Bratislava 24. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
Známy kritik súčasnej vlády kvôli jej prístupu ku pandémii koronavírusu – MUDr. Igor Bukovský PhD. – upozorňuje na to, že denník SME na svojich internetových stránkach šíri správy o tom, že vitamíny a iné alternatívne liečivá nefungujú v liečbe ochorenia covid-19. Podľa názoru Bukovského ide dokonca o šírenia falošných informácií.
“Vitamín D nefunguje! A nefunguje ani vitamín C a zinok! Hlásajú palcové titulky článku na denníku SME. Kto sú ľudia, ktorí takto negatívne ovplyvňujú imunitu, náladu aj vývoj situácie? Aké majú dôvody k tomu, aby zavádzali a šírili falošné správy?” Pýta sa vo videu na sociálnej sieti doktor Bukovský upozorňujúc na konkrétny text v prílohe daného periodika (primar.sme.sk).
Podľa Bukovského ide o tému, ktorá keď sa dostane do médií a na sociálne sieti, tak sa stáva v krátkom čase virálnou. “Pretože to je zrazu niečo, čo v tejto situácii vyvoláva záujem, pozornosť, konflikt… To, že to súčasne vyvoláva aj strach, obavy a možno u niektorých ľudí aj beznádej, pretože sa dočítajú, že to, čo doteraz prijali do svojho života ako užitočné opatrenie, zrazu nemá fungovať?”
Uviedol, že denník SME v článku tvrdí, že vraj vysoké dávky zinku, vitamínu C ani vitamínu D nepomáhajú covidovým pacientom v rýchlejšom zotavení. Majú to naznačovať dve nové štúdie, ktoré sa ako vôbec prvé zaoberali vplyvom bežne dostupných výživových doplnkov na zdravotný stav nakazených osôb. “Oba výskumy týkajúce sa vitamínu C a zinku, ako aj vitamínu D boli publikované v časopise JAMA Network,” píše SME.
Bukovský na to reagoval s tým, že ide o “absurdné tvrdenia” už len v tom, že spomínané štúdie majú byť prvými, ktoré sa zaoberali témou výživových doplnkov a vitamínov v liečbe pacientov s covidom-19. Opýtal sa redaktorky denníka SME, či je “nevzdelaná a nezorientovaná”. “Vy chcete ovplyvňovať 10-tisíce ľudí, ktorí čítajú primar.sk pod dáždnikom SME. S akým pocitom vy chodíte do práce?” Pýta sa autorky článku. “Potom sa tie informácie šíria ďalej a vy vlastne zasadíte do spoločnosti pochybnosti a obavy a strach.”
“Denník SME teda podľa môjho názoru vedome, alebo možno nevedome, zavádza, prípadne tá autorka článku Michaela Nagyová vôbec netuší o čom boli odborné štúdie, na ktoré odkazuje. A tým šíri, a v kontexte toho účinku týchto látok v súčasnej situácii, falošné a poplašné správy.”
MUDr Bukovský minulý týždeň hovoril o štúdii, ktorá naopak potvrdzovala zvýšenie úspešnosti liečby koronavírusu u pacientov v Španielsku, ktorým bol podávaný vitamín D (viac v článku).