Praha 8. júna 2020 (HSP/Foto:Facebook/TASR-Lukáš Grinaj)
Expremiér a exminister Ján Čarnogurský, ktorý v minulosti navrhol premiestnenie sochy maršala Koneva z Prahy na Slovensko, sa opäť vyjadril ku kontroverznému kroku pražských lokálnych politikov, ktorí sa rozhodli pamätník spojený s oslobodením Prahy v druhej svetovej vojne odstrániť. Podľa Čarnogurského s kauzou Konev súvisí aj nedávne vyhostenie ruských diplomatov z ČR.
Podľa Jána Čarnogurského Česi pri vyhostení ruských diplomatov “použili vrcholne prešpekulované odôvodnenie, že príbeh s ricínom vymyslel jeden ruský diplomat na druhého”. “Vrcholne nevieryhodné”, komentoval.
“Česko sa v zahraničnej politike správa ako akási európska mocnosť, minimálne ako keby ovládala ešte aj Slovensko. Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa vyjadrilo, že Česká republika ide po línii úmyselného zhoršovania česko-ruských vzťahov a Rusko to Česku oplatí. Porovnajte si veľkosť oboch štátov. V tejto línii českej politiky pokračoval rockový spevák a čo všetko ešte Michael Kocáb, keď sa dal počuť, že Rusko by malo zaplatiť Česku miliardy českých korún (či euro?) ako odškodnenie za okupáciu.”
Čarnogurský na margo toho uviedol, že Michaela Kocába osobne pozná z novembrových dní 1989. “Opozícia (disidenti) mali vtedy štáb v divadle Laterna magica na Národnej triede v Prahe. Michael Kocáb nám vtedy zabezpečoval „ochranu“ a dopravu na rokovanie s federálnou vládou do Strakovej akadémie na Malej strane a späť. Michael Kocáb je somár. Keď už chce účtovať za minulosť, má Slovensko účtovať Česku, že vo voľbách 1946 na Slovensku boli komunisti porazení, ale v Česku vyhrali a vnútili Slovensku ten najtvrdší komunizmus s najviac obeťami?”
Pripomenul, že sovietska armáda ešte vtedy na našom území nebola. “Ako chce zarátať do vyúčtovania vyše stotisíc padlých sovietskych vojakov pri oslobodzovaní Československa? Ako chce zarátať porážku nemeckej armády na východnom fronte za cenu miliónov obetí Sovietov – na západnom fronte vcelku hladké víťazstvo – ktorá zabezpečila bezpodmienečnú kapituláciu Nemecka a tým obnovenie predvojnových hraníc Československa?”
“Komentátorom, ktorí budú písať o vylodení v Normandii pripomeniem, že Spojenci odkladali otvorenie druhého frontu v Európe dva roky a potom sa vylodili najmä vo vlastnom záujme, aby Sovietsky zväz neobsadil celé Nemecko sám, ale aby mali aj oni v porazenom Nemecku svoje sektory. Aj tak, keď ešte Hitler v decembri 1944 spustil ofenzívu v Ardennách, Churchill musel telefonovať Stalinovi, aby urýchlil ofenzívu na východnom fronte a prinútil Hitlera presunúť divízie zo západu na východ. Inak hrozila západným Spojencom katastrofa.”
Expolitik dodal, že Michaelovi Kocábovi je potrebné pripomenúť, že po 1. svetovej vojne západní spojenci odrazu vyúčtovali Československu „poplatok za oslobodenie“. “Ferdinand Peroutka sa nad tým dosť pohoršil. Po 2. svetovej vojne Anglicko vyúčtovalo Československu všetky náklady za pobyt Benešovej vlády v Londýne a za vyzbrojenie československých vojakov na západe. Sovietsky zväz nič nevyúčtoval. Mal by teraz ruský humoristický časopis odpovedať Kocábovi a zarátať náklady na vyzbrojenie Československého armádneho zboru v ZSSR?” Pýta sa na sociálnej sieti Jána Čarnogurský.