Vedci z McMaster University v Kanade skúmali správanie pavúkov Anelosimus studiosus v oblastiach extrémneho počasia.
Vedúci autor štúdie a evolučný biológ Jonathan Pruitt uviedol, že je nesmierne dôležité porozumieť tomu, aké dôsledky má počasie na životné prostredie, vývoj a prirodzený výber medzi bytosťami. Koniec koncov, s rastúcou hladinou mora sa frekvencia tropických búrok len zvýši.
Tím vedcov sa zameral na ženské kolónie pavúkov, ktoré zvyčajne žijú na ceste tropických cyklónov v Spojených štátoch a Mexiku. Ich štúdia zahŕňala pozorovanie skupín pavúkov pred a po búrke počas 48 hodín.
Agresivitu pavúkov merali rýchlosťou, počtom útokov, reakciou na získanie koristi do pavučiny, pravdepodobnosťou, že pavúky môžu vykazovať kanibalizmus, jesť samca a ich potomkov, a tiež reakciou na prenikanie dravých pavúkov iného druhu.
Následne výsledky porovnali s osemnohými kolóniami rovnakého druhu z menej extrémnych oblastí. Agresívne pavúky majú tendenciu získať lepšie zdroje kvôli ich nedostatku, ale zároveň sú viac náchylní k boju medzi sebou v podmienkach hladu alebo prehriatia.
“Tropické cyklóny pravdepodobne ovplyvňujú oba tieto stresory: znižujú množstvo potravy a zvyšujú vplyv slnka,” uviedol vedúci výskumu.
“Agresia sa v týchto kolóniách prenáša z generácie na generáciu z rodičov na dcéry a je hlavným faktorom ich prežitia a reprodukčnej schopnosti,” dodáva vedec.
Analýza ukázala, že kolónie s najagresívnejšími pavúkmi po tropickom cyklóne produkovali viac vajíčok a pavúky mali viac prežívajúcich potomkov. Táto tendencia postulovala tak, že vedci veria, že ide o evolučnú reakciu.
Záverom dodáva, že je pravdepodobné, že by k tomu mohlo dôjsť u veľkého počtu populácie pavúkov, ak by sa počasie po celom svete stalo v dôsledku zmeny klímy extrémnejšie.
Toto leto v Česku a ďalších európskych krajinách láme teplotné rekordy. Európske médiá predtým informovali o problémoch, ktorým ľudia čelili v dôsledku vysokých teplôt. Taliansko, Nemecko, Belgicko a Holandsko oznámili 2. stupeň nebezpečenstva. Abnormálne horúce počasie viedlo k pozastaveniu jadrových elektrární. Vo všetkých nemeckých krajinách vyvolalo sucho lesné požiare a pokles hladín riek, čo ohrozilo niektoré odvetvia poľnohospodárstva.