“Európa je silnou hospodárskou úniou a je prirodzené, že chce byť nezávislou a zvrchovanou v oblasti obrany a bezpečnosti,” povedal Putin pre RT v Paríži, kde sa zišli svetoví lídri, aby oslávili sté výročie konca prvej svetovej vojny.
Taktiež opísal potenciálne vytvorenie európskej armády ako “pozitívny proces” a dodal, že by to “posilnilo multipolárny svet.” Ruský vodca dokonca vyjadril svoju podporu francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Marconovi, ktorý nedávno vyjadril túto myšlienku s tým, že táto otázka je podľa neho “do istej miery zosúladená s postojom Francúzska”.
Macron nedávno oživil ambiciózne plány na vytvorenie kombinovanej vojenskej sily EÚ tým, že vyhlásil, že je nevyhnutná pre bezpečnosť Európy. Povedal tiež, že EÚ sa musí stať nezávislou od svojho kľúčového spojenca na druhej strane Atlantiku. Takéto slová však vyvolali rozpaky vo Washingtone
Americký prezident Donald Trump túto myšlienku nazval “veľmi urážlivou” a žiadal, aby Európa platila USA za “dotovanie NATO”. Vedúci predstavitelia USA a Francúzska sa potom pokúsili vyriešiť rozpory, keď sa dohodli na potrebe “silnejšej Európy” a nazvali predošlú výmenu názorov “nedorozumením”.
Zdá sa však, že USA a Európa sa nedohodli na kompromise v tejto veci, keďže Trump stále trval na zdieľaní “bremena NATO”, zatiaľ čo Macron ukázal, že sa nevzdáva svojej myšlienky o európskej vojenskej sile.
V súvislosti so vzťahom Moskvy s NATO a Washingtonom, Putin povedal, že Rusko je vždy pripravené na dialóg a dodáva, že pomyselná loptička je teraz na americkej strane. “Nie sme to my, ktorí odstúpili od zmluvy INF, takéto veci vyhlasujú americkí politici,” povedal, keď hovoril o plánoch Washingtonu opustiť 30-ročnú dohodu zakazujúcu držbu a rozvoj rakiet krátkeho a stredného doletu.
Ruský líder dodal, že dúfa, že sa obnovia rokovania, najlepšie na expertnej úrovni. Povedal tiež, že Rusko sa dlho vyhýbalo veľkému vojenskému cvičeniu v blízkosti hraníc NATO, aby znížilo napätie. Dodal, že Moskva nemá “problém s” cvičeniami NATO a dúfa, že dialóg v tejto oblasti bude pokračovať.
Putin v závere rozhovoru krátko zhodnotil aj súčasný mediálny priestor v Európe. Podľa neho vôbec nie je demokratické, ak sa určuje, ktoré médiá sú tie správne a ktoré nie. “Ak nejaká inštitúcia vytvára zoznam alebo rozhoduje o tom, ktoré médiá sú dobré, a ktoré zlé, je to neakceptovateľné,” vyhlásil Putin s tým, že často od svojich západných kolegov počúva, že sloboda médií je základom demokracie.