Prezidentka SR Zuzana Čaputová pred pár dňami vyhlásila, že si dá urobiť v súvislosti s Istanbulským dohovorom právnu analýzu z hľadiska procesných krokov a toho, čo ako hlava štátu môže v tejto veci urobiť. Reagovala tak na výzvu predstaviteľov SNS, ktorí ju žiadali, na základe uznesení vlády, aby oznámila Rade Európy, že SR nebude tento dohovor ratifikovať.
Svoj osobný postoj k tomu dohovoru však Čaputová vyjadrila ešte v roku 2018, kedy sa podpísala pod stanovisko mimovládnej feministickej organizácie. V spomínanom stanovisku sa okrem iného píše, že „domáce násilie a násilie na ženách je vážny spoločenský problém, ktorý ani spoločnosť, ani cirkvi doteraz nedokážu účinne riešiť. Deklarácie odsudzujúce násilie ani vyhlásenia o posilnení represie nestačia. Násilie na ženách nie je problém, ktorý k nám prichádza s migráciou. Je to náš vlastný problém, s ktorým sme si v našej kultúre stáročia nedokázali poradiť.“
V stanovisku organizácie Aspekt, ktoré bolo reakciou na Vyhláseniu predstaviteľov cirkví, popisujú Istanbulský dohovor ako nástroj, ktorý je vhodný na riešenie problému domáceho násilia. Odmietajú tvrdenia, že dohovor predstavuje nebezpečenstvo šírenia „genderovej a protirodinnej agendy“.
Ďalej sa v stanovisku píše: „Návrh cirkví na odstúpenie od tohto ľudskoprávneho dohovoru je bezprecedentným krokom, ktorý by spochybnil uznanie ľudských práv a rodovej rovnosti v SR, ako aj prihlásenie sa k hodnotám Európskej únie. EÚ je postavená na spoločných hodnotách a opakovane vyzýva členské štáty na ratifikáciu dohovoru. Krajina, ktorá sa snaží byť v jadre EÚ, by mala tieto hodnoty rešpektovať.“
Odlíšenie rodu ako súboru spoločnosťou vytvorených a prisudzovaných rolí od pohlavia ako biologickej danosti neohrozuje podľa ich názoru manželstvo ani rodinu, ale pomáha iba pochopiť mechanizmy vzniku domáceho násilia.
Pod stanoviskom sú okrem Zuzany Čaputovej podpísané viaceré verejne známe osoby ale aj kandidáti PS/Spolu ako Ondrej Prostredník, Miro Kocúr, Michal Havran, Peter Križan, Martin Kováč ale aj Zora Jaurová, Zuzana Piussi či Michal Vašečka.
Stanovisko cirkví
Zuzana Čaputová aktuálne nerešpektuje rozhodnutie parlamentu a vlády. Svojim postojom sa však už v roku 2018 v súvislosti s Istanbulským dohovorom postavila proti stanovisku predstaviteľom cirkví, ktorí vyjadrili voči dohovoru kritický postoj. V ich stanovisku sa okrem iného uvádza:
“Kresťanské cirkvi v Slovenskej republike sa hlásia k rovnosti pohlaví. Sme za ochranu žien pred akýmkoľvek násilím, nemôžeme však súhlasiť s ideológiami, ktoré rovnosť prezentujú ako rovnakosť a prichádzajú až k popretiu rozdielov medzi mužmi a ženami. Prirodzeným vzťahom muža a ženy nie je konflikt, ale povolanie k harmónii a vzájomnému doplňovaniu sa v Božom diele manželstva a rodiny.
Tolerovať možno slabosť, nie však lož. Sme pevne presvedčení, že existuje nemenná pravda o človeku, o identite muža a ženy, a túto pravdu my ako ľudia neurčujeme, len objavujeme. Zároveň tvrdíme, že sme schopní jej poznania, presne tak, ako sme pri zachovaní zdravého úsudku schopní poznania pravdy o manželstve, ktoré je zväzkom jedného muža a jednej ženy.
My, predstavitelia kresťanských cirkví, obraciame sa týmto vyhlásením na všetkých občanov Slovenskej republiky a verejných predstaviteľov, aby sme potvrdili, že podporujeme úsilie o efektívne riešenie problému domáceho násilia. Zároveň vyhlasujeme, že viaceré tézy, ktoré v tejto súvislosti ponúka tzv. Istanbulský dohovor, považujeme za prejavy genderovej ideológie. Z tohto dôvodu sa obraciame na vládu Slovenskej republiky, aby stiahla podpis Slovenska pod týmto dohovorom.
Urobme, čo je v našich silách, pre účinnú ochranu všetkých osôb ohrozených násilím, ale rovnako aj na podporu zdravých manželstiev a rodín.
Toto vyhlásenie schválili a podpísali predstavitelia Rímskokatolíckej cirkvi, Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, Gréckokatolíckej cirkvi, Pravoslávnej cirkvi, Reformovanej kresťanskej cirkvi, Cirkvi bratskej, Evanjelickej cirkvi metodistickej, Bratskej jednoty baptistov, Starokatolíckej cirkvi, Apoštolskej cirkvi na Slovensku a Cirkvi adventistov siedmeho dňa.”
Tatiana Stará