„Bez hlasu námestia by sme nič nedosiahli, ale takisto bez našich konkrétnych krokov by sa nedosiahlo nič,“ uviedol Bugár, ktorý zdôraznil, že snahu „slušných“ na námestí považuje za správnu. „Bez pričinenia Mostu-Híd by tieto výsledky, zmena vlády, neboli,“ povedal.
Strana tohto roku oslavuje desiate výročie svojho založenia a Bugár pri tej príležitosti konštatoval, že pred pätnástimi rokmi bolo národnostné napätie oveľa väčšie. Spomenul viaceré veci, ktoré sa im podarilo dosiahnuť v prospech dôchodcov, mládeže, mladých rodín, a samozrejme menšín, ako napríklad to, že najdôležitejšie zákony sú dostupné už aj v menšinových jazykoch na portáli Slov-lex.
Na otázku kto by viedol stranu, ak by vyhral prezidentské voľby, Bugár odpovedal, že od konca marca, keď budú známe výsledky volieb, do polovice júna, keď sa budú prezidenti v úrade striedať, je dvaapol mesiaca, a to je dosť času na výber nového šéfa strany.
Ďalšia otázka sa týkala možnej straty voličov s odchodom osobností zo strany. Keď odišla z funkcie, strany aj z politiky Lucia Žitňanská, politológovia sa zhodli, že s ňou odišla aj časť voličov. Pri zvolení Petra Kresáka, ktorý by sa mal stať ústavným sudcom, a prípadnom odchode Bugára do prezidentského paláca, by bola strata známych tvárí v strane dosť veľká, čo by mohlo sťažiť pozíciu strany v parlamentných voľbách. Odpoveď Bugára bola však optimistická:
„Predpovede boli katastrofálne aj vtedy, keď odišla Žitňanská. Ale nemyslím si, že sa naplnia. Je pravda, že pani Žitňanská a pán Kresák viažu prinajmenšom, a neberte to pejoratívne, tú takzvanú ,bratislavskú kaviareň‘, teda tú časť voličov, ktorá sa na politiku pozerá ináč ako ľudia z iných miest a obcí. Ale máme napríklad aj Katku Cséfalvayovú, ktorá tiež oslovuje týchto voličov. Nehovoriac o tom, že napríklad na severe, kde nežije maďarská menšina, sa posilňujeme. Namiesto troch starostov ich teraz máme vyše dvadsať. Na východe máme aj mladých Rusínov, ktorí sú dosť agilní a vedia sa s ľuďmi rozprávať, aby ľudia chápali, o čo im ide. Neobávam sa, že by sme klesli pod päť percent.
Ak máme problémy, tak tie vyplývajú z toho, že boli nejaké nedorozumenia, verejnosť niečo pochopila inak ako sme to mysleli, vsunula tam iné očakávania. A potom z toho vznikajú také klišé, ako keď nám podsúvajú, že stále cúvame, že si vymýšľame a podobne, a pritom to tak nie je. Toto nám robí najväčší problém, pokiaľ ide o preferencie,“ uviedol Bugár.
Citlivou otázkou je prípadná spolupráca so Stranou maďarskej koalície. Na otázku, či je spolupráca vôbec možná, Bugár uviedol: „Spolupráca je pasé, hoci oni stále na to hrajú. Hlavný problém je s voličmi SMK. Oni totiž tak vychovávali svojich voličov, že nás nenávidia. Keď boli voľby do VÚC, povedali sme im, že ak chceme vyslať pozitívny signál, tak to skúsme spolu. Odmietli nás, lebo napríklad ich okresná organizácia v Komárne povedala, že ak s nami budú spolupracovať, vystúpia ako celá organizácia z SMK. A podobných prípadov je veľa. U nich je takéto napätie. Takže už je to pasé.“
„Osem mesiacov pred voľbami čím by sme ešte chceli presviedčať?“ hovorí Bugár ešte k možnému predvolebnému spojenectvu s SMK. „Čím budú presviedčať povedzme aj našich voličov, na ktorých kydajú, že sú zradcovia, ale hlavne oni svojich voličov, že predsa len spolupráca bude dobrá? Pred približne pol rokom Matovič vyhlásil, že je ochotný ich zobrať na kandidátku. Neviem či ešte o tom rozmýšľa, ani ma to nezaujíma, nech idú s ním. Ale s nami určite nie. Aj keby hrozilo, že sa nedostanú do parlamentu. Lebo keď si vezmete, že koalícia potrebuje dosiahnuť minimálne sedem percent, oni majú tri, my máme päť, od nich odíde možno jedno percento, od nás niektorí Slováci a nedostaneme sa ani my. Takto je šanca, že aspoň my sa do parlamentu dostaneme.“
Ivan Lehotský