Bratislava 7. júla 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar, František Iván, Martin Baumann)
Zdá sa, že na Slovensku sa na demokraciu len hráme. Po verdikte Ústavného súdu majú väčšiu moc politici než bežní občania. Tí môžu len hodiť do urny svoj volebný lístok a viac sa o nič nestarať. A politici si môžu celé štyri roky robiť, čo sa im zachce
Silná verejná objednávka za predčasné voľby
Vyzeralo to veľmi nádejne. Vyše 600 000 ľudí sa v rekordne krátkom čase podpísalo pod referendum za vyhlásenie predčasných volieb. A to všetko v čase pandemických obmedzení.
Existuje totiž silná verejná objednávka na koniec súčanej vlády, ktorá zlyháva vo všetkých možných oblastiach. Ľudia zistili, že ich voľba bola veľká chyba, a preto svoj omyl chceli napraviť.
Zlom nastal, keď sa vyzbieraná petícia dostala k prezidentke “tejto krajiny” Zuzane Čaputovej, ktorá poslala referendum posúdiť Ústavnému súdu.
Ústavný súd: Referendum o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou
Ústavný súd včera rozhodol, že referendum o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou. Z chaotického vyjadrenia predsedu Ústavného súdu Fiačana nie je celkom jasné kvôli čomu. Viac sa zrejme dozvieme z písomného odôvodnenia, ktoré ešte nie je zverejnené.
Verdikt Ústavného súdu však vzhľadom na jeho obsadenie nie je prekvapivý.
Výber kandidátov pod mediálnym tlakom
Najväčšia obmena sudcov Ústavného súdu sa uskutočnila v roku 2019. Výber kandidátov sa konal pod silným mediálnym tlakom.
Liberálne médiá dbali na to, aby boli vybraní tí “správni” sudcovia. Spojenca našli najmä vo vtedajšej najmenšej vládnej ultraliberálnej strane Most-Híd, ktorá ostatných koaličných partnerov držala v patovej situácii. Väčšie politické strany SMER a SNS sa museli nakoniec médiám a najmenšej koaličnej strane podvoliť – keďže nechceli držať Ústavný súd v oklieštenej formácii.
Možno to pekne demonštrovať aj na tom, že jedným z kandidátov na sudcu Ústavného súdu bol aj samotný Robert Fico, ktorý však nakoniec musel svoju kandidatúru stiahnuť.
Dôležitou liberálnou poistkou bolo aj to, že konečný výber z navolených kandidátov (ktorých vybrali poslanci NR SR) mala liberálna prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vymenovala siedmich z celkových trinástich sudcov Ústavného súdu.
Pošliapanie priamej demokracie
Škandalózny verdikt Ústavného súdu je pošliapaním priamej demokracie. Ľudia by mali mať právo nielen voliť, ale aj odvolať svojich zástupcov, ktorí ich sklamali.
Verdikt Ústavného súdu posilnil politickú moc nad vôľu občanov. Občan je v podstate dobrý len na to, aby raz za štyri roky hodil svoj hlas do urny a viac sa o nič nestaral.
Občania sa tak celé štyri roky môžu prizerať na to, ako vládna moc škodí celému Slovensku a nič s tým nemôžu urobiť.
Politici tak majú v podstate väčšiu moc než bežní občania. Kým poslanci NR SR môžu skrátiť volebné obdobie prakticky kedykoľvek, občania si ani neškrtnú.
Čaputová zradila občanov
Najväčšiu zodpovednosť za túto situáciu nesie prezidentka Zuzana Čaputová. Tá namiesto toho, aby vypočula vôľu obrovského množstva občanov a okamžite vyhlásila dátum konania referenda o predčasných voľbách, poslala referendum na Ústavný súd.
Čím de facto zmarila referendum – vôľu občanov. Čaputová sa týmto stáva spoluzodpovedná za to, čo na Slovensku vyvádza vláda.
Verejný tlak na zmenu ústavy
Reakcia opozície zrejme nikoho neprekvapí. Strany SMER a Hlas verdikt ústavného súdu aj predošlé rozhodnutie prezidentky kritizujú. Čo je ale prekvapivé, kritikou nešetrili ani koaličné strany Sme rodina a predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič.
Napriek tomu, že ho prezidentka Čaputová de facto podržala, Matovič jej adresoval ostré slová: “Hlboko nesúhlasím so zlomyselným konaním pani prezidentky Čaputovej. Ak by podpisy za konanie referenda vyzbierala jej progresívna skupinka, ani by ju len nenapadlo dávať možnosť Ústavnému súdu referendum zablokovať. Tvrdila by, že predsa ľudia majú právo vyjadriť svoj názor a ona má právo vyhlásiť referendum aj bez posúdenia Ústavným súdom.”
Matovičove slová sa na prvý pohľad zdajú byť neúprimné. Rozhodnutie Ústavného súdu mu totiž vyhovuje z toho dôvodu, že si môže celé štyri roky dovládnuť a nehrozí mu, že ho ľudia v referende pošlú na smetisko politických dejín.
Matovič však môže dokázať, že jeho reči nie sú len populizmom na oblbovanie ľudí. Po škandalóznom rozhodnutí Ústavného súdu totiž silnie verejný tlak na to, aby bol schválený ústavný zákon, ktorý by vyslovene dovoľoval usporiadanie referenda o predčasných voľbách.
Je len otázkou času, kedy opozícia takýto návrh zákona predloží v pléne parlamentu. Ako sa zachová Matovič a jeho hnutie OĽaNO?
Samuel Gdovin