Kyjev 28. augusta 2023 (HSP/Remix/Foto:TASR/AP-Bram Janssen)
Zelenskyj chce urýchliť nábor, ale počet záložníkov sa zmenšuje. Informuje spravodajský portál REMIX News
Ukrajinské vojenské velenie čelí vážnemu problému v dôsledku prudko rastúcich strát. Ako sa ukazuje počet obetí konfliktu a nedávnej zastavenej protiofenzívy, je čoraz ťažšie nahradiť týchto stratených vojakov. Nábor je mimoriadne sťažený tým, že mnohí z nich utekajú pred odvodom, a to aj s veľkým rizikom, zatiaľ čo iní jednoducho podplácajú regrútov.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa ruskej tlačovej agentúry TASS potvrdil, že armáda požiadala o urýchlenie mobilizácie, pričom Kyjev plánuje do jari naverbovať do ukrajinských ozbrojených síl viac ako 300 000 ľudí, aby nahradil straty.
“Bolo by potrebných 200 000 až 300 000 ľudí nad rámec súčasnej mobilizácie, ktorá predstavuje 10 000 ľudí mesačne. Do jari potrebuje Ukrajina zmobilizovať 60 000 až 70 000 ľudí a potenciálne sa plánuje vybrať viac ako 300 000 ľudí. Celkovo Ukrajina doteraz vybrala z mobilizačnej rezervy 1,2 – 1,3 milióna ľudí, z čoho nenávratné straty sa už pohybujú niekde okolo 400 000,” cituje tlačová agentúra slová Rodiona Mirošnyka, bývalého veľvyslanca Luhanskej ľudovej republiky (LĽR), ktoré povedal v rozhovore pre ruský televízny kanál.
.
Západné zdroje, ako napríklad New York Times, však uvádzajú, že vojna si vyžiadala 500 000 obetí z Ruska a Ukrajiny, čo zdôrazňuje, aká krvavá bola vojna pre obe strany. Ukrajina s oveľa menším počtom obyvateľov bude nepochybne čeliť väčším problémom s náborom, najmä ak sa vojna bude predlžovať.
Prvotná vlna vlasteneckého zápalu a túžby brániť Ukrajinu do istej miery vyprchala. Mnohí z najoddanejších vojakov boli buď zabití, alebo zranení a tí, ktorí prežili, nemôžu bojovať donekonečna. Bezprostredne po ruskej invázii sa mnohí Ukrajinci dokonca vrátili domov zo zahraničia, aby vstúpili do armády, ale teraz sa karta obrátila.
Postihy za odmietnutie služby
Hoci ukrajinská vláda je väčšinou zdržanlivá a snaží sa zdôrazňovať straty na ruskej strane, správa Times odhaduje, že počet vojakov zabitých alebo zranených za posledných 18 mesiacov by mohol presiahnuť 150 000.
Vyhýbajúcim sa odvodu hrozí v lepšom prípade pokuta, v horšom až tri roky väzenia. Existujú však aj výnimky z vojenskej služby, ako napríklad zdravotná nespôsobilosť, strategické zamestnanie alebo osamelý rodič či opatrovateľ.
Podľa zákona musia byť všetci muži vo veku od 18 do 60 rokov k dispozícii na vojenskú službu a od začiatku vojnového stavu vo februári minulého roka nemôžu opustiť krajinu – aspoň oficiálne. Podľa BBC mnohí utekajú cez Karpaty do Rumunska, zatiaľ čo iní využívajú služby pašerákov ľudí alebo “investujú” do falošných dokladov.
Tieto doklady slúžia ako medzera, ktorú sa kyjevské úrady snažia odstrániť, keďže pohraničná polícia má teraz prístup ku všetkým údajom o mužoch vo vojenskom veku, čo v zásade sťaží podvodníkom oklamať úrady, uvádza maďarský spravodajský portál o Ukrajine Kárpáti Igaz Szó.