Bratislava 3. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Budúca vláda by nemala pokračovať s pomocou Ukrajine. Vyplýva to z prieskumu, ktorý robila agentúra AKO pre TV JOJ v termíne 24. až 28. júla 2023 na vzorke 1 000 respondentov starších ako 18 rokov, pričom mužov bolo 48,4 percenta a žien 51,6 percenta. Otázka znela: „Mala či nemala by podľa vás budúca vláda pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine?”
Podľa prieskumu 51,5 percenta opýtaných si myslí, že budúca nová vláda by nemala pokračovať s pomocou Ukrajine, pričom 37,3 percenta je presvedčených, že by určite nemala a 14,2 percenta, že by asi nemala. Naopak, 43,2 percenta si myslí, že by mala v pomoci pokračovať, pričom 23,8 je presvedčených, že by určite mala a 19,4 percenta, že by asi mala a 4,7 percenta opýtaných to nevedelo posúdiť.
Z hnutia Republika je až 92 percent opýtaných presvedčených, že nová vláda by už Ukrajine pomáhať nemala a iba deväť percent je za pokračovanie pomoci. Z voličov strany Smer-SD si až 89 percent opýtaných myslí, že nová vláda by Ukrajine po voľbách pomáhať nemala, a deväť percent, že by mala. Až 89 percent opýtaných voličov SNS je proti pomoci Ukrajine, kým osem percent by v pomoci pokračovalo. V maďarskej koalícii je proti pokračujúcej pomoci novej vlády Ukrajine 73 percent, súhlasí s ňou 27 percent. Voliči strany Hlas-SD si v 47 percentách myslia, že nová vláda by Ukrajine pomáhať nemala a v 43 percentách, že by mala.
U voličov Progresívneho Slovenska si až 90 percent myslí, že nová vláda by aj po voľbách mala pokračovať v pomoci Ukrajine a iba deväť percent, že by nemala. V strane SaS je za pomoc Ukrajine aj po septembrových voľbách 86 percent opýtaných, proti sa vyslovilo 12 percent. V KDH je za pomoc novej vlády Ukrajine 75 percent opýtaných, proti sa vyslovilo 18 percent. V strane Demokrati s pomocou novej vlády Ukrajine súhlasí 73 percent opýtaných, proti sa vyjadrilo 27 percent V koalícii OĽaNO a priatelia si 69 percent voličov myslí, že nová vláda by aj po voľbách Ukrajine pomáhať mala, 29 percent je presvedčených, že by pomáhať nemala.
To, že Slováci sú proti vojenskej pomoci Ukrajine potvrdil aj tohtoročný marcový prieskum agentúry IPSOS pre Denník N, z ktorého vyplýva, že až 60% obyvateľov Slovenska rozhodne alebo skôr súhlasí s tvrdením, že dodávky zbraní Ukrajine len predlžujú vojnu. Proti odovzdaniu slovenských bojových lietadiel MiG-29 Ukrajine bolo taktiež 60% respondentov prieskumu a len štvrtina obyvateľov Slovenska si myslela, že by sme mali Ukrajine darovať slovenské bojové letectvo.
Najväčšiu podporu odovzdaniu stíhačiek vyjadrili voliči PS (77 percent) a 74 percent voličov Demokratov a 64 percent voličov SaS.
V prípade ostatných strán sa podpora pohybuje pod hranicou 50 percent. S odovzdaním stíhačiek súhlasilo 49 percent voličov OĽaNO, 40 percent voličov KDH a 28 percent voličov Sme rodina.
S dodaním migov nesúhlasilo až 92 percent voličov Smeru a 89 percent voličov Republiky. V prípade strany Hlas bolo za 18 percent a proti 68 percent voličov.
Až 44 percent Slovenska v prieskume hovorí, že Ukrajina by sa mala vzdať časti svojho územia za okamžitý mier. Myslí si to väčšina voličov Smeru, Hlasu, Republiky a Sme rodina.
Prečítajte si tiež:
- Ďalší prieskum potvrdzuje: Vedie Smer SD, Progresívne Slovensko pred Hlasom
- Slováci, ktorí odmietli mimoriadnu službu, už dostávajú rozhodnutia z úradov