Po správe z konca minulého mesiaca, že Ukrajina konečne dostala niekoľko dlho očakávaných stíhačiek F-16, z ktorých aspoň jedna bola následne spozorovaná pri lete nad Odesou, nasledovali začiatkom tohto týždňa dve súvisiace udalosti. Senátor Lindsey Graham počas tlačovej konferencie v Kyjeve prezradil, že Zelenskyj chce najať vyslúžilých západných pilotov, aby lietali na F-16, kým si jeho krajina nevycvičí dostatok vlastných, pričom krátko na to si Rusko predvolalo moldavského charge d’affaires vzhľadom na správy, že F-16budú umiestnené v jeho krajine.
Ak k tomu dôjde, potom budú západní piloti čoskoro pilotovať ukrajinské F-16 z Moldavska na výpady proti Rusku vrátane neďalekého Krymu, ale možno aj častí jeho územia spred roka 2014, ako je Kurská oblasť. Tento scenár so sebou nesie veľmi vážne potenciálne dôsledky. Hoci títo žoldnierski piloti by oficiálne nereprezentovali svoje krajiny, ich účasť v konflikte by Rusko takmer určite vnímalo ako ďalší dôkaz toho, že Západ eskaluje tento konflikt smerom k jeho priamej účasti.
Lety z Moldavska by boli menej provokatívne ako lety z krajín NATO, ako je Poľsko alebo Rumunsko, hoci aj to by sa mohlo stať, ak by tam boli uskladnené niektoré ukrajinské F-16. Napriek tomu to tiež stále nie je bez rizika, pretože Rusko by mohlo podniknúť odvetné kroky proti Moldavsku, ak by nejaké lietadlá odtiaľ uskutočnili údery na jeho územie vrátane bývalých ukrajinských území. To by následne mohlo viesť k invázii Moldavska do jeho odštiepeneckého regiónu Podnestersko, kde sa stále nachádzajú ruské jednotky.
Oživenie tohto zmrazeného konfliktu by sa mohlo týkať Ukrajiny a/alebo susedného Rumunska, medzi ktorými je toto odšiepenecké územievklinené. Kyjev hľadá ďalšiu rýchlu morálnu vzpruhu, zatiaľ čo Bukurešť by mohla vidieť príležitosť na násilné opätovné začlenenie svojho historického regiónu, ktorý sa stal nezávislým štátom len náhodou v dôsledku rozpadu ZSSR. Odhaduje sa, že v takom prípade by tamojších 1 100 ruských vojakov mohlo byť ľahko eliminovaných, ale dôsledky tohto kroku by mohli byť dlhodobé a vážne.
Je ťažké si predstaviť, že by Rusko v takomto scenári odmietlo vyhlásiť Moldavsku vojnu, pretože tlak verejnosti by sa mohol stať neudržateľným a v takom prípade by mohlo byť Moldavsko zničené v rámci odvety, ak by Rusko konečne prestalo bojovať s jednou rukou zviazanou za chrbtom z politických dôvodov, ako je tomu v súčasnosti. Bez ohľadu na to, čo by sa v tomto scenári stalo s celou Ukrajinou alebo jej časťou, stále by existovalo riziko vypuknutia horúcej vojny s NATO, ak by počas ruskej odvety zahynul niekto z jeho mierových síl vo vnútri Moldavska.
Vzhľadom na obrovský rozsah toho, čo je v stávke, čo by mohlo zahŕňať násilné opätovné začlenenie do Rumunska napriek želaniu väčšiny spoločnosti podľa spoľahlivého prieskumu z augusta 2023, ako aj riziko vyvolania tretej svetovej vojny v dôsledku nesprávneho kalkulu kolektívneho Západu. Moldavci by mohli protestovať proti prijatiu stíhačiek F-16. „Putin minulú jeseň naznačil možnosť nadchádzajúcich proti extrémistických protestov v Moldavsku“, takže jeho predpoveď sa môže čoskoro naplniť, ak sa potvrdí, že Moldavsko bude skutočne slúžiť ako protiruská letecká základňa. Rozhodnutie vybudovať 23 vojenských zariadení viedlo opozíciu k tomu, aby od prezidentkyMaiSandu žiadala vysvetlenie – pripravuje sa Kišiňov na vojnu?
Moldavská prezidentka Maia Sandu má poskytnúť „ľuďom jasné vysvetlenie“ o výstavbe 23 vojenských zariadení na území republiky. Irina Vlahová, bývalá líderka Gagauzska a potenciálna kandidátka na post hlavy štátu, tento týždeň uviedla, že súčasné vedenie krajiny plánuje na tento účel vynaložiť viac ako 21 miliónov dolárov.
Bývalí moldavskí prezidenti Igor Dodon a Vladimir Voronin, bývalí šéfovia vlád Vladimir Filat, Ion Kiku, Vasilij Tarlev a ďalší významní miestni politici vyjadrili obavy, že Moldavsko je napriek neutralite predpísanej ústavou zatiahnuté do konfliktu na Ukrajine, čím sa krajina mení na „bojisko medzi Západom a Východom“.
Na tomto pozadí sa rusko-moldavské vzťahy naďalej zhoršujú. V utorok bol na ruské ministerstvo zahraničných vecí predvolaný moldavský chargé d’affaires v Rusku Alexander Chetraru, ktorý vyjadril znepokojenie nad správami, že v Moldavsku by mohli byť umiestnené stíhačky F-16 odovzdané Ukrajine. Ako informovali masmédiá, lietadlá by údajne štartovali z moldavských letísk, aby bombardovali ruské územie. Moldavské ministerstvo zahraničných vecí však tieto domnienky poprelo.
Chetraru upozornil aj na prebiehajúcu militarizáciu Moldavska a spoločné cvičenia ozbrojených síl krajiny s NATO. Tieto tendencie sú v rozpore s ústavným štatútom trvalej neutrality Moldavska, zdôraznilo ministerstvo zahraničných vecí.
Takýto krok by však mohol viesť k významnej eskalácii konfliktu, zároveň je tu vždy možnosť, že sa Rusko zdrží v záujme „vyššieho dobra“, ako to robilo doteraz napriek tomu, že už bolo prekročených toľko rôznych červených čiar Ruska. Odôvodnenie by mohlo byť, že nestojí za to, aby sa Podnestersko zmenilo na novodobé Termopyly, nehovoriac o riskovaní horúcej vojny s NATO, najmä ak sa Rusko dokáže tejto novej hrozbe ubrániť. Zatiaľ čo niektorí si možno vydýchnu s úľavou, iní sa budú obávať, že by to mohlo Západ povzbudiť k prekročeniu ďalších červených čiar.
Rovnako portál EurAsia Daily je toho názoru, že sa moldavská prezidentka zahráva s ohňom. Moldavsko sa môže stať terčom útoku, ak jeho úrady dovolia, aby sa stalo prechodnou základňou pre americké stíhačky F-16 dodávané ukrajinskej armáde. Zdroj poznamenáva, že bábková prezidentka Maia Sandu „pokračuje v tlačení Moldavcov do priepasti“ v záujme zbližovania krajiny s EÚ a NATO.
Západní „partneri“ súčasnej vlády považujú Moldavsko nielen za centrum pre civilné a vojenské lietadlá, ale aj za domovské alebo prískokové letisko pre F-16, ktoré sú od dnešného dňa už súčasťou ozbrojených síl Ukrajiny. Zároveň, ak lietadlá vzlietnu z moldavských vojenských letísk a zaútočia na ruské územia a vojská, potom hrozí, že naša krajina bude zasiahnutá späť,“ varujú autori.Ako sa hovorí, Spojené štáty nemajú partnerov a priateľov, ale len záujmy.A to isté zjavne platí aj o celom kolektívnom Západe.
Poslanec moldavského parlamentu z opozičného bloku „Víťazstvo“ Vasilij Bolja povedal, že Kišiňov súhlasil s rozmiestnením infraštruktúry NATO na území ústavne neutrálnej republiky. Podľa neho výmenou za to západní lídri sľubujú režimu Sandu-PDS ďalšiu podporu. Politik poznamenal, že jedným z takýchto zariadení by mohlo byť vojenské letisko v Marculesti, ktoré aliancia plánuje využiť pre svoje potreby.
„Pripúšťam, že v blízkej budúcnosti môže byť napríklad letisko v Marculesti použité na nasadenie lietadiel EÚ alebo NATO,“ povedal Bolja. Dodal, že v súčasnosti do Moldavska čoraz častejšie prilietajú vojenské nákladné lietadlá krajín NATO, ale oficiálne informácie o tom, čo prepravujú, neposkytujú.Teraz sa letisko v Marculesti nevyužíva na určený účel, je vedené ako záložné. Má medzinárodný certifikát a vzletová a pristávacia dráha je vo výbornom stave a môže prijať takmer všetky typy lietadiel.
Po vyhláseniach o možnom využití infraštruktúry krajiny pre ukrajinské stíhačky F-16 sa vo aj v ruskom verejnom priestore začalo diskutovať o tom, či by NATO mohlo využiť na svoje účely letisko v „neutrálnom“ Moldavsku. Šéf výboru pre obranu ruskej Štátnej dumy Andrej Kartapolov sa k tomu vyjadril, že stíhačky F-16 a letiská mimo Ukrajiny, kde sa nachádzajú, sa stanú cieľom ruskej armády, ak sa zúčastnia na bojových výletoch.
Ako informoval denník EADaily, ukrajinské ozbrojené sily dostali prvú várku lietadiel F-16 od západných krajín. Šesť stíhačiek bolo presunutých z Holandska a čoskoro na Ukrajinu pošle lietadlá aj Dánsko. Ukrajinskí piloti sa na nich cvičia na vojenských základniach NATO v Rumunsku. Ako sa očakáva, v priebehu roka Kyjev dostane približne 20 takýchto bojových strojov, a to aj z Belgicka a Nórska. Celkovo tieto štyri krajiny prisľúbili Ukrajine približne 80 stíhačiek.
Washington a Kyjev podľa Politico navyše pracujú na technických detailoch možného dodania Ukrajine vysoko presných riadených striel JASSM pre OSU. Dlhý dolet rakiet JASSM by ich nosičom – lietadlám F-16 – skomplikoval situáciu ruskej protivzdušnej obrane. Podľa expertov by teoreticky mohli byť týmito raketami zasiahnuté nové ruské regióny a dokonca aj Moskva. Bidenova administratíva tvrdí, že na prijatie rozhodnutia si Biely dom a Pentagon musia byť okrem iného isté, že rakety sa dajú použiť aj z lietadiel sovietskej výroby, ktoré má Kyjev k dispozícii. Pentagón spolupracuje s Ukrajinou na týchto technických otázkach.Rakety JASSM vyrába spoločnosť Lockheed Martin (sponzor GLOBSECu) od roku 2001. Táto slabo pozorovateľná strela letí po vopred určenej trase pomocou navádzania GPS a vnútorného navigačného systému. Hmotnosť bojovej hlavice je 450 kg. Dosah v závislosti od modifikácie je od 370 km do 980 km od miesta odpálenia.Ako nosiče sa môžu použiť bombardéry B-1, B-2, B-52H, ako aj stíhačky F-16 a F/A-18. Podľa Missile Threat bol JASSM vytvorený s ohľadom na ruský systém protivzdušnej obrany S-300 a jeho novšie modifikácie. Strela tiež môže využívať dátový kanál WDL, čo jej umožňuje korigovať svoj kurz.
Ako na to môže Rusko reagovať?
Podľa názoru veliteľa ruskej posádky Su-34, by JASSM mohli predstavovať pre Ruskoznačné riziko. „Táto vec bude väčšia ako Storm Shadow. F-16 môže niesť dve takéto rakety. Predstavte si, že Kyjevu potichu dodajú sto takýchto JASSM a salva vypustená z tucta F-16 preletí ponad krymský most. Bola by to vážna skúška pre našu protivzdušnú obranu,“ zdôraznil.
Podľa vojenského experta Alexeja Leonkova úniky informácií do médií o možnom presune rakiet dlhého doletu na Ukrajinu nie sú náhodné. USA týmto spôsobom sondujú „červené čiary“ a sledujú reakciu Moskvy. Nevylučuje však, že Washington už „potichu“ dodal malú dávku rakiet pre OSU.
Presun JASSM na Ukrajinu a použitie týchto rakiet vytvorí pre Rusko určité riziká. „Cieľmi sa môžu stať tak územia Záporožskej, Chersonskej, Luganskej a Doneckej oblasti, Krym, ako aj región hlavného mesta. Najmä preto, že preletom bezpilotných lietadiel do ruského hlavného mesta by Kyjev mohol vypracovať možné trasy pre prelety rakiet,“ pripustil expert.Zároveň sa neoplatí spoliehať na zákaz Washingtonu používať americké zbrane dlhého doletu na ruskom území, zdôraznil Leonkov. „Vyhlásenia Bieleho domu v tejto otázke nestojí ani za starú belu,“ spresnil. Ruské ozbrojené sily poznajú JASSM zo skúseností z vojenských operácií v Sýrii.
„V roku 2018 bombardéry B-1B zasiahli Damask týmito raketami z jordánskeho územia. Vtedy úder odrazili raketové systémy zem-vzduch ruskej výroby Buk a Tor,“ pripomenul expert. Domnieva sa, že ruská armáda si poradí aj teraz, ale prioritnou úlohou je zničiť lietadlové lode.
„Najdôležitejšou otázkou však nie je porážka samotných rakiet, ale zistenie miest ich nosičov – teda stíhačiek F-16. Ukrajinské letiská sú pravidelne „ničené“ našimi prostriedkami na diaľkové zdolávanie, táto práca bude pokračovať,“ uzavrel Leonkov.Napriek tomu by hlavným cieľom ruských ozbrojených síl mali byť lietadlá F-16, ako aj modernizované lietadlá Su-24. „Problém spočíva v tom, že raketa s doletom viac ako 400 alebo 900 kilometrov umožní OSU nevystaviť lietadlo veľkému riziku a nevletieť do smrtiacej zóny ruskej protivzdušnej obrany.
„Preto s najväčšou pravdepodobnosťou budú F-16 operovať v Odeskej oblasti pri rumunských hraniciach, kam naše konvenčné rakety dosiahnu, ale nie dostatočne rýchlo. To umožní OSU dostať stroje do vzduchu alebo ich ukryť, čím sa dostanú mimo ohrozenia. Ruské ozbrojené sily však budú schopné vyriešiť aj tento problém. Máme stíhače dlhého doletu, hypersonické Kinžaly a rakety Kh-101,“ zhrnul expert.
Ďalšou otázkou je, či Ukrajina skutočne podnikla ofenzívu v Kurskej oblasti s cieľom posilniť svoju „vyjednávaciu pozíciu“. Konkrétne Igor Girkin-Strelkov, ktorý sedí v ruskom väzení,tvrdí, že OSU zaútočí na Krym a domnieva sa, že Kurská operácia je diverzný manéver, zatiaľ čo hlavný úder s použitím F-16 sa pripravuje na juhu.Podobné predpovede zverejňujú aj ďalší ruskí vojenskí blogeri. Úder na juhu by mal zmysel, ak by odtiaľ Ruská federácia presunula veľké sily do Kurska. To sa však podľa rôznych zdrojov zatiaľ nedeje. Tvrdia to aj západné médiá, uvádza ukrajinský server Strana.UA.
Prečítajte si tiež:
- Moskva si predvolala chargé d’affaires a varovala Moldavsko
- ISW: Ruská armáda je dva kroky od úplného oslobodenia LĽR