Bratislava/Praha 14. októbra 2019 (HSP/Foto:Screenshot ČT24)
Bývalý premiér Ján Čarnogurský bol minulý týždeň hosťom relácie Interview v českej spravodajskej televízii ČT24, kde pri príležitosti blížiaceho sa 30. výročia Nežnej revolúcie v roku 1989 hovoril aj o rekonštrukcii vlády v roku 2018.
Čarnogurský v úvode uviedol, že za ako negatívum zmeny režimu v roku 1989 vníma to, že “odvtedy príliš veľký význam nadobudli peniaze – pre ľudí v medzištátnych vzťahoch a podobne”. “Ako advokát vidím, že pre jednoduchých ľudí ten spoločenský systém, ktorý sme nastolili, povedzme, je príliš komplikovaný. Pokiaľ ide o medzinárodne vzťahy, otvorene poviem, že nás NATO zatiahlo do svojich vojen v Iraku, v Afganistane, naši vojaci, slovenskí aj českí, sú v Pobaltí…” povedal expremiér s tým, že pozitívom Novembra 89 bolo podľa neho skoncovanie so socializmom a vytvorenie vlastného štátu.
Na otázku ČT, či sú Slovensko resp. Česko v súčasnosti “pevnými demokraciami”, Čarnogurský odvetil, že sú demokraciami, v ktorých ale hrajú podstatnú rolu peniaze. “Viete, aby sa niekto stal poslancom, tak potrebuje veľké finančné dotácie sponzorov…” Dodal, že zákony, ktoré to obmedzujú “sa jednoducho obchádzajú, pretože objem politickej reklamy pred každými voľbami je tak veľký, že len z tých peňazí, ktoré povoľujú zákony, by to nebolo možné”.
Ku vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej z februára 2018 Čarnogurský povedal, že Slovensko zmenila “dosť závažne”. “Boli veľké demonštrácie, bola výmena predsedu vlády a ministrov. Ale povedzme, že to, čo si predstavovali prví demonštranti alebo ich organizátori, to znamená úplné povalenie systému, minimálne vládnej koalície, no tak to nenastalo.”
“To, že padol premiér je správny výsledok demonštrácií? Spýtal sa redaktor ČT. “Ja to nepovažujem za správny výsledok. Pretože ja považujem za správne, keď sme nastolili demokraciu a chceme demokraciu, tak ju máme dodržiavať aj v tom, že zmena vlády nastáva v dôsledku buď volieb, alebo hlasovaním v parlamente dajme tomu nejakým prerozdelením poslancov, ktorí už v parlamente sú. No nič také nenastalo.”
K protestom dodal: “Takéto politicko-emotívne vschopenia môžu nastať , ale potom sa ukáže, že neboli celkom oprávnené… Potom jeden, myslím Šeliga, išiel do politickej strany – Kiskovej…”
“Buď to malo viesť k predčasným voľbám, alebo k prerozdeleniu poslancov v parlamente, ktorí by hlasovali za nejakú inú koalíciu,” zopakoval svoj názor Ján Čarnogurský.
Vyjadril sa aj ku zoskupeniu V4, ktoré má podľa neho stále svoj význam. “Veď pomohlo zastaviť mechanické rozdeľovanie migrantov, tak ako to západné krajiny navrhovali. V priebehu posledných rokov sa stala V4 svetovo známou, pretože začala hrať politickú úlohu vrámci Európskej únie.” Dodal, že aj ako aktívny politik vznik tohto spolku podporoval. “Naše krajiny spájajú spoločné dejiny, spoločné dejinné tradície. V4 spolu žiadne inštitúcie, ktoré by ju viazali a napriek tomu sa drží už toľko rokov.”