Bratislava 17. júna 2021 (HSP/Foto:BUX.sk)
Patrí medzi najúspešnejších slovenských autorov detektívok. Vyšlo mu už päť kníh a teraz pribudla šiesta s názvom Uplakaná jeseň. Václav Neuer je bývalý vraždár a dnes o vraždách píše. A podľa predajov a ohlasov čitateľov mu to ide výborne
„Pri písaní vychádzam zo skutočných prípadov, najmä z tých, ktoré som sám aj vyšetroval alebo sa na nich zúčastňoval. No prioritou je samotný príbeh, ktorý musí byť pútavý, takže tam vstupuje aj nejaké fikcia,“ povedal Václav Neuer pre podcast Knižný kompas
.
V novinke Uplakaná jeseň skočíme priamo do akcie. Dve vraždy nahlásené v priebehu niekoľkých hodín šokujú a prekvapia. V starom vojenskom bunkri pri rieke Morave objavia mŕtvolu dobitého mladíka. V parku takmer v strede mesta mŕtvu školáčku. Jedna vražda surová a brutálne sfušovaná, druhá chladnokrvná a na prvý pohľad až profesionálne dotiahnutá do konca.
Korejs „vyfasuje“ svoj prvý samostatný prípad – zabitého mladíka.
Ledecký sa so zvyškom tímu rozbehne po horúcej stope násilnej smrti školáčky. Bola to priam profesionálna vražda, stiletom, čo je bodná zbraň, ktorá sa rozšírila najmä v Taliansku niekedy začiatkom 16.storočia. Vďaka úzkej čepeli spôsobuje navonok na tele minimálne zranenia, no o to väčšie svinstvo napácha na zasiahnutých orgánoch.
Najmä jej vražda pobúri celé mesto a ponorí ho do strachu. Vraždári chcú jediné – nájsť vrahov. Minimálne jeden z nich však svoje dielo ešte zďaleka nedokončil.
Dni plynú a v nemocničnom výťahu na Kramároch nájdu ďalšie telo. Smrteľne nebezpečné sa ukáže aj cestovanie autobusom. Okrem spôsobu zabitia obete nič nespája. Akoby to nestačilo, unavení kriminalisti dostanú aj neželanú posilu. V priebehu pátrania po ľudskej beštii tak musia riešiť i napätie vnútri partie.
Napriek všetkým slepým uličkám sa nakoniec predsa len dostanú k vrahovi. Ale vedieť ešte neznamená dokázať. Neostane nič iné, len spoľahnúť sa na dôvtip. Vrah ukázal, že zabíjať vie. Kto podstúpi riziko, aby získal potrebné dôkazy?
Vypočujte si rozhovor s autorom Václavom Neuerom v knižnom podcaste. Píše podľa skutočných prípadov? Čo je to teória šedého muža-zabijaka? Ako vyzerá vyšetrovanie v realite a čo všetko je v jeho knihách autentické? Aj o tom hovorí v podcaste Knižný kompas:
<center><iframe title=”„Vyšetrovať vraždy bol môj životný sen. A teraz o nich píšem,“ tvrdí autor detektívok Václav Neuer.” allowtransparency=”true” height=”150″ width=”100%” style=”border: none; min-width: min(100%, 430px);” scrolling=”no” data-name=”pb-iframe-player” src=”https://www.podbean.com/player-v2/?i=v4zcs-1065440-pb&from=embed&share=1&download=1&skin=1&btn-skin=7&size=150″></iframe></center>
V knihe Uplakaná jeseň z vydavateľstva Ikar autor voľne nadväzuje na predchádzajúce detektívne romány: Krkavčí súd, Vražda s pridanou hodnotou, Nenapravený omyl, Tiene minulosti, Prekliate dedičstvo. Hlavnými hrdinami sú členovia bratislavskej „mordparty“. Neuer vychádza pritom zo svojich skúseností elitného policajta, ktorý spoznal nielen príjemné, ale aj tienisté stránky slávy. Nič nie je čisto čierne ani biele. Podstatné však ostáva. Na konci dňa sa chlap musí vedieť pozrieť do zrkadla.
„Ak jej pri tom zapchal ústa tou vreckovkou, pravdepodobne zo seba to chúďa nevydalo ani hlásku. Smrť nastala v podstate okamžite.“
Skúsený detektív nepochyboval, že má pravdu. V čase vojny takým spôsobom likvidovali špeciálne vycvičení parašutisti nepriateľské stráže. Bolo ťažké pripustiť si myšlienku, že takto nemilosrdne niekto zobral život malému dieťaťu. K tomu ešte za bieleho dňa v parku.
„Profesionálny zabijak proti maličkému dievčatku?“
Ledva prehltol, keď si predstavil strašlivú nerovnosť takého stretnutia.
Buno Milan