Doucha v interview pre televíziu Joj povedal, že akékoľvek úniky z prostredia polície maria vyšetrovanie a objektivitu.
“Môže to byť dokonca využité obhajobou pred súdom a celú kauzu to môže položiť na lopatky. Vyšetrovanie nie je verejné, verejné je hlavné pojednávanie. Do vyšetrovacieho spisu má prístup veľmi obmedzený a presne stanovený okruh osôb,” vysvetľuje český odborník.
Úniky z vyšetrovacieho tímu Kuciak smerom k niektorým novinárom nedávno odsúdil aj policajný prezident Milan Lučanský. Ten v rozhovore s novinárkou Denníka N Monikou Tódovou naznačil, že práve ona je často osobou, ktorá zverejňuje informácie o vyšetrovaní, pričom môže spôsobiť jeho marenie, alebo môže vystaviť nebezpečenstvu utajovaného svedka.
“Mne prekážajú úniky z tímu, a mne je jedno, či to budú rozprávať novinárom, alebo niekde inde…,” povedal na začiatku februára Lučanský.
Redaktorke vysvetlil, že v budúcnosti aj kvôli takýmto únikom môže dôjsť k zníženiu dôveryhodnosti inštitútu utajovaného svedka, za ktorý dlhodobo sám bojoval. Lučanský tvrdí, že tu nejde len o vyšetrovanie jednej vraždy, ale celkovo o dôveru v prácu polície, napríklad zverejnenie identity svedka v tomto prípade, môže v budúcnosti ohroziť získavanie dôležitých informácií od kľúčových svedkov (viac v článku).
“My nemáme inštitút utajeného svedka, no spolupracujúci obvinený má široké možnosti. Máme utajeného svedka v tom zmysle, že vypovedá pod inou identitou, čiže aj táto forma sa dá využiť. Ako vyšetrovateľ ale môžem svoje závery opierať len o dôkazy, ktoré mám a ktoré sú schopné obstáť pred súdom,” dodal k problematike pre TV Joj Doucha.
“Motív zlikvidovať nepohodlného novinára bol asi veľký, ale zrejme bolo veľmi ťažké dešifrovať, kto motív mohol mať, pretože tých osôb malo byť viac,” zdôrazňuje Doucha s tým, že pri nájomných vraždách nie je takmer nikdy žiadny predošlý vzťah medzi obeťou a vykonávateľom.
Bývalý policajt ďalej tvrdí, že keď sa na začiatku stanovia vyšetrovacie verzie, do ktorých spadla aj talianska stopa, tak v prvom okamihu polícia nemohla byť schopná povedať, ktorá verzia má navrch a ktorá nie.
“Je to otázka ďalšieho preverovania. Vaša vec bola navyše okorenená politikou, čo je vždy v neprospech policajnej práce,” uviedol.
Trik s identikitom polícii pomohol
Zverejnenie identikitu možného svedka podľa bývalého vyšetrovateľa vytvorilo dojem, že má polícia konkrétne informácie, ktoré by mohli páchateľov rozrušiť.
“Ak to bol zámer, tak to bol veľmi dobrý ťah slovenskej polície, pretože tam je podmienka, že existuje sieť podozrivých osôb. Predpokladá sa, že ak sa niečo také dostane von, tak začnú ľudia komunikovať a zmätkovať, čo je priaznivé.”
“Myslím si, že v tomto prípade to tak aj bolo,” povedal Doucha s tým, že vždy je najlepší dôkaz ten, ktorý je čo najpriamejší – napríklad priamy telefonický hovor medzi dvoma účastníkmi trestného činu.
Dodal, že polícia už má v súčasnosti k dispozícii vyspelé telekomunikačno-technické prostriedky, ktorými vie aj spätne overiť pohyb a komunikáciu osôb. V tomto závažnom prípade podľa neho mohlo dôjsť aj k využitiu satelitných záberov.
Najlepšia taktika Zsuzsovej je mlčanie
Sprostredkovateľka vraždy Alena Zs., ktorá je vo väzbe, sa podľa českého odborníka nebude hrnúť do spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní.
“Páchateľky takýchto činov bývajú oveľa tvrdšie ako muži. Ona vie, čo urobila a čo neurobila, vie, čo na ňu ešte môže vyplávať. Z toho všetkého jej asi najlepšie vychádza nevysvetľovať a mlčať. Ona dobre vie, že najlepšia obhajoba pre ňu momentálne je mlčať a čakať,” uviedol vyšetrovateľ, podľa ktorého bude polícia musieť skôr či neskôr Alenu Zs. oboznámiť s dôkaznou situáciou.