Bratislava 15. apríla 2021 (HSP/christianitas/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)
Taliansky ekonóm a teológ Ettore Gotti Tedeschi, bývalý šéf Vatikánskej banky, uverejnil v nedeľu článok v časopise La Veritá, v ktorom ironicky napadol súčasný ideologický scientizmus ako „skutočnú morálnu autoritu tohto storočia“. Súčasnú interpretáciu ochorenia Covid-19 svetovými médiami a politikmi, odsúdil ako pseudo-náboženstvo, ktoré popiera rozumové schopnosti človeka
„Všetko, čo obklopuje riešenie pandémie Covid, predovšetkým vakcinácia, má mätúce charakteristiky, ktoré sú podľa mňa dosť zvláštne.“
.
Podľa profesora Tedeschiho nadobudol tento scientizmus priam fideistické rozmery, ktoré na človeka apelujú morálnymi príkazmi a vierou:
„Ide o charakteristiky pragmatizmu, ktorý je zároveň vedecký, ale zároveň aj moralizujúci a preto sa spája s určitými tvrdeniami vedeckého fideizmu. Zjavným výsledkom je nová forma vedeckosti, ktorá sa reinkarnovala na riešenie problému s Covidom vakcínami, pričom toto riešenie sa má prijímať fideisticky, so slepou vierou a možno sa nominuje na novú morálnu autoritu tohto veku, ktorá si nárokuje akt viery v moderné náboženstvo – vedu.“
.
Tedeschi pokračoval tým, že prezentoval, čo má na mysli pod pojmom scientizmus:
„Je to model vedy, ktorý chce a je presvedčený, že dokáže prísť na to, ako vyriešiť každý problém a uspokojiť všetky potreby ľudstva.“
Podľa neho však táto „veda“ nerobí to, čo veda doteraz robila: pochybovala, testovala, ponúkala rôzne hypotézy. Už viac ako rok podľa Tedeschiho svet sleduje, ako „muži vedy“ čelia pandémii a uplatňujú akýsi zvláštny „pragmatizmus“, ktorý vylučuje ďalšie možné riešenia. A to aj s fatálnymi chybami, ako sú neočakávané úmrtia pacientov, s ktorými sa zaobchádza ako so štatisticky irelevantnými. Tých, čo odmietajú veriť karhajú a očakávajú zbožnú vďačnosť obyvateľstva.
„Podľa tohto nového modelu alebo prístupu ponúka vedec nový zmysel pre realitu, ktorý vylučuje rôzne teoretické hypotézy a je určený iba osobami, ktoré sú na to oprávnené.“ O tejto navrhovanej realite nie je možné diskutovať, aj keď sa nedá pochopiť. Nemôžeme ju posúdiť sami a sme nútení ju prijať na základe viery. „A to je veľmi prekvapujúce, pretože po stáročiach odmietania náboženskej viery dnes zvláštne pozývame ľudskú bytosť, aby mala vieru bez schopnosti uvažovať.“
Tedeschi sa odvolal vo svojej kritike na britského filozofa sira Karla Poppera, známeho reprezentanta kritickej metódy, ktorý by podľa neho takýto prístup odmietol:
„Vo vedeckom dogmatizme videl predpoklady totality.“
Profesor uzatvára: „Nemyslím si, že som niekedy bol svedkom priamej a verejnej konfrontácie ohľadom Covidu alebo vakcín medzi vedcami opačných názorov. Je možné, že scientizmus netoleruje formy vedeckého ekumenizmu?“
Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.