Bratislava 17. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Martin BaumannJaroslav Novák/ SITA-Ľudovít Vaniher)
Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) by mal zo svojej funkcie odstúpiť. Pre TASR to povedali bývalí ministri zdravotníctva Tomáš Drucker z mimoparlamentnej Dobrá voľba, Andrea Kalavská a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši
Minister zdravotníctva podľa Tomáša Druckera presluhuje. “Vnímam ho ako slušného človeka, ktorý sa však nemal stať ministrom zdravotníctva, pretože nemá manažérske predpoklady na výkon takejto funkcie. Zvlášť je to cítiť v čase súčasnej krízy, keď je potrebné rázne a systematicky krízovo riadiť zdravotníctvo s dosahom na celú spoločnosť,” povedal pre TASR.
Súčasný minister podľa neho reaguje príliš neskoro a spôsobuje tým veľké a zbytočné škody a straty na životoch. Poukázal na to, že slovenské nemocnice sú všetky “nezmyselne” červené, a tiež na to, že historicky najviac ľudí zomiera doma, pretože sa nevedia dostať k zdravotnej starostlivosti.
Covid semafor bol zavedený neskoro
COVID semafor prišiel podľa Druckera mesiace po tom, ako mal byť zavedený. Poznamenal tiež, že Krajčí má od nástupu veľmi slabú komunikáciu so zástupcami sektora zdravotníctva, s odborníkmi a nedostatok odbornosti je podľa neho cítiť vo viacerých Krajčího rozhodnutiach.
“Osobitne vnímam veľmi nešťastne jeho personálnu politiku, presadzovanie rodinných príslušníkov a kamarátov na úkor odbornosti a profesionality,” povedal Drucker s dôvetkom, že Krajčí výrazne oslabil dôveru občanov v autoritu štátu.
“Napriek nášmu dobrému osobnému vzťahu z minulosti som presvedčený, že Marek Krajčí by mal čo najskôr ponúknuť svoju funkciu zdatnejšiemu manažérovi,” dodal Drucker.
Podľa názoru Richarda Rašiho sa Krajčí ministrom zdravotníctva ani nemal stať. Vyčíta mu, že jedným z prvých krokov terajšieho šéfa rezortu zdravotníctva bolo vymenovanie generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne – Richarda Strapka, ktorý predtým pracoval pre Pentu. Podľa Rašiho spravil Krajčí desiatky prešľapov a rovnako si myslí, že už vo svojej funkcii presluhuje.
Krajčí podľa Rašiho boj s pandémiou nového koronavírusu už dávno vzdal.
“Minister zdravotníctva totiž musí počúvať rady odborníkov a nie sa slepo a nekriticky podriaďovať vrtochom premiéra Igora Matoviča (OĽANO),” povedal pre TASR.
.
Exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská poukázala na výsledky boja proti pandémii, podľa ktorých je Slovensko na tom “katastrofálne”. “Denne u nás zomiera najviac pacientov na počet obyvateľov a čísla naďalej rastú. To je podľa mňa viac ako dostatočný dôvod na vyvodenie zodpovednosti, a teda demisiu pána ministra,” dodala pre TASR.
Biháriová: Odstúpenie Krajčího by prospelo aj jemu osobne
Podľa názoru predsedníčky Progresívneho Slovenska Ireny Biháriovej prežíva Krajčí bezmocnosť a frustráciu a jeho odstúpenie by neprospelo iba Slovensku, ale aj jemu osobne.
„Viem, že byť ministrom vo vláde Igora Matoviča nie je ľahké ani v priaznivých časoch, tobôž v čase krízy. Ak by som vám preto smela dnes vytknúť len jednu jedinú vec, tak potom to, že ste sa nechali vy – napokon, ako aj viacero rezortných lídrov – vtiahnuť do jeho politických hier a nečitateľného chaosu. Žiaľ, premiér nimi častokrát sledoval viac svoju popularitu (keď ešte dúfal, že práve tým ju získa), než skutočné riešenia ponúkané odbornou obcou. Mrzí ma, že ste celý čas svojim mlčaním a neodhodlanosťou legitimizovali tento stav,“ uviedla na sociálnej sieti Bihariová.
Minister Krajčí podľa nej zredukoval svoju funkciu na rolu konferenciera bez akejkoľvek právomoci. „Preto sme vás vyzvali a vyzývame, aby ste odstúpili. Dnes, keď som si vypočula vaše slová plné bezmocnosti a rezignácie, je jasné, že k tomuto kroku by ste mali pristúpiť čo najskôr,“ dodala Bihariová.
Smatana: Za pandémiu zodpovedá ústredný krízový štáb, ktorému šéfuje minister vnútra a vláda, ktorej predsedá pán premiér. Minister zdravotníctva je len jeden zo „vstupných“ do celého procesu
Analytik Martin Smatana má na celú vec trochu odlišný názor ako politici. Pripomína, že za pandémiu zodpovedá ústredný krízový štáb, ktorému šéfuje minister vnútra Roman Mikulec a vláda, ktorej predsedá premiér Igor Matovič. Minister zdravotníctva Marek Krajčí je len jeden zo „vstupných“ do celého procesu.
“Áno, po obsahovej stránke je spolu s ÚVZ kľúčovým článkom, ale nie je to osoba, ktorá by mala právo veta. Z tlačových besied pritom vieme, že minister Krajči opakovane chcel sprísniť opatrenia, nesúhlasil s uvoľňovaním a chcel zaviesť COVID semafor ešte v lete. Z tohto pohľadu by som sa prikláňal k tomu, na ministerstve zostal a zmenili sa ostatné rozhodovacie procesy a ľudia v nich.”
Zároveň ale dodáva, že minister, ktorý nedokáže pretlačiť nevyhnutné opatrenia medzi svojimi kolegami a vo vláde, kde má jeho strana väčšinu, je nepotrebný.
Zmena ministra by podľa Smatanu bola akýmsi signálom pre ľudí, že je tu nová nádej. Obáva sa však, že ak by teraz došlo k zmene ministra, tak by to mohlo mať opačný efekt.
“Minister je tak silný ako jeho poradcovia. Ak by došlo k zmene ministra a ostali poradcovia, tak výsledok bude pre nás ľudí rovnaký. Ak by odišli aj oni, čo sú ľudia, ktorí zodpovedajú na exekutívnej úrovni za všetky procesy, tak sa obávam dočasného zhoršenia situácie. V súčasnej situácií sme teda v patovej situácií a žiadna možnosť nie je optimálna. Za mňa osobne by mal pandémiu viesť apolitický krízový manažér a nie politický nominant tej alebo onakej strany,” myslí si analytik.
V závere svojho príspevku konštatuje, že ak sa aj minister Krajči vymení, nič to nezmení na tom, že on aj jeho kolegovia sú ľudia politicky zodpovední za tisícky odvrátiteľných úmrtí.