Bratislava 9. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
Ministerstvo životného prostredia SR víta záujem strany SPOLU o životné prostredie. Výrok o nečinnosti nového vedenia ministerstva vo veci envirozáťaže v Istrocheme je ale nepravdivý
Zásadným stanoviskom ministerstva zostáva čím skoršie odstránenie envirozáťaží v areáli Istrochemu.
Minister Ján Budaj navštívil Istrochem už pred dvomi týždňami spolu so Slovenskou inšpekciou životného prostredia. Inšpektori odobrali vzorky, ktoré sa podrobujú analýze. Výsledky budú k dispozícii v priebehu dvoch týždňov. Súčasne s tým minister avizoval legislatívnu iniciatívu, ktorá pre budúcnosť zabráni utajovaniu geologických prieskumov. Minister Budaj sa k tomu už vyjadril: „Súčasný geologický zákon umožňoval súkromnej firme utajiť výsledky prieskumu. Rezort finalizuje práce na novele geologického zákona. V prípade, že ide o ohrozenie životného prostredia či zdravia je absurdné, aby mal súkromník možnosť správu utajiť. Konflikt medzi záujmom investorov a právom verejnosti na riadne a včasné informácie o životnom prostredí vyriešime jednoznačne v prospech práva verejnosti na informácie.“
Minister Budaj pred dvomi týždňami požiadal starostov dotknutých bratislavských mestských častí, osobitne Nového Mesta, aby operatívne konali a preskúmali riziká využívania podzemnej vody na polievanie záhrad, napúšťanie bazénov alebo osobnú hygienu.
V súčasnosti ministerstvo v areáli Istrochemu vykonáva dva geologické prieskumy, ktoré majú za cieľ monitorovať vývoj znečistenia. Konkrétne v Bratislave Rači – Žabí majer a v Bratislave Ružinov – I. kanál chemických odpadových vôd.
Minister Budaj kritizoval tiež fakt, že súkromný vlastník areálu Istrochem sa usiloval preniesť ťarchu nákladov za odstránenie envirozáťaže na štát, resp. na mesto, čiže na občanov Slovenskej republiky. Po tejto verejnej kritike majiteľ areálu prisľúbil, že mieni rokovať o svojej spoluúčasti na odstránení envirozáťaže. V prípade Istrochemu by mohlo ísť o sumu až 350 mil. eur.