Bratislava 13. apríla 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Ján Budaj vyzdvihol aj Hochelovu vernosť zásadám
Braňo Hochel bol nenapodobniteľnou kombináciou vedca, umelca i politika. V súvislosti s víkendovou správou o Hochelovom úmrtí sa tak vyjadril Ján Budaj, ktorého so zosnulým spájalo pôsobenie vo Verejnosti proti násiliu (VPN) i spolupráca Demokratickej únie (DÚ) s Demokratickou stranou (DS).
“Vo všetkom čo robil a kde pôsobil, charakterizovala Hochela tolerancia i dôkladnosť,” uviedol pre TASR Budaj. “Takáto kombinácia nie je častá ani v politike a ani vo vede či umení,” doplnil súčasný bratislavský mestský poslanec. Budaj vyzdvihol aj Hochelovu vernosť zásadám. Upozornil pritom na to, že Hochel viedol časť Demokratickej strany, ktorá sa počas druhej Durindovej vlády odmietala spojiť s SDKÚ. “Bolo to v období, keď bolo jasné, že SDKÚ nedokáže úplne splniť politický program, ktorý navonok hlásala a keď sa objavili udalosti, zachytené aj v spise Gorila. Hoci bol Hochel pravičiar, takúto ‘alternatívu’ odmietol a to aj za cenu, že jeho strana nedostane priestor,” upozornil Budaj.
Vyjadril tiež nádej, že typ Hochelovej osobnosti sa vo verejnom živote nestratí. “Naše prostredie odnepamäti vytváralo podmienky a niekedy si až vyžadovalo osobnosti, ktoré by dokázali prepojiť oblasť umenia, vedy i politiky, preto verím, že Hochel bude mať pokračovateľov,” dodal Budaj.
Spisovateľ, prekladateľ, pedagóg a víťaz prvého ročníka súťaže Poviedka 1996 Braňo Hochel zomrel v sobotu 11. apríla v Bratislave vo veku nedožitých 64 rokov.
Braňo Hochel sa narodil 22. júla 1951 v Bratislave. V rokoch 1969-1975 študoval slovenčinu a angličtinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, ktorá sa potom do roku 1994 stala jeho pedagogickým pôsobiskom. Od roku 2001 bol šéfredaktorom literárneho mesačníka RAK (Revue aktuálnej kultúry). Vyučoval tiež na univerzite v Moskve (1986) a v rokoch 1994-1995 pôsobil ako lektor slovenčiny na univerzite v Pittsburghu v USA. Hochel sa venoval aj politike. Zastával funkciu poslanca za bratislavskú mestskú časť Petržalka, bol členom hnutia Verejnosť proti násiliu a v rokoch 2002-2006 prvým námestníkom primátora Bratislavy.
Vo svojej poézii sa sústreďoval na tému ľúbostných ilúzií a dezilúzií, bol ironickým až sarkastickým glosátorom tráum všedného dňa. Braňo Hochel napísal básnické zbierky Úryvky z kríža (1970), Predvčerom sme sa krásne milovali (1987), Vo štvrtok a iné predbežne (1992) či básnický cyklus Mr Perplex a jeho žiaci (2009). Jeho tvorbu dopĺňa súbor poviedok Gombíky (1997), knihy Preklad ako komunikácia (1990), Slovník slovenského slangu (1993) a výber z jeho kritík vyšiel pod názvom Kontinuita a diskontinuita (2011). Okrem toho bol Hochel autorom televíznych hier pre deti (Spevák Peter, O dievčine rozprávočke, O smelom krajčírikovi) a rozhlasovej hry Nočný komorný koncert (1981).
ml