Moskva 26. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Court TV)
Bývalý policajt Derek Chauvin, uznaný vinným z vraždy černocha George Floyda, bol odsúdený na 22,5 roka, znie rozsudok súdu v Minneapolise.
Pokiaľ ide o Chauvina, sudca vysvetlil, že ho odsúdil na dobu, ktorá je o desať rokov dlhšia ako 150 mesiacov odňatia slobody, ukladaných za podobný trestný čin.
“Toto (rozhodnutie – pozn. red.) je založené na vašom zneužití moci a dôvery, a tiež na konkrétnej brutalite, ktorú ste voči Georgovi Floydovi použili,” dodal Cahill.
Americký bývalý policajt Derek Chauvin vyjadril sústrasť rodine Afroameričana George Floyda, ktorého zabil, ale neospravedlnil sa.
“Chcem vyjadriť sústrasť rodine Floydových. Existujú určité informácie, ktoré budú v budúcnosti zaujímavé a snáď vás trochu upokojia,” povedal Chauvin počas posledného slova pred vyhlásením rozsudku, ktoré sa vysielalo na amerických televíznych kanáloch.
Štátne zastupiteľstvo navrhovalo pre Chauvina trest za vraždu Floyda vo výške 30 rokov odňatia slobody. Ako uviedol námestník generálneho prokurátora Minnesoty Matthew Frank, Chauvin konal kruto, cynicky, v prítomnosti detí a porušil normy správania policajtov.
Očakáva sa, že Chauvin bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie po 15 rokoch – dvoch tretinách trestu.
Vražda černocha Floyda belošským policajtom Chauvinom 25. mája 2020 vyvolala masové protesty a nepokoje po celých Spojených štátoch aj verejnú diskusiu o potrebe reformy polície.
Hnutie Black Lives Matter
Hnutie BLM sa do popredia spoločenského povedomia dostalo po tom, čo v máji minulého roka v Spojených štátoch zomrel pri pokuse o zatknutie černoch George Floyd. Pri zadržaní mu jeden z príslušníkov polície kľačal na krku, a to nehľadiac na jeho výkriky, že nemôže dýchať.
Keď sa správa o smrti Floyda dostala na verejnosť, v americkom štáte Minnesota vypukli rozsiahle protesty proti policajnému násiliu a rasizmu. Tie sa čoskoro rozšírili po celej krajine, a nakoniec sa dostali aj do Európy. Polícia čelila tvrdej kritike a naopak Floyd, ktorý bol v minulosti niekoľkokrát trestne stíhaný za drogové delikty, krádeže a lúpežné prepadnutia, je oslavovaný ako hrdina.
Samotné protesty sa často zavrtávali do násilných akcií. Dochádzalo k stretom s políciou a demonštrujúce ničili pomníky, ktoré podľa nich symbolizujú rasizmus.