Bytča 15. februára (TASR) – Štyridsaťročné pôsobenie archeológa Jozefa Moravčíka v Považskom múzeu (PM) v Žiline mapuje výstava v Sobášnom paláci v Bytči, ktorá je koncipovaná ako chronologická cesta vybranými významnými výskumami. TASR o tom informovala marketingová pracovníčka PM v Žiline Michaela Koláriková.
Moravčík podľa nej organizoval a viedol na severozápadnom Slovensku početné výskumy a aktívne spolupracoval s kolegami z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre. „Výstava prezentuje výskum laténskeho obetiska v Prosnom – Uhliskách, pokračuje výskumom popolnicového lužického pohrebiska v Púchove pod Lachovcom, hradiskom na Divinke Veľkom Vrchu, výskumom púchovského sídliska v Rajeckých Tepliciach, výskumom železiarskych zariadení z doby rímskej a stredovekej dechtárne vo Varíne – Železnej studni až po výskumy v centre Žiliny,“ uviedla kurátorka a zároveň autorka výstavy Andrea Slaná s tým, že exponáty pochádzajú z obdobia praveku, doby laténskej, rímskej, veľkomoravského obdobia, stredoveku až novoveku.
„Výstava je poctou a ocenením práce výnimočného odborníka, ktorý prácou v teréne získal pre celú spoločnosť množstvo krásnych exponátov nesmiernej kultúrno-historickej hodnoty,“ povedal riaditeľ PM v Žiline Ladislav Cimerák.
Zanietený archeológ však podľa neho nezostal len pri práci v teréne. „Nálezy evidoval, spracovával a pravidelne o nich informoval prostredníctvom príspevkov v odbornej tlači alebo iných periodikách. Ešte stále sa aktívne zaujíma o dianie v archeologickej práci, s nadšením, erudovanosťou a ochotou radí a pomáha svojim nasledovníkom,“ dodal Cimerák.