Bratislava 18. februára 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)
Známy dietológ Dr. Igor Bukovský na svojom kanáli na serveri YouTube tento týždeň prezentoval štúdiu španielskych odborníkov, ktorí skúmali účinok vitamínu D pri liečbe pacientov s koronavírusom
Už viacero vedeckých prác naznačilo, že vitamín D je vhodným doplnkom pri liečbe koronavírusu. Potvrdzuje to aj nová štúdia zo Španielska realizovaná počas marca a mája 2020, ktorej sa zúčastnilo viac ako 900 pacientov s príznakmi ochorenia covid-19, ktorí boli hospitalizovaní v nemocnici.
Vedci rozdelil 930 pacientov do dvoch skupín. Prvá skupina v počte 551 chorých dostala v prvý deň hospitalizácie vysokú dávku (až 21-tisíc jednotiek) vitamínu D a neskôr dostávali ďalšie nižšie dávky vitamínu. Druhá skupina, 379 pacientov, vitamín D nedostala. Obe skupiny pacientov boli liečené rovnakým štandardným protokolom, ktorý sa v Španielsku na jar 2020 bežne využíval.
Výsledky štúdie hovoria o tom, že vitamín D zohral v liečení pacientov dosť významnú úlohu. Zatiaľ čo pri prvej skupine, ktorá bola liečená aj vitamínom D bolo s komplikáciami na jednotkách intenzívnej starostlivosti hospitalizovaných len 5,4 %, pri druhej skupine bez vitamínu to bolo až 21 % osôb.
Z 551 pacientov, ktorí užívali vitamín D nakoniec zomrelo 6,5 %. Z druhej skupiny 379 pacientov koronavírusu podľahlo 15 %.
Dr. Igor Bukovský o danej štúdií tvrdí, že pravdepodobne ukazuje “veľmi účinný nástroj, ktorý môže znížiť počet hospitalizovaných na JIS a znížiť počet úmrtí na covid či s covidom v našej krajine.”
Bukovský upozornil, že aplikovanie vitamínu je dôležité realizovať v správnom čase a v správnej forme. “Vedci v rámci tejto štúdie zistili, že keď sa použije ten D vitamín až v okamihu, keď sú ľudia už v ťažkom stave a sú na JIS, tak už to efekt neprinesie. Jedno z tých dôležitých poznaní je, že nie len že aká dávka a forma, ale aj kedy, to znamená – v prvý deň hospitalizácie.”
Dodáva, že španielski lekári nepoužili vitamín D3 tak ako ho zväčša poznáme, ktorý je v podstate neaktívnou formou vitamínu, ale bol použitý tzv. Kalcifediol.
“Táto molekula putuje krvou do obličiek, kde sa pomocou enzýmu pripojí ešte ďalšia hydroxylová skupina a vznikne ten výsledný hormón, tá hormonálne aktívna molekula vitamínu D, ktorá pôsobí na všetky bunky v tele.”
Forma Kalcifediolu má podľa Bukovského rýchlejšiu saturáciu ako klasický vitamín D3. “Má to takmer stopercentné vstrebávanie, má to minimálne vedľajšie účinky, veľmi rýchlo to nasaturuje hladinu vitamínu D v krvi. Oni tvrdia, že o 4 hodiny videli zásadný nárast toho Kalcifediolu v krvi.” Dodal, že španielski vedci tvrdia, že je dôležité použiť takúto formu vitamínu D v kapsulách, ktorá nezaťažuje pečeň. Tá môže byť pri prekonávaní covidu-19 poškodená.
Zároveň však Dr. Bukovský tvrdí, že na slovenskom alebo českom farmaceutickom trhu momentálne nepozná prípravok Kalcifediolu, ktorý by mohol odporučiť.