Budapešť 10. augusta 2023 (HSP/Foto:Twitter)
Brusel sa nevzdal svojho plánu rozdeľovať nelegálnych prisťahovalcov podľa povinných kvót, uviedla maďarská vláda na svojej oficiálnej internetovej stránke. Maďarsko naďalej odmieta migračné plány Bruselu a odmieta kvóty. Maďarské ministerstvo vnútra upozorňuje, že Európska únia počas leta stále vedie mesačné konzultácie, aby čo najskôr prijala konečné rozhodnutie v otázke povinných kvót
Maďarská vláda uviedla, že „Maďarsko naďalej odmieta migračné plány Bruselu, odmietame kvóty.”
Námestník maďarského ministerstva vnútra Bence Rétvári vo videu pripojenom k príspevku tiež uviedol, že je takmer bezprecedentné, že Európska únia počas leta stále vedie mesačné konzultácie, aby čo najskôr prijala konečné rozhodnutie v otázke povinných kvót.
„Jasne vidíme, že mesiac čo mesiac vznikajú nové, radikálnejšie a promigrantskejšie verzie povinných kvót, z ktorých niektoré už zahŕňajú, že v určitých prípadoch, keď Brusel vyhlási výnimočný stav, zanikla by dokonca aj možnosť členských štátov, ktoré by sa snažili chrániť vlastnú krajinu prijatím pokuty namiesto prijímania nelegálnych migrantov,” upozornil Bence Rétvári.
Ako uvádza Magyar Nemzet, námestník ministra tiež upozornil na nebezpečenstvo vytvárania migračných get. Ako príklad uviedol nepokoje vo Francúzsku, kde je podľa neho dôležité zopakovať, že „nikdy nedovolíme, aby sa to stalo našej krajine, a preto odmietame kvóty”.
Maďarský premiér Viktor Orbán vysvetlil nebezpečenstvo migrácie pre Kossuth Radio, kde odmietol kvóty pre migrantov a taktiež aj migračné getá.
„Ak vpustíte migrantov, zaplavíte svoju krajinu ľuďmi, o ktorých viete málo alebo nič. Prichádzajú ľudia, ktorých vám podstrčili pašeráci ľudí. Príchodov, ktoré si zachovajú svoju kultúrnu identitu a budú rásť, bude pribúdať. Jedného dňa sa budete cítiť ako cudzinec vo vlastnej krajine, a to môže krajinu zničiť,” uviedol Orbán.
Európsku úniu trápi otázka migrácie už osem rokov. Problémy, ktoré začali lomcovať EÚ vyplávali na povrch počas migračnej krízy v roku 2015. Po ôsmich rokoch sa začiatkom júna v Luxemburgu ministri vnútra štátov EÚ dohodli na nových pravidlách. Bývalý slovenský minister vnútra Ivan Šimko sa pri hlasovaní zdržal, proti bolo len Poľsko a Maďarsko.
„Pre Slovensko sú niektoré ustanovenia naďalej ťažko akceptovateľné a politicky nepriechodné, a to aj preto, že mandát súčasnej vlády, ktorú tu zastupujem, je limitovaný. Ani úpravy textu nám situáciu nezľahčili, a preto sa zdržiavame hlasovania pri oboch návrhoch,” povedal na rokovaní (dnes už bývalý) minister vnútra Ivan Šimko.
Podľa dohody ministrov vnútra EÚ, ktorá pojednáva o migrácii, štáty budú platiť 20-tisíc eur za každého migranta, ktorého odmietnu prijať. Dohoda bola dosiahnutá po tom, ako sa upustilo od požiadaviek na povinné kvóty v prospech finančného príspevku vo výške 20-tisíc eur za každého migranta, o ktorom členský štát povie, že ho nemôže prijať.
Napriek dohode, námestník maďarského ministerstva vnútra upozornil, že v prípade vyhlásenia výnimočného stavu Bruselom, možnosť neprijatia migrantov a namiesto toho „zaplatenie pokuty” môže v tomto prípade zaniknúť.
Prečítajte si tiež: