Viaceré denníky dnes priniesli správu o tom, že bývalý novinár a šéf kontrarozviedky Peter Tóth (alias Ďateľ – datel.sk) informoval Políciu, že pre momentálne v cele zadržiavaného Mariána Kočnera sledoval viacerých novinárov, medzi nim aj zavraždeného Jána Kuciaka.
Peter Tóth sa, opäť podľa súkromných zdrojov Denníka N blízkych polícii, mal polícii prihlásiť a informovať ju, že pre Kočnera sledoval viacerých novinárov – Jána Kuciaka, Mareka Vagoviča, Adama Valčeka, Moniku Tódovú či Štefana Hríba.
Dôvod bol prozaický. Kočner bol v otvorenej vojne s týmito novinármi a hľadal informácie z ich súkromia, aby ich prípadne mohol zdiskreditovať. K tomu mu mali pomôcť Tóthove analýzy zo sledovania týchto novinárov. Tóth mal za túto službu dostávať tisíc eur mesačne.
Po tom, čo Kuciaka zavraždili, sa mal Tóth opýtať Kočnera, či s tým má niečo spoločné. Kočner to poprel a Tóth jeho svedectvu ako dlhoročný priateľ veril. Pochybnosti vraj prišli až vtedy, keď polícia zadržala Zsuzsovú, o ktorej Tóth vedel ako o blízkej známej Kočnera. Preto sa k výpovedi odhodlal až v októbri tohto roku, informuje Denník N o podrobnostiach zo svojho informačného zdroja.
Tajomná veštica
Do odhalenia o údajnom Tóthovom priznaní Denník N zakomponoval aj istú vešticu, ktorá mala veštiť Kočnerovi budúcnosť. Sprostredkovať ju podnikateľovi mala práve Zsuzsová a odkazy veštice posielať Kočnerovi do väzenia cez Tótha. Ten mal polícii povedať, že na veštenie neverí, tak sa tým vraj nezaoberal. Pochybovať vraj začal až keď Zsuzsovú zadržala polícia.
V tejto súvislosti komentátor Aktualít Dag Daniš hovorí, že veštica mohla byť pre Kočnera v cele v skutočnosti zdrojom cenných informácií o tom, čo sa deje “vonku”, a teda v skutočnosti sa mohlo jednať o informátora.
Peter Tóth informácie Denníka N odmieta, hovorí o praktikách ako z 50.tych rokov
Pre denník Pravda Peter Tóth medializované informácie z tajného zdroja Denníka N poprel:
„Denník N používa jazyk 50. rokov a klame. Neviem, čo je vo vyšetrovacom spise, ale výpoveď s mojím menom a mojím podpisom v ňom určite nie je,“ reagoval na zverejnené informácie Tóth pre denník Pravda.
Peter Tóth v rovnaký deň, ako mal podľa Denníka N vypovedať na polícii, vydal na svojich stránkach aj stanovisko k jeho priateľstvu s ním. Z jeho vyjadrenia je zjavné, že už nevie, čomu má veriť a po prípadnom usvedčení Kočnera ako objednávateľa vraždy, jeho priateľstvo s ním končí:
“Pomyslenie, že niekto, koho som poznal 23 rokov a považoval som ho za priateľa, by bol schopný siahnuť na ľudský život a spôsobiť tak utrpenie rodinám Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, je trýznivé. Čo všetko sa musí odohrať v mysli človeka, aby si objednal vraždu? Potvrdenie týchto podozrení by pre mňa znamenalo radikálnu zmenu predstavy, akú som si mohol o Marianovi Kočnerovi za uplynulých 23 rokov utvoriť. Poznal som jeho dobré i zlé vlastnosti. Máme ich všetci a komplikovanosť ľudských pováh nemá nič spoločné s tým, ako sú vykresľované v médiách. Ak by súd na konci trestného konania konštatoval jeho vinu, všetky detaily skutočného obrazu Mariana Kočnera by boli nepodstatné. Vražda totiž mení všetko. Od základu.”
Marí sa vyšetrovanie?
Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa zatiaľ k údajnému sledovaniu novinárov zo strany exnovinára a bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Tótha vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nevyjadruje.
“Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa nebudeme k veci vyjadrovať ani komentovať informácie z neoverených zdrojov. Informácie budú médiám poskytnuté, keď to bude vzhľadom na procesnú situáciu možné tak, aby nebolo sťažené alebo zmarené vyšetrovanie,” uviedla v pondelok pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.