Bratislava 5. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Pred blížiacimi sa voľbami je dobré si pripomenúť, čo za osobu sa môže dostať do prezidentského paláca. Podľa prieskumov top favoritka Zuzana Čaputová ešte v októbri minulého roku prekonala škandál bez povšimnutia mainstreamových médií. Iným kandidátom na prezidenta by to jednoznačne neprešlo a požadovalo by sa od nich odstúpenie z boja o post prezidenta Slovenskej republiky
V októbri minulého roku sa investigatívny novinár Martin Daňo (v súčasnosti tiež kandidát na prezidenta) rozhodol ísť na verejnú tlačovú konferenciu obce Gbely na tému nelegálnej skládky odpadov, kde mala vystúpiť aj kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová.
Na počudovanie však pred vstupom do tlačovkovej miestnosti stáli dvaja neznámi muži, ktorí sa nijako nepreukázali a odmietli novinára pustiť na verejnú tlačovú konferenciu. Neskôr sa ukázalo, že to boli Čaputovej “gorily,” resp. spoluorganizátori tlačovky.
To, čo sa udialo následne, je najväčší škandál týchto prezidentských volieb. Novinár Daňo napriek upozorneniam “Čaputovej ochranky” s vedomím, že sa jedná o verejnú tlačovku išiel smerom k dverám, v čom ho vtedy títo dvaja neznámi muži spacifikovali až do takej miery, že tam tiekla krv. Z videa, ktoré Daňo zverejnil, bolo vidieť, ako ho škrtia a obmedzujú na osobnej slobode.
Fyzické napadnutie potvrdil aj lekársky nález, ktorý Daňo zverejnil na sociálnej sieti.
Čaputová však namiesto odsúdenia tohto činu jej “chlapov” voči novinárovi a namiesto vyvodenia zodpovednosti, začala svojich ľudí chrániť a za agresora označila novinára Daňa:
“Samotný incident som nevidela, odohral sa však v súkromnom prenajatom priestore, do ktorého dostali pozvánku novinári,” tvrdí Čaputová.
Vo vyhlásení prostredníctvom správy na sociálnej sieti Facebook dodala, že jej kolegovia, ktorí organizovali míting s médiami, najprv Martina Daňa upozornili, aby nevstupoval do miestnosti, keďže nemal pozvánku. “Napriek výzve sa rozbehol a vrazil do organizátorov a snažil sa agresívne a s pomocou hrubej sily preraziť do miestnosti. Organizátorov, ktorí mu zamedzili vstup, de facto fyzicky napadol a spôsobil im aj zranenia,” uviedla svoju verziu Čaputová.
Doteraz je však známe, že lekársku pomoc musel vyhľadať len novinár Daňo a nie Čaputovej spoluorganizátori, ktorí vraj mali byť “napadnutí agresorom Daňom.”
Napokon, pozrite si skrátenú verziu tohto incidentu:
https://www.facebook.com/martin.dano.1976/videos/757652457911555/?v=757652457911555
Paradoxné je, že samotná Zuzana Čaputová v ten istý týždeň upozorňovala na násilie v spoločnosti.
“Voči akémukoľvek násiliu nesmieme byť ľahostajní – to nám dnes pripomína medzinárodný deň nenásilia. Nezatvárajme pred násilím oči a zastaňme sa tých, ktorí trpia,” uviedla vo videu na Facebooku.
Predstavme si, že by sa podobný násilný incident stal pred tlačovou konferenciou kandidáta na prezidenta Štefana Harabina, Mariana Kotlebu, či Maroša Šefčoviča.
Práve posledný menovaný bol pranierovaný za to, že na podujatie MDŽ v Prešove, ktorý organizovala strana Smer-SD za účasti Šefčoviča, nebola vpustená matka zavraždenej Martiny Kušnírovej, ktorá chcela provokatívnym spôsobom vrátiť kvety Robertovi Ficovi, ktoré od neho dostala pred dvomi rokmi.
A teraz si predstavme, že by sa napriek tomu vydala smerom k dverám a ochrankári by ju spacifikovali, podobne ako novinára Daňa. Tiekla by krv a začali by ju škrtiť a obmedzovať na osobnej slobode.
Jednoznačne by z toho bol celoslovenský škandál a v mainstreamových médiách by sa o ničom inom nepísalo, len o tom ako na podujatí kandidáta Šefčoviča, jeho ochrankári fyzicky napadli Kušnírovu.
Mainstream by tiež s najväčšou pravdepodobnosťou tlačil na to, aby sa Šefčovič vzdal boja o prezidentský palác.
V prípade Čaputovej škandálu s napadnutím novinára sa však nič nedialo a mainstream na túto kauzu uvalil cenzúru ako za čias totality. Čaputová sa stala pre novinárov chránenou osobou, rovnako ako dosluhujúci prezident Andrej Kiska.
Samuel Gdovin