Bratislava 22. júla 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Zazvonil zvonec, a jednému z najdlhších summitov Európskej únie je koniec. Rozhodol o daroch pre členské krajiny vo výške 390 miliárd EUR a pôžičkách vo výške 360 miliárd EUR. Aj Slovensko dostane svoj podiel, približne 34 miliárd počas 7 rokov, čiže niečo menej ako 5 miliárd ročne. Jeho výšku nedokázal zvýšiť ani pán premiér Matovič. Ako správne podotkol pán poslanec Taraba, EÚ natlačí do obehu ešte raz toľko nových peňazí, koľko už v obehu je, takže všetky ceny porastú výrazne nahor. Teraz sa s tým musíme rýchlo naučiť žiť
Kľúčové bude, ako s peniazmi z EÚ Slovensko naloží. Cieľom úspešného EÚ summitu je navýšiť množstvo peňazí obiehajúcich v ekonomike. Keďže Slovensko má odhadovaný pokles ekonomiky tento rok približne 10% HDP, znamená to, že každému obyvateľovi Slovenska zmizne, v priemere, z účtu alebo z peňaženky jedno euro z každých desiatich eur. Proste, každý obyvateľ stratí priemerne 10% svojich peňazí. A je práve úlohou vlády SR, aby týchto 10% peňazí do ekonomiky, čiže každému obyvateľov SR, nejakým spôsobom vrátila naspäť.
Vďaka pánovi ministrovi Hegerovi sa zatiaľ podarilo vrátiť do ekonomiky približne 500 mil. EUR, najmä cez priame platby živnostníkom, prenajímateľom a zamestnancom, z titulu náhrady vypadnutých príjmov. Napriek tomu je to ešte stále menej ako ušlých 10% HDP, predstavujúcich až 2 miliardy eur, hoci snaha ide správnym smerom.
Ďalších 300 miliónov dostali banky tento mesiac do daru vďaka zrušeniu bankového odvodu, pričom im ich zaplatili slovenskí dôchodcovia, ktorým bol preto približne v rovnakej výške znížený 13. dôchodok – z celkových 540 miliónov na necelých 300 miliónov euro. Banky dali vraj vláde sľub, že poskytnú veľké úvery slovenským firmám. Sľub zatiaľ nespĺňajú, takže uvidíme. Najväčšia slovenská banka má vyčlenených na poskytovanie úverov v Bratislave iba dvoch úradníkov, z ktorých je jeden stále neprítomný. Ďalšie z top 3 bánk poskytnú úver slovenskej firme iba za v podstate nesplniteľných podmienok. Ostatné banky sa k slovenským firmám správajú podobne odmietavo. O čo tu ide?
Všetky banky na Slovensku, s výnimkou Slovenskej záručnej banky, sú vlastnené zahraničnými korporáciami a ochraňujú cudzie záujmy. Aj Prima banka, ovládaná Pentou, a Poštová banka, ovládaná skupinou J & T, sú vlastnené českými a cyperskými firmami. Čokoľvek zarobia, ihneď prevádzajú do zahraničia, mimo ekonomiku Slovenska. Je to výsledok šafárenia bývalej dlhoročnej vlády pána Fica a pána Pellegríniho, ktorým boli obyčajní slovenskí podnikatelia jednoducho ukradnutí.
Pre banky na Slovensku je pohodlné žiť z poplatkov a z relatívne nízkych úverov pre fyzické osoby, zabezpečených nehnuteľnosťou. Investičné úvery vo výške niekoľkých miliónov poskytujú slovenské banky zahraničným spoločnostiam a spriazneným podnikateľom, nie však bežným slovenským firmám, ktoré by ich potrebovali na rozbeh alebo rozšírenie podnikania. Cudzie banky cielene poskytujú úvery cudzím firmám, aby lacno skúpili slovenské majetky.
Pán premiér zatiaľ nezamýšľa naliať do slovenskej ekonomiky tzv. helikoptérové peniaze, čiže peňažné dary priamo vyplácané obyvateľom a firmám. Okolité krajiny však do svojich ekonomík takto peniaze cielene nalievajú. Výsledkom bude inflácia v Eurozóne, pričom podnikatelia v západných krajinách EÚ budú mať veľa peňazí, a slovenskí podnikatelia málo, ako vždy. No a následne zahraniční podnikatelia lacno skúpia slovenské majetky a firmy, pretože Slováci na ich kúpu a prevádzku nebudú mať peniaze.
Slovensko je malá ekonomika v rámci Eurozóny, musí sa prispôsobiť. Keď krajiny Európskej únie množstvo peňazí do svojich ekonomík nalievajú, Slovensko nemôže stáť bokom a len sa prizerať. Pokiaľ okolité krajiny poskytujú veľké, dostupné a lacné úvery a dary svojim firmám, Slovensko musí nájsť cestu, ako takéto veľké, dostupné, lacné úvery a taktiež dary poskytne tiež. Nielen cez ťažkopádne eurofondové projekty, ale aj napríklad prostredníctvom kúpy firemných dlhopisov alebo nákupom akcií slovenských firiem. Ak banky, pôsobiace na Slovensku, spolupracovať nebudú, vláda si musí spoluprácu vynútiť.
Vláda pána Fica a pána Pellegríniho umožnila zahraničným bankám dosahovať na Slovensku stámiliónové zisky, ktoré boli okamžite vyvezené do zahraničia.
Uvidíme, či vláda premiéra Matoviča začne konečne vládnuť aj bankám alebo naďalej banky budú vládnuť našej vláde.
Ján Čarnogurský