Bratislava 10. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA/AP-Olivier Hoslet)
Nezaradený poslanec Národnej rady SR Tomáš Taraba na sociálnej sieti uviedol, že Slovensko patrí k podporovateľom očkovacích pasov. Veľké krajiny sú však proti nim. Bude cestovanie po Európe podmienené vakcináciou?
Za otca myšlienky očkovacích pasov sa podľa Tarabu označil štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus. Proti tomuto nápadu sa postavili veľké krajiny ako Nemecko či Francúzsko a aj Taraba ho označuje za hlúpy nápad. Jeho vznik by pripísal skôr lobistom z farmaceutických firiem alebo niektorým veľkým štátom, ktoré občas vymyslia niečo podobne nezmyselné „v rámci vydieracieho potenciálu malým štátom.“
„Lenže potom jedného dňa v Strednej Európe, na Slovensku omylom vznikne najneschopnejšia vláda akú povojnové dejiny Európy poznajú, ktorá spôsobí vlastným 8000 občanom zbytočnú smrť a ktorej minister zdravotníctva sa prizná, že si poplakal na vláde, keď si uvedomil, koľko ľudí kvôli tejto vláde zbytočne zomrie a práve táto vláda, ktorá v boji s Covidom pohorela na plnej čiare, príde s nápadom, aby veľké štáty podmienili cestovanie v Európe vakcináciou,“ myslí si Taraba.
Ako ďalej poslanec vysvetľuje, zámerom myšlienky očkovacích pasov bolo vytvoriť niečo „svetoborné“, aby pár jednotlivcov malo o čom rozprávať svojim deťom a vnukom.
Týchto pár jednotlivcov pretláča „agendu, na ktorú im nikto nedal žiaden mandát, nikto príčetný s tým nesúhlasí, ale im to vlastne vôbec nevadí. Na prekvapenia tejto vlády sa nedá použiť žiaden racionálny komentár,“ dodal Tomáš Taraba.
Zavedenie Covid pasov
Myšlienku zavedenia Covid pasov podporuje aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Ich vznik oznámila začiatkom marca s tým, že v prípade hladkého uvedenia by sme ich mohli začať využívať už o tri mesiace. K jeho podpore sa hlási aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz.
Naproti tomu stojí francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý tvrdí, že ak je očkovanie dobrovoľné, nemôže byť predsa podmienkou voľného pohybu po Európe vakcinácia.
Európska komisia sa navyše vyjadrila, že voľný pohyb bude umožnený len tým osobám, ktoré sa dajú zaočkovať vakcínou schválenou Európskou liekovou agentúrou. To by mohlo spôsobiť problémy nie len Slovákom, ktorí sa rozhodnú pre Sputnik, ale aj napr. občanom susedného Maďarska, kde sa bežne očkuje nie len Sputnikom, ale aj čínskou vakcínou Sinopharm. Touto vakcínou sa nechali zaočkovať aj tamojší najvyšší ústavní činitelia.
Martin Klus v januári upresňoval myšlienku očkovacích pasov. Podľa jeho slov nepôjde priamo o pas, pretože ten sa už roky v rámci EÚ nevyužíva, ale pôjde len o istý druh certifikátu s QR kódom. Úlohou hraničnej kontroly by bolo tento kód zoskenovať a osobu, v prípade že spĺňa podmienky vakcinácie, cez hranice pustiť. Tento certifikát ale získajú občania až po zaočkovaní oboma dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19.