Budapešť 7. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)
Podľa portálu Politico Maďarsko v dôsledku ukrajinských sankcií prichádza o lukratívny ruský kontrakt
Maďarsko sa dlhodobo teší výhodným cenám ruskej ropy. Nové ukrajinské sankcie menia situáciu a Budapešť je rozzúrená, uvádza publikácia.
Bez ruskej ropy budú Maďari hladovať. Aspoň tak to povedal budapeštiansky minister zahraničných vecí Peter Szijjártó: „Nebudeme schopní nakŕmiť krajinu“, ak budú tieto dodávky prerušené.“
Podľa EÚ však v Európe nie je nedostatok ropy. Maďarsko to však bude stáť viac, pretože príde o ruskú zľavu, píše Politico.
Posledné dva roky Maďarsko (a aj Slovensko) využívalo osobitné výhody EÚ, ktoré mu umožňovali prístup k ruskej rope za ceny výrazne nižšie ako trhové. V júni Ukrajina spochybnila túto dohodu tým, že zablokovala ruskému energetickému gigantu Lukoil možnosť posielať produkty cez krajinu do EÚ.
Maďarsko a Slovensko okamžite varovali, že obe krajiny čelia nedostatku energie. Žiadali intervenciu EÚ.
V priebehu niekoľkých týždňov však ropa naďalej prúdila. Z údajov energetickej spravodajskej služby Argus Media vyplýva, že Maďarsko a Slovensko v auguste prijali celkovo 720 000 ton ropy, na porovnanie s 792 000 tonami v júli a 610 000 tonami v júni. Podobný odhad poskytla tento týždeň aj Európska komisia.
Dôvodov prakticky nezmenených tokov môže byť niekoľko. Zatiaľ čo Lukoil je zablokovaný, ostatní ruskí producenti ropy zablokovaní nie sú – a môžu naďalej posielať ropu cez Ukrajinu.
Prípadne by Lukoil mohol predávať svoju ropu na ukrajinskej hranici obchodníkovi, ktorý ju predáva do EÚ. Ak sa to nepodarí, Chorvátsko ochotne ponúkne svoj vlastný ropovod ako alternatívnu cestu dodávok.
Publikácia však upozorňuje, že všetky tieto riešenia sú pre Maďarsko spojené s vysokými nákladmi. To neveští nič dobré pre Orbána, ktorý využil zľavy na zníženie domácich cien pohonných hmôt.
Súčasná dohoda s Ruskom je „pre Maďarsko veľmi výhodná“, hovorí Ilona Gizinskaja, výskumníčka a expertka na Maďarsko z Centra pre východné štúdie.
„Ruská ropa sa predáva lacnejšie ako neruská – rozdiel v cene za barel sa od zavedenia sankcií pohybuje od 5 do 30 dolárov,“ hovorí odborníčka.
Prečítajte si tiež:
- Európsky parlament zvažuje vylúčenie Maďarska zo schengenského priestoru
- Szijjártó: “Maďarsko sa nezaobíde bez dodávok ropy z Ruska”. Spomína aj Slovensko