Bratislava 16. mája 2023 (HSP/Foto: TASR-Pavel Neubauer)
Kontinuita. To je to slovo, ktoré tak často v týchto dňoch opakujú politici, a ktoré dokazuje, že prezidentkina vláda, či ako ju nazval Fico, čudná vláda, bude pokračovať vo všetkom, čo verejnosť pri minulej vláde odmietala. Bude pokračovať vojenská pomoc Ukrajine a dokonca sa už hovorí o prijatí Istanbulského dohovoru
Marian Kéry (Smer SSD) sa vo svojom príspevku pýta: “Bude prezidentkina vláda odborníkov nezávislá od bývalej vládnej koalície?” Dosť naivná otázka, ak sa prezidentka sama nedokáže správať nadstranícky. A uznáva to aj sám Kéry: “Asi by sme mali zahodiť ilúzie, ak ešte vôbec nejaké máme. Stačí si zobrať vyjadrenie Juraja Krúpu zo Sasky, ktorý na otázku, či by nová vláda vedená premiérom Ódorom mala vymeniť šéfa SIS, odpovedal zrozumiteľne a jasne: “Určite odporučíme premiérovi Ódorovi, aby vymenil riaditeľa Slovenskej informačnej služby, minimálne na tých päť mesiacov, aby sme videli, ako SIS funguje”…” Krúpa je síce kapitola sama o sebe, avšak snaha o kontrolu SIS je z jeho strany pochopiteľná, keďže to bola práve SIS, ktorá upozornila najvyšších ústavných činiteľov, že pri vyšetrovaniach bývalých nominantov Smeru asi nie je všetko s kostolným poriadkom. Dôležité oko štátu stále nie je pod úplnou kontrolou nepriateľov Smeru.
Veľa diskusií sa v posledných týždňoch rozbehlo okolo financovania RTVS. Pritom sa zas toho tak veľa nezmenilo. Koncesionárske poplatky síce boli zrušené, ale pri financovaní RTVS zo štátneho rozpočtu ich budeme platiť všetci, vo forme daní. Budú ich teda platiť aj ZŤP a iné skupiny, ktoré boli od nich dosiaľ oslobodené. Ak sa zavedie automat na výške príspevkov vo forme percentuálneho podielu z HDP, mierne to zvýši nezávislosť verejno-právneho média, avšak pri doterajšej praxi, RTVS je len krok od toho, že sa stane médiom vládnym, ak dnes je provládne. Orieškom je totiž personálna politika, a to nielen v RTVS. Smer však s takým niečím mohol počítať a už dávno mal mať vlastnú stranícku tlač.
A nebude sa to týkať len politických diskusií, na ktoré sa zameral Kéry: “Rovnako asi môžeme zahodiť ilúzie o nezávislosti verejnoprávnej RTVS v politických diskusných reláciách. Stačí si spomenúť na poslednú diskusiu O 5 minút 12, v ktorej sa po dvoch rokoch ignorancie zo strany všetkých televíznych staníc v RTVS objavil Ľuboš Blaha zo SMER-SSD. Bola to po nechcenej pauze preňho veru veľká skúška, keďže jeho názorovými oponentmi neboli “iba” traja diskutéri z radov bývalej koalície, ale aj moderátor Marek Makara. Ak by nezainteresovaný divák čakal obsadením vyváženú debatu minimálne vo verejnoprávnom médiu, v RTVS by čakal márne. Treba ďalší komentár?”
Áno, treba. Oba príklady, ktoré uviedol Kéry, sú dokladom toho, že u nás sa neprestala robiť politika Vyhraj voľby a môžeš všetko. Je jedno, že vláde bola vyslovená nedôvera, že nám tu vládli strany, ktoré formálne ešte ani neexistujú. Pokiaľ to len trochu šlo, hľadala sa legitimita protislovenských a protiľudových krokov vo výsledkoch posledných volieb. To skončilo. Na základoch autority prezidentského úradu sa však v rovnakej politike bude pokračovať. Kontinuita, tá bude tým rozhodujúcim argumentom v nasledujúcich týždňoch, aby progresívne a liberálne sily mohli dokončiť čo najviac z toho, čo mali v pláne.