Zvláštny prokurátor USA Robert Mueller vzniesol v piatok obžalobu proti 13 ruským občanom a trom spoločnostiam z Ruska podľa novely „spiknutie proti USA” a „podvod,” uvádza sa v obžalobe.
„Opýtate sa príslušníka spravodajskej služby, či porušovali Rusi pravidlá alebo robili niečo neobvyklého, odpoveď znie: nie, vôbec nie,” povedal listu Steven Hall, ktorý odišiel do výslužby v roku 2015 po 30 rokoch služby v CIA.
Zdôraznil, že USA vždy podnikali zásahy do volieb, a vyslovil nádej, že v tom budú i naďalej pokračovať.
„Robili sme podobné veci od založenia CIA v roku 1947… Používali sme plagáty, pamflety, bannery, rozosielali sme reklamné informačné príspevky, atď. Dávali sme falošné správy do zahraničných novín,” prehlásil Loch Johnson, ktorý zahájil prácu v Senáte v sedemdesiatych rokoch vyšetrovaním činnosti CIA.
V článku sa ďalej píše, že vďaka CIA zvrhli USA v päťdesiatych rokoch zvolených lídrov v Iráne a Guatemale, a v šesťdesiatych podporili štátne prevraty v ďalších krajinách. CIA taktiež zorganizovala politické vraždy a podporila protikomunistické vlády v Latinskej Amerike, Afrike a Ázii.
Dov Levin z Carnegie-Mellonovy univerzity napočítal 81 prípadov amerického zásahu do volieb. List píše, že USA zasiahli do ruských volieb v roku 1996, pretože sa obávali, že vodca KPRF Gennadij Zjuganov zvíťazí nad Borisom Jelcinom.