článok denníka SME: “Ruská federácia získava za obilie väčšie tržby ako za zbrane”

❚❚

Bratislava 29. júna 2020 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

 

Bývalý predseda vlády a exminister Ján Čarnogurský chcel pred časom zareagovať na podľa neho nepravdivý článok denníka SME o ekonomike Ruskej federácie, no denník jeho pohľad na vec neuverejnil. Čarnogurský preto reakciu publikoval na sociálnej sieti a na webe Slovensko-ruskej spoločnosti, ktorej je predsedom

Na snímke Ján Čarnogurský

“Denník SME uverejnil článok Eugena Gindla pod názvom „Dokáže sa Rusko uživiť samo?“. Už samotný názov hovorí o neinformovanosti autora. Napísal som na článok reakciu pod názvom „Cena tovaru a vlastenectvo“ a v rovnakom týždni som ju poslal do redakcie. Na moju reakciu som telefonicky upozornil sekretárku redakcie. SME môj článok neuverejnili. Článok preto uverejňujem týmto spôsobom,” vysvetľuje Jána Čarnogurský.

.

Čarnogurský píše, že Rusko je najväčším svetovým vývozcom obilia. “Za obilie získava väčšie tržby ako za zbrane, pritom Rusko je na druhom mieste vo vývoze zbraní, po Spojených štátoch.”

Už len za tržby za obilie si môže dovoliť nakupovať iné potraviny, ktoré dováža. Keď Rusko ako odpoveď na západné sankcie zastavilo dovoz mäsa z Európskej únie, Európska únia podala sťažnosť na Rusko na Svetovú obchodnú organizáciu, aby dovoz obnovilo. Západné sankcie ruskému poľnohospodárstvu pomohli. Rusi odpovedali protisankciami a domácim výrobcom odstránili konkurenciu. Bol som na stretnutí v Rusku, keď zástupca ruských výrobcov syrov apeloval na prezidenta Putina, aby sa snažil sankcie proti Rusku čo najviac predĺžiť, pretože sankcie im pomáhajú.

.

Ale v článku sa uvádzajú ďalšie výrobky a odvetvia, v ktorých Rusko vraj zaostáva. Väčšina nemocníc v Rusku je zadlžená. To bude asi pravda, ale je situácia na Slovensku iná? Pochybujem, či by autor našiel na Slovensku ku koncu minulého roka štátnu (verejnoprávnu) nemocnicu, ktorá by nebola zadlžená. Bol som vo viacerých vládach a zakaždým sme museli uprostred roka navyšovať rozpočet zdravotníctva, pretože nemocnice boli zadlžené a neboli schopné vykonávať niektoré operácie.

Stúpa dovoz strojov, zariadení, dopravných prostriedkov, elektroniky pre zaostávanie ruskej technológie a vedy. Zaostávanie ruskej technológie a vedy. Ako si potom možno vysvetliť, že Američania deväť rokov dovážali svojich kozmonautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu na ruských raketách, pretože sami nemali raketu, ktorá by toho bola schopná? Až teraz im Muskova raketa vytrhla tŕň z päty.

Rusko zaviedlo do výzbroje rakety, letiace rýchlosťou 15 až 20 machov (rýchlosť zvuku), Západ takéto rakety zatiaľ nemá. Aké to vedecké objavy umožnili konštrukciu takých rakiet? Je fakt, že v Moskve alebo v Sankt Peterburgu takmer neuvidíte ruské osobné auto, po uliciach jazdia samé západné alebo japonské a kórejské autá, aj keď vyrobené v Rusku. Asi sú naozaj o niečo lepšie. Rusov to, zdá sa, netrápi. Kúpia si, čo je lepšie.

V Moskve vidieť takmer pravidelne bilboardy, propagujúce nejaký tovar s dôvetkom: je to dokonalá nemecká technika. Pýtal som sa známej z Nemecka, či si vie predstaviť taký bilboard napríklad vo Francúzsku, odpovedala mi rezolútne, že nie. Na druhej strane, nestretol som sa s výzvou: kupujte tovar vyrobený v Rusku. Na Slovensku také výzvy na slovenský tovar poznáme. Niekedy ma napadol citát od Karla Čapka z Anglických listov: “Národové, nesnažte se dělat anglický trávník, nedovedete to.“

Lieky. V Rusku je určite väčší podiel liekov vyrobených v Rusku ako na Slovensku, vyrobených na Slovensku. Ruský štát nakupuje aj drahé lieky zo zahraničia pre svojich občanov. Krach malých podnikov v dôsledku koronavíru. Ale veď o čom sa najviac píše teraz u nás? Ako budú u nás krachovať najmä malé podniky, ktoré stratili odbyt v dôsledku pandémie. Nezamestnanosť stúpa u nás už teraz. Štátnu podporu dostávajú podniky aj v Rusku, výšku s našou neviem porovnať.

.

Nízka cena ropy a plynu. Terajšia nízka cena ropy a plynu je dôsledkom dohody medzi Ruskom a Saudskou Arábiou. Takým spôsobom chcú konkurenčne zničiť americké spoločnosti ťažiace bridlicový plyn. Či im to vyjde, uvidíme. Je to čisto obchodný spor, akých bolo a bude. Zatiaľ na ňom získavame aj my na benzínových pumpách.

Na záver trochu všeobecne. Rusi si zakladajú na tom, že sú osobitnou civilizáciou. Najbližšou k európskej, ale osobitnou. Sú hrdí na svoje dejiny, aj keď boli často veľmi krvavé. Dejiny ich formovali. Vďaka nim zachytili nápor Tatárov, porazili Napoleona aj Hitlera. Hitlerova armáda sa na západnom kontinente takmer nestretla s odporom, v Rusku vykrvácala.

Churchill uvažoval, že ak Hitler vyhrá na Východe, Anglicko sa neudrží a britská vláda, parlament, kráľovská rodina sa budú musieť preniesť do Kanady. Ruská historiografia si všimla, že Rusi dokážu vyrábať najlepšie zbrane, ale spotrebný tovar nedokážu. Jednoducho tak dejiny sformovali mentalitu národa.

Článok Eugena Gindla je typický pre slovenskú publicistiku o Rusku. Vyvodzuje súdy o Rusku takmer výlučne na základe materiálnych parametrov. Isteže, aj Rusi chcú žiť čo najlepšie. Ale milujú svoju krajinu. Nedovolia siahnuť na jej slobodu. Sú ochotní prinášať za svoju krajinu obete.

Celý verejný život v Rusku podporuje v ľuďoch pocit vlastenectva. Na pochody Nesmrteľný pluk prichádzajú milióny ľudí spontánne, bez predchádzajúcej organizácie. Naproti tomu u nás sa výzvy na vlastenectvo posudzujú div nie ako fašizmus. Nepestuje sa vlastenectvo ani k Slovensku ani k Európe (keď už sme v EÚ). V tom je najväčší rozdiel medzi Ruskom a Slovenskom.

.

JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

12:20

Nemecko v tomto roku poskytlo finančnú pomoc 8263 ľuďom, ktorým úrady zamietli žiadosť o azyl alebo mali nízke vyhliadky na úspešné azylové konanie, pri ich dobrovoľnom odchode z krajiny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Ľudia, ktorí do konca októbra opustili Nemecko, dostali finančnú podporu prostredníctvom príslušného programu financovania spolkovej vlády a vlád jednotlivých spolkových krajín.

12:20

Najmenej 32 ľudí zahynulo a ďalších 47 osôb utrpelo zranenia počas sektárskeho násilia na severozápade Pakistanu, oznámili v sobotu miestne úrady. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

“Boje medzi šiitskými a sunnitskými komunitami pokračujú na viacerých miestach. Podľa posledných správ bolo zabitých 32 ľudí, z toho 14 sunnitov a 18 šiitov,” uviedol miestny predstaviteľ.

12:17

Každé piate vozidlo v Nemecku prepadlo v nedávnych testoch kvality, ktoré poukázali na významné až nebezpečné technické nedostatky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na najnovšie údaje certifikačného združenia TÜV-Verband (TÜV).

V kategórii “technicky nespôsobilé” sa opäť ocitlo približne 15.000 vozidiel, ktoré museli byť na mieste odstavené. Išlo napríklad o prípady prasknutého brzdového vedenia, zablokovaného systému riadenia alebo hrdze na nosných častiach karosérie. Naopak, takmer 80 % kontrolovaných vozidiel nemalo žiadne alebo len menšie nedostatky.

12:16

Poľská letecká spoločnosť LOT očakáva za tento rok rekordný počet cestujúcich. Odhaduje, že v roku 2024 prepraví viac než 10,5 milióna pasažierov. Informovala o tom agentúra PAP.

Podľa hovorcu do konca roka budú mať aerolínie k dispozícii 86 lietadiel, z toho 11 nových.

10:36

Počiatočná pozitívna reakcia amerického akciového trhu na víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách minulý týždeň prudko ochladla. Index Nasdaq 100 dosiahol minulý týždeň o takmer 4 % menej v porovnaní s povolebnými maximami a len o necelé 1 % viac ako v deň volieb. Niektoré sektory, ktoré reagovali obzvlášť pozitívne na Trumpovo víťazstvo, sú stále výrazne vyššie ako pred voľbami, avšak negatívny vývoj minulý týždeň naznačuje ostrú zmenu nálady na trhu, uviedol hlavný makro stratég Saxo Bank John J. Hardy.

10:17

Tržby v online predajoch budú počas Black Friday dosahovať úroveň medzi 60 až 70 miliónmi eur. Medziročne pôjde o nárast o päť až desať percent. Obdobie veľkých zliav však so sebou prináša aj viaceré nástrahy aj napriek stále pomerne novej legislatíve, ktorá má spotrebiteľov účinnejšie chrániť. Informovala o tom spoločnosť Upgates.

09:45

Viac ako 300 aktivistických skupín v sobotu spoločne vyzvalo rozvojové krajiny, aby odišli z rokovaní klimatickej konferencie OSN (COP29) v azerbajdžanskom Baku, ak bohaté krajiny nepredložia lepšiu ponuku. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Konferencia v Baku sa mala skončiť v piatok, avšak rokovania sa predĺžili po tom, čo predsedníctvo summitu predložilo nový návrh textu. Vyzýva v ňom priemyselné štáty, aby do roku 2035 zvýšili objem pomoci pre chudobnejšie krajiny na 250 miliárd dolárov ročne.

09:15

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová uviedla, že podporuje použitie rakiet dlhého doletu na obranu Ukrajiny proti ruskej invázii. Nemecko by podľa nej malo rýchlo dodať Kyjevu svoj systém Taurus. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Metsolová poznamenala, že “aj v rámci berlínskej koalície existujú rozdielne postoje k dodávke Taurusu”.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Strechy domov sú pokryté snehom a dym stúpa z komínov v Kronbergu pri Frankfurte nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali