Alfie nemôže ísť do Talianska ani nikde inde sa liečiť, nemôže mu byť znova pripojený ventilátor, ktorý mu pomáhal dýchať a nemôže ísť ani domov.
Odvolací súd 25. apríla pod vedením Lorda McFarlana rozhodol, že Alfie môže ostať výhradne na nemocničnej posteli a tam čakať na smrť. Toto je “najlepší záujem” Alfieho. Takto si to nemocnica zadefinovala a je to alfou a omegou rozhodnutí. Najlepší záujem dieťaťa. Anglický lekársko-právny systém sa dnes javí ako jeden nepreniknuteľný múr.
Posledné rozhodnutie súdu dáva plnú moc nemocnici Alder Hey a tomu, o čom rozhodne. Tá za každú cenu odmieta paliatívnu starostlivosť a za každú cenu chce odpojiť Alfieho od akejkoľvek pomoci a ukončiť jeho “zbytočný život”.
Pre právnikov ani lekárov, ktorí sa v predošlých súdnych pojednávaniach zaprisahávali, že Alfie nie je schopný sám dýchať a dýchajú zaň výlučne prístroje, teraz nič neznamená, že chlapec už dva dni dýcha sám autonómne a že jeho životne dôležité orgány fungujú. Trvajú na tom, že musí umrieť, lebo je to v jeho najlepšom záujme a už ani nezáleží na tom, či umrie udusením alebo vyhladovaním na smrť.
Do ich novodobej kultúry už nespadá povinnosť považovať Alfieho za dieťa bezprostredne ohrozené na živote, ktorému treba pomôcť, ale považujú ho za dieťa, ktoré “umiera”, ako oni hovoria, a preto mu nesmú poskytovať úpornú liečbu. Alfie však neumiera, nie je prijímateľom úpornej liečby. Je len chorý a potrebuje medicínsku asistenciu pre svoj život…
Aby urýchlili smrť, sudcovia rozhodli, že mu lekári nesmú poskytnúť ani obyčajný kyslík – kyslíkovú masku. Urýchlia tak jeho smrť udusením…
Alfie teda zostáva v nemocničnej izbe, kým nezomrie. Musí umrieť ako nejaký nebezpečný delikvent. Izbu strážia desiatky policajtov, a najnovšie vydali vyhlásenie, že ktokoľvek bude akýmkoľvek spôsobom ohrozovať nemocničný personál, bude čeliť vzatiu do väzby. Pred nemocnicou totiž protestujú stovky ľudí a mnohí majú so sebou aj kyslíkové masky, ktoré chceli k rodičom dieťaťa prepašovať.
Je vôbec možné, že ich tak desí jedno choré dieťa?