Koalícia Smer-SSD, Hlas-SD a SNS: to je logické vyústenie septembrových parlamentných volieb na Slovensku. Nie je dobré predbiehať udalosti, ale v tomto prípade sa logické zloženie novej koalície ponúka samo a každá iná z naozaj veľmi obmedzeného počtu teoreticky možných alternatív je omnoho kostrbatejšia, nezmyselnejšia, pritiahnutejšia za vlasy a potenciálne nestabilnejšia.
Smer a SNS deklarovali jednoznačný záujem o takéto spojenie už pred voľbami, teda v tejto chvíli je to už iba o rozhodnutí Hlasu. A najmä o postojí jedného človeka: predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho.
Ak sa Pellegrini rozhodne pre to, čo si želá 17 z dvadsiatich členov predsedníctva Hlasu, tak je vec hotová. A voľba Smeru ako koaličného partnera nie je iba preferenciou predsedníctva, ale je to jednoznačne aj želanie členskej základne.
Už sme o tom písali: agentúra Ipsos urobila pre Denník N zaujímavý prieskum. Okrem iného z neho vyplynulo, že Smer ako koaličný partner je prijateľný pre 62 percent a neprijateľný pre 32 percent voličov Hlasu.
A naopak, Progresívne Slovensko je neprijateľné až pre 67 percent a prijateľné len pre 17 percent voličov Hlasu (viď tu). Ten prieskum bol robený v lete, ale sotva sa na jeho aktuálnosti niečo zmenilo, ba skôr naopak, ten rozdiel sa možno ešte prehĺbil s tým, ako sa pred voľbami čoraz jasnejšie ukazovali „kvality“ progresívcov. Naozaj len pre ilustráciu viď napríklad kúzelné videjká tu alebo tu, v čase od 24:50:
Ale vráťme sa k skladaniu novej koalície. Okrem predsedu strany Smer-SSD Roberta Fica to samozrejme, kým ešte „nie je vymaľované“, môžu skúšať aj ostatné strany, ktoré prešli do parlamentu. Aj progresívci to skúšajú a ich ponuka Pellegrinimu bude iste veľkorysá. A tak to bude v médiách ešte pár dní šumieť, bzučať, lenže s najväčšou pravdepodobnosťou zvíťazí zdravý rozum a už nič nezabráni tomu, že sa stane, čo sa stať má – že vznikne vláda Smeru, Hlasu a SNS.
Samozrejme, nič nie je bez problémov a bez rizík. Aj potenciálna koalícia Smer-Hlas-SNS bude mať svoje úskalia.
Tak ako to býva, škrípať to môže pri vyjednávaní, kto čo dostane. Potom je tu ten otvorený problém: údajná osobná nevraživosť medzi lídrami Smeru a Hlasu. Ďalej je tiež ťažké v tejto chvíli odhadnúť, akým veľkým problémom môže byť vnútorné pnutie v Hlase, či by mohlo byť až také silné, aby aj s pomocou určitých vonkajších síl spôsobili rozpad Hlasu na „Smerohlas“ a „Progrehlas“. Pokusy o rozvrat zvonka určite budú, náskok štyroch hlasov (koalícia Smer-Hlas-SNS by mala 79 hlasov, čo je o 4 viac ako polovica) nie je až taký veľký, aby nevzbudzoval pokušenie si nejakých poslancov kúpiť.
Problémom by mohli byť aj rozpory v klube SNS. Je veľkou zásluhou predsedu SNS Andreja Danka, že sa mu podarilo dať dohromady otvorenú kandidátku, na ktorej sa spojilo viacero vlasteneckých subjektov a osobností, aby napokon zlomili päťpercentnú hranicu a slávne vtiahli do parlamentu, čím zmenili pomer síl a umožnili vytvorenie slovenskej vlády. Je to nehynúca zásluha SNS a veľké víťazstvo vlastencov, ale takáto otvorená kandidátka má aj slabinu: môže byť príliš nesúrodá a tlaky na opustenie koaličnej lode príliš veľký.
Aj napriek všetkému vyššie uvedenému, vnútorné problémy, ktoré bude mať koalícia Smer-Hlas-SNS budú rádovo menšie, než by boli tie, ktoré by musela riešiť koalícia postavená na spojení PS-Hlas – čo je jediná mysliteľná alternatíva koalícii postavenej na spojení Smeru a Hlasu.
No a ešte tu budú vonkajšie problémy, ktoré však budú čakať každú vládu, ktorá by mohla prísť. A tie budú veľmi vážne, tlak na novú koalíciu bude enormný. Nad Európou celkovo sa vznáša prízrak vojny, schyľuje sa k obrovským ťažkostiam, pokiaľ ide o ekonomickú krízu, energetickú krízu, finančnú krízu, migračnú krízu, politickú krízu… a za týchto vonkajších okolností Slovensko bude musieť nejako vykorčuľovať zo všestrannej katastrofy, ktorú tu zanechali predošlí babráci, plagiátori, podvodníci, zloduchovia a blázni. Tento problém by však mala každá vláda, ktorá by prišla.
Cesta je jasná a jasné je aj to, že na nej čakajú všakovaké príkoria. Slovensko teraz potrebuje múdru, silnú a stabilnú vládu. Slovensko musí ísť vpred, von z marazmu, do ktorého sa dostalo. Prvý krok bol dobrý!
Prečítajte si tiež:
- Prezidentka poverila zostavením vlády Roberta Fica. Dostal na to pár dní. Vyjadril sa aj Šimečka
- Boli voľby ovplyvnené? Presvedčte sa sami!