Nastupujúca prezidentka sa týmto spôsobom vyhranila voči údajnej dvojkoľajnosti slovenskej zahraničnej politiky, pred ktorou úporne varujú mainstreamové médiá. Progresívne orientovaným poradcom Čaputovej sa totiž nepozdáva situácia, v ktorej slovenskú zahraničnú politiku na jednej strane realizuje premiér Pellegrini a jeho minister zahraničia Lajčák, zatiaľ čo druhý vektor slovenskej diplomacie vytýčil predseda SNS Andrej Danko presadzujúci vyváženú zahraničnú politiku aj vo vzťahu k Rusku.
Podľa doterajšej praxe a v súlade so zaužívaným vnútropolitickým konsenzom bola až doposiaľ sféra európskych záležitostí v kompetencii vlády. Podobne ako veľkú väčšinu ostatných členských štátov EÚ aj Slovenskú republiku na zasadnutiach Rady EÚ až doposiaľ vždy zastupovali premiéri. Aj keď formálne by si toto právo mohol nárokovať aj prezident, faktom je, že Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič ani končiaci prezident Kiska toto právo nikdy neuplatnili aj s ohľadom na to, že na summitoch EÚ sa riešia záležitosti, ktoré sú v kompetencii exekutívy.
V rámci rozdelenia kompetencií sa predchodcovia Čaputovej v prezidentskom úrade z titulu Hlavného veliteľa Ozbrojených síl zúčastňovali predovšetkým na podujatiach medzinárodno-bezpečnostného charakteru, ktoré sú v gescii NATO, OBSE, respektíve OSN. Aj preto by podľa premiéra Pellegriniho bolo vhodnejšie ak by Slovenskú republiku v EÚ naďalej reprezentoval šéf vládneho kabinetu. Otvorenou zostáva otázka, či mu Zuzana Čaputová túto kompetenciu ponechá, alebo nás prekvapí svojou excelentnou angličtinou aj počas niektorého z budúcich summitov EÚ.
Gabriel Gačko