Moskva 3. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Michel Euler)
Bulharsko by nemalo zavádzať euro, a to s prihliadnutím na všetky možné riziká. Myslí si to ekonóm, hovorca Odborného klubu ekonomiky a politiky Stojan Pančev
Podľa odborníka je v súčasnej dobe finančný systém v Bulharsku v dobrom stave a krajina využíva všetky výhody eurozóny bez toho, aby bola jej členom.
“Hlavným problémom vstupu do eurozóny je nedostatok argumentov, ktoré by ju podporovali. Nepočujeme, prečo by sme tento krok mali urobiť, pričom ale existuje množstvo možných rizík. Podľa môjho názoru sú tieto možné riziká dobre popísaná v dvoch scenároch – gréckom a slovenskom. Grécky scenár všetci veľmi dobre poznajú – nahromadenie dlhov, dlhová kríza atď. (…) Slovenský scenár je scenár, v ktorom vidíme na jednej strane rast cien, na druhej strane veľmi nízky ekonomický rast. Obávam sa, že ak vstúpime do eurozóny, uvidíme oba tieto scenáre,” vyhlásil Pančev vo vysielaní Bulharskej národnej televízie.
Ekonóm okomentoval tiež obavy časti bulharskej populácie o tom, že ceny potravín porastú, zatiaľ čo výška príjmov zostane rovnaká. Súhlasil navyše s tým, že na Slovensku sa cena niektorých tovarov dostala na rovnakú úroveň ako v Európe, pričom ale nebol zaistený potrebný ekonomický rast.
“Teraz vstupujeme do globálneho inflačného cyklu, vidíme to v správach o raste nákladov na elektrinu, plyn, kúrenie. Inflácia sa stane veľmi vážnym problémom, zatiaľ čo integrácia do eurozóny môže tento efekt pre Bulharsko len ďalej posilňovať,” mieni Pančev.
Ekonóm a moderátor televíznej stanice NOVA Vladimír Sirkarov ale vyjadril opačný názor a upozornil na skutočnosť, že inflácia v Grécku pred vstupom do eurozóny bola vyššia ako po ňom. Sirkarov tiež poznamenal, že v iných krajinách eurozóny ceny vykazovali rast len po určitú dobu.
“V krajinách, ako je Litva a Estónsko, sa tieto procesy po dobu dvoch mesiacov pohybovali v rozmedzí 0,1 – 0,2 %, potom ceny začali klesať. Netreba sa obávať,” vysvetľuje Sirkarov.
Rozhodnutie Bulharska zaviesť do obehu euro bez prechodného obdobia budú pravdepodobne revidovať, domnieva sa. Pripomeňme, že tento týždeň ministerstvo financií pripravilo návrh plánu na zavedenie eura, podľa ktorého bude bulharský lev môcť byť používaný na rovnakej úrovni s eurom len v priebehu prvého mesiaca, t. j. v priebehu januára roku 2024.
“Podľa môjho osobného názoru by mal elegantnejší prechod na euro trvať oveľa dlhšie ako jeden mesiac. Najmenej tri mesiace alebo pokojne aj viac, aby si ľudia zvykli a mali možnosť porovnávať ceny, aby videli, že v tom nie je žiadny rozdiel, a aby boli v pokoji vo chvíli, keď už nebude možné používať bulharskú menu,” uzavrel vec dotyčný.
.